ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«سازمان سینمایی در سایه»قدرت تصمیم‌گیری برای سینمای ایران را دارد؟

«سازمان سینمایی در سایه»، قدرت تصمیم‌گیری برای سینمای ایران را دارد؟جریان‌های اصلی سینمای ایران اکنون با مرزبندی‌های مشخصی مواجه شده و در ماه‌های اخیر شاهد اعلام موجودیت تشکیلات ثبت نشده‌ای تحت «شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران» هستیم که ظاهراً قرار است نقش سازمان سینمایی در سایه را ایفا کند.

به گزارش «تابناک»؛ اگر قرار باشد در سینمای ایران جریان شناسی کرد، منوچهر محمدی و سیدضیاء هاشمی دو تهیه کننده شناخته شده سینما، دو کارگردان مهم و کلیدی در رویدادهای سینمایی ایران هستند و در واقع نقش آنها فراتر از یک بازیگر فعال در رقم زدن رویدادها و وقایع سینمایی است؛ دو چهره‌ای که در سال 1390 منازعه نوشتاری نیز داشتند اما عمدتاً در پشت صحنه حضور دارند.

دامنه نفوذ این دو چهره کلیدی برای فعالان عرصه سینما مشخص است. منوچهر محمدی نزد جریان فعال در خانه سینما مرجعیت بیشتری دارد و سیدضیاء هاشمی که روزگاری در حوزه هنری فعال بود، در میان گروهی از فیلمسازان بدنه عمدتاً محل رجوع است. البته ناگفته طبیعتاً سینمای پیچیده ایران را نمی‌توان در دو یا چند شخص اصلی خلاصه کرد اما این دو چهره اهمیت ویژه‌ای در رقم خوردن بسیاری از وقایع دارند.

از مدت‌ها پیش در جریان مقابل سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیلات غیررسمی شکل گرفته که سیدضیاء هاشمی نخ تسبیح حاضران در این تشکیلات است. البته اگرچه سیدضیاء هاشمی لیدر این جریان شده اما انگشت شمار چهره‌های فعال از جریان خانه سینما نیز در این شورا حضور دارند که شاید به دلایلی نظیر عدم همراهی سازمان سینمایی در تولید فیلم تازه‌شان در موقعیت اپوزیسیون سازمان سینمایی قرار گرفته بود اما بعد از صدور پروانه نمایش فیلم‌شان و همراهی سازمان سینمایی سکوت کردند.

این تشکیلات که «شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران» را بر خود نهاده، در نمای بیرونی سلسله جلساتی را برگزار می‌کند و بیانیه‌هایی را گاه به گاه صادر می‌کند که حاوی خواسته‌ها و بایدها و نبایدهایی است. با این حال به نظر می‌رسد نقش این «شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران» بیش از جلسه گذاشتن و بیانیه باشد.

ظاهراً سوای این خروجیِ پیدا، خروجیِ ناپیدایی نیز وجود دارد که متمرکز بر تصمیم‌گیری و تلاش برای تبدیل این تصمیمات به رخدادهایی است که وقوعش در حدود اختیارات سازمان سینمایی است و این تلاش احتمالاً به صدور بیانیه خلاصه نمی‌شود.

به باور برخی ناظران، چالش‌های آینده سازمان سینمایی در مواجهه با این شورای راهبردی است و به همین دلیل، تغییر در ترکیب سازمان سینمایی در سایه در طول زمان و بر اثر کیفیت چالش‌هایی که با سازمان سینمایی پیش خواهد آمد، متحمل است و در واقع برخی سینماگران ممکن است قید حضور در این تشکیلات را بزنند.

این گمانه از آنجا پررنگ می‌شود که اگرچه حتی چند تصویر از نشست‌های این گروه منتشر شده اما قریب به اتفاق سینماگرانی که از آنها به عنوان اعضای «شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران» نام برده شده، در این زمینه سیاست سکوت را در پیش گرفته‌اند و تاکنون عضویت‌شان را تایید یا رد نکرده‌اند که راه امکان انکار عضویت در چنین مجموعه‌ای را در هر زمان بازگذاشته است؛ به همین دلیل «تابناک» نیز به ترکیب کامل این تشکیلات اشاره نمی‌کند.

این برای نخستین بار است که یک جریان سایه برای بخشی از تشکیلات دولت شکل گرفته و اگرچه به واسطه عدم برخورداری از پشتیبانی جریان اصلی سینما و خانه سینما، نمی‌تواند نقش عمده را داشته باشد اما می‌تواند به طرقی یک اهرم فشار جدی باشد و اگر مدیران سینمایی دولت یازدهم متاثر از این جریان وادار به اخذ تصمیماتی نشوند، بعید است در برخی امور بتوانند همچنان نقش فعالانه‌ای داشته باشند.

آیا «شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران» مدیران سینمایی دولت را می‌تواند وادار به اخذ تصمیماتی نظیر تغییرات در نظام اکران کند یا این تشکیلات از هم می‌پاشد؟ اگر علاوه بر بهروز افخمی مجری و صحنه‌گردان «هفت» -که خواسته یا ناخواسته در نقش بازوی رسانه‌ای این جریان ظاهر شده- ابزارهای دیگر رسانه‌ای و سیاسی نیز مورد بهره برداری قرار بگیرند، بعید نیست این جریان بتواند، راه خود را پیش ببرد اما همیشه همه چیز به همین سادگی پیش نمی‌رود!

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده