ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک کارگردان: ایدز هنوز برای فیلمسازان دغدغه نشده است

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، سعید سهیلی با اشاره به اینکه اگر سوژه ای بتواند ذهن کارگردان را درگیر کند باید حتما به آن پرداخت، افزود: ایدز و بیماران ایدزی، اگر دستمایه خلق درام هایی دارای تعلیق و با جذابیت باشند، در سینما و تلویزیون می توانند مورد توجه قرار گیرند.
این کارگردان که آثاری در گونه های مختلف از کمدی تا فیلم های دفاع مقدسی ساخته است، درباره این ادعای برخی کارگردانان که «ایدز» جزو سوژه های ممنوعه است اظهار داشت: مشکل ممیزی نیست و این یک بهانه است که ممیزی نگذاشته به ایدز بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من ایدز هنوز برای کارگردانان ما اهمیت موضوعی پیدا نکرده است و تا این اتفاق نیفتد هم نمی توان انتظار تولید آثاری شاخص در این باره را داشت.

** یک دهه قبل بدون ایجاد مشکل در ممیزی به ایدز پرداختم
بر اساس گزارش کمپین ایدز، سهیلی با اشاره به اینکه خودش حدود یک دهه و نیم قبل به سوژه «ایدز» پرداخته است گفت: در ابتدای دهه 80، فیلم 'غوغا' را ساختم و در آن به صراحت درباره ایدز سخن گفتم.
این کارگردان درباره اینکه خودش برای کسب اطلاعات درباره بیماران ایدز جهت نگارش فیلمنامه چه کرده است، گفت: سعی کردم به منابع مطالعاتی مرجعی که در این باره وجود داشت رجوع کنم و اطلاعات دقیقی را به لحاظ پزشکی از آنها استخراج کنم چون درباره چنین آثاری این درست بودن ریزه کاری ها خیلی مهم است، چون باید فکر کرد که بیماران ایدز و پزشکان، مخاطب آن هستند.
سهیلی با اشاره به سختی های کار در سوژه ایدز، گفت: زمانی که من غوغا را می ساختم مسأله به شدت پنهان بود و این طور نبود که مدیران پزشکی به صراحت درباره آن حرف بزنند و برای همین کار تحقیقاتی من هم خیلی دشوار پیش رفت ولی توانستم ایده هایم را عملی کنم.

* تلویزیون آشکارا به ایدز بپردازد
کارگردان آثاری نظیر 'شب برهنه' و 'کلاشینکف' با اشاره به وظیفه تلویزیون در تولید محصولات نمایشی، پیرامون ایدز و مبتلایان آن اظهار داشت: تلویزیون می بایست به صورت آشکارا و صریح به تمامی معضلات اجتماعی بپردازد. مخاطب تلویزیون فراگیرتر است پس وظیفه این رسانه است که درباره مسأله ایدز هم تولید محتوای مفید داشته باشد. اگر این اتفاق نمی افتد، نشان دهنده کم کاری است.
این کارگردان سینما با اشاره به ناشناخته بودن بیماری ایدز خاطرنشان ساخت: هنوز و علی رغم انفجار اطلاعاتی که به واسطه شبکه های اجتماعی ایجاد شده، باز هم 'ایدز' جزو موضوعات ناشناخته در جامعه است و اصلی ترین دلیل نپرداختن سینما و تلویزیون همین ناشناخته بودن و نبود درک اهمیت موضوع است.
«هنر+ایدز» که از نوروز 95 آغاز به کار کرده، کمپینی مردم ‌نهاد است که می‌کوشد به نوبه خود زمینه ارتباط بیشتر میان اهالی هنر و مردم در زمینه آگاهی بخشی پیرامون این بیماری را فراهم کند و به بررسی دلایل استفاده ناکافی هنرهای نمایشی از سوژه های مرتبط با بیماران اچ.آی.وی بپردازد.
فراهنگ**9246**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده