واکنش شخصیت های مصری به تاسیس نهاد تقریب شیعه و سنی

به گزارش «شیعه نیوز»، چند روز پیش بود که شیخ احمد کریمه استاد فقه دانشگاه الازهر از تاسیس قریب الوقوع نهاد تقریب مذاهب اسلامی در مصر خبر داد و اکنون تعدادی از اساتید الازهر به همراه وی آماده می شوند تا در روزهای آینده این نهاد را افتتاح کنند و این در حالی است که برخی علما و شخصیت های شیعه و سنی رفتارهای متناقضی در برخورد با این خبر داشته اند و در این میان برخی محققان اسلامی نیز بر این باورند که رسیدن به هدف تقریب میان شیعه و سنی کاری دشوار می باشد.

نویسنده شیعه: آماده همکاری هستم

دکتر احمد راسم النفیس نویسنده و متفکر شیعه در این زمینه گفت: اینکه گروهی از اساتید و علمای الازهر بنا دارند نهادی برای تقریب شیعه و سنی و اباضیه تشکیل دهند، گام جدیدی است که امیدوارم موفق شوند و بتوانند مذاهب اسلامی را به هم نزدیم سازند و با فتنه مقابله کنند.

این نویسنده شیعه مصری افزود: دعوت مسلمانان به تقریب، تلاشی ستوده است و من نیز آماده هستم در صورتی که از من خواسته شود به این جریان بپیوندم.

عضو مرکز تحقیقات اسلامی: تقریب مذاهب به الازهر مربوط می شود

شیخ محمد شحات الجندی عضو مرکز تحقیقات اسلامی الازهر نیز در این زمینه گفت: پرداختن به تقریب مذاهب اسلامی امری است که به الازهر مربوط می شود نه برخی اساتید الازهر و پرونده تقریب مذاهب سال ها است که مورد توجه جهان اسلام است و الازهر نیز در این زمینه فعالیت هایی داشته است.

وی افزود: دعوت به تقریب مذاهب اسلامی اگر از سوی الازهر مطرح شود با استقبال فراوان روبرو خواهد شد نه اینکه توسط برخی اساتید الازهر مطرح شود و در این زمینه باید توجه داشت که تقریب مذاهب کاری مؤسساتی است که از افراد بر نمی آید و این گونه نیست که چند نفر داوطلب بتوانند از عهده این کار بر بیایند، اما الازهر به خاطر جایگاه خود توانایی انجام این کار را دارد و این اساتید هم اگر به الازهر مراجعه نکنند موفق نخواهند شد، زیرا این کار نیازمند مؤسسه ای بزرگ است که بتواند از شعار تقریب حمایت کند.

محقق اسلامی: کار پیچیده ای است

از سوی دیگر هشام النجار از محققان اسلامی مصر گفت: این کار بسیار پیچیده است به ویژه با توجه به تجربه تاریخی گذشته و شکست خوردن تلاش های گذشته در این جهت و همچنین با توجه به اینکه الازهر نیز در گذشته دست به این اقدام زده و انگیزه خوبی برای ارتباط با ایران داشت و دارالتقریب را در قاهره تاسیس کرد.

وی افزود: اگر اوضاع طبیعی باشد و طرف های این مساله مسئولیت پذیر و شفاف باشند و مصالح و منافع امت اسلام را در نظر بگیرند این پروژه خوب و موفق خواهد بود و خواهد توانست تروریسم و ریشه های آن را از بین ببرد.


انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واکنش شخصیت های مصری به تاسیس نهاد تقریب شیعه و سنی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X