ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مهم ترین رویدادهای خبری هرمزگان در هفته ای که گذشت

*شنبه 18 اردیبهشت /دختران پایتخت ساخت عروسک های بومی هرمزگان را یاد گرفتند
مدیر موزه عروسک های ملل تهران از برگزاری دوره آموزش ساخت عروسک های بومی هرمزگان در این موزه خبر داد.
علی گلشن شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:در این دوره دو روزه که 16و 17اردیبهشت برگزار شد،کودکان و نوجوانان شرکت کننده ،با فرهنگ هرمزگان و ساخت عروسک های بومی از جمله 'دُختُ لوک' آشنا شدند.
وی ادامه داد:معرفی پوشش های سنتی ،صنایع دستی و موسیقی هرمزگان از دیگر برنامه های این دوره آموزشی بود.
مدیر موزه عروسک های ملل تهران ساخت نماد (اِلِمان) های محلی ،برقع و نقاشی روی شیشه با استفاده از خاک های رنگی جزیره هرمز را از دیگر برنامه های این کارگاه اعلام کرد.
'دُختُ لوک' نمادی از هنرنمایی مادران هرمزگانی است که بدون در اختیار داشتن امکانات خاص و در دنیایی به دور از اسباب بازی‌های صنعتی و مدرن، با ابزارهای ابتدایی عروس و دامادهایی از جنس فرهنگ خودشان می‌ساختند تا در روزهای گرم و طولانی تابستان نشاط و سرزندگی را به زندگی کودکانشان هدیه کنند.
عروسک دُختُ لوک قشم به عنوان دومین عروسک ملی با شماره 1101 آبان سال گذشته در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور به ثبت رسید.
هم اکنون بیش از 200 نفر از زنان روستایی برکه خُلَف (Berke kholaf ) قشم و روستاهای همجوار به تولید صنایع دستی مشغول هستند که بیش از 30 نفر از آنان دُختُ لوک ساز هستند.
*یکشنبه 19 اردیبهشت /دبیر انجمن ام اس هرمزگان:حمایت هر چه بیشتر از بیماران ام اس نیازمند مشارکت خیران است
متخصص مغز و اعصاب و دبیر انجمن ام اس هرمزگان با اشاره به حمایت های دولت از بیماران خاص از جمله بیماران ام اس، گفت: اما با وجود همه این حمایت ها ما همچنان با مشکل مواجه هستیم و حمایت هر چه بیشتر از این بیماران نیازمند مشارکت گسترده خیران است.
دکتر احمد نگهی در همایش حامیان ام اس که با حضور جمعی از مسئولان در هتل هرمز بندرعباس برگزار شد، با بیان اینکه درمان های شایع این بیماری برای دولت بسیار پرهزینه است، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در قالب طرح تحول نظام سلامت حمایت های مالی را در این خصوص انجام داده است.
وی افزود: اما با وجود این حمایت ها، ما مشکل خدمات نگهدارنده داریم که یکی از اهداف تشکیل این انجمن جذب خیران برای ساخت کلینیک خیرین بیماری ام اس است.
وی تصریح کرد: هنوز علت بروز این بیماری شناسایی نشده و تاکنون 350 بیمار مبتلا به ام اس در هرمزگان شناسایی شده است.
وی بیان داشت: تشخیص به موقع ام اس می تواند حدود 50 درصد از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند و از همین رو وجود یک مرکز تخصصی می تواند کمک بسزایی در درمان این بیماران داشته باشد.
این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: بیماری ام اس جمعیت جوان بین سنین 20 تا 30 سال را درگیر می کند و اگر اقدامهای پزشکی به موقع انجام نشود ، در عرض چند سال بیمار را ناتوان می کند و این زنگ خطری است که بیماران یا افراد مشکوک مبتلا به این بیماری بدون درنگ برای شروع کنترل ام اس به انجمن مراجعه کنند.
نگهی با اشاره به تشکیل و فعالیت انجمن بیماران ام اس در تهران، خراسان رضوی، ساری، تبریز و اصفهان، گفت: هرمزگان نیز در تشکیل انجمن بیماران ام اس در کشور پیشرو است و با توجه به تعداد بیماران ، نیاز به تاسیس مرکز تخصصی بیماری ام اس در استان هرمزگان بسیار ملموس است.
مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخی نامتعارف به سیستم عصبی مرکزی (CNS ) می دهد.
سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند. لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز جزء بیماری های خود ایمنی محسوب می شوند.
در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.
زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد.
شایع ترین علایم بیماری خستگی شدید، تاری دید و دوبینی، ضعف عضلانی و از دست دادن کنترل عضلات، عدم تعادل، بی حسی، درد چشم و خواب رفتن مداوم دست و پا هستند. در صورت پیشرفت بیماری، علایمی مانند اختلال در کنترل ادرار، گرفتگی عضلات (اسپاسم)، مشکلات جنسی، اختلال در بلع غذا، اختلال در صحبت کردن و مشکلات شناختی نیز مشاهده می شود.
*دوشنبه 20 اردیبهشت/مدیرکل تامین اجتماعی استان هرمزگان: شاغلان غیرایرانی مشمول بیمۀ اجباری می شوند
مدیرکل تامین اجتماعی هرمزگان گفت: شاغلان غیرایرانی که دارای پروانه کار یا کارت کار معتبر در صورتی که در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل ‌باشند ، مشمول بیمۀ اجباری می شوند.
سید فاضل حیدری بلوکی دوشنبه دراین خصوص اظهار داشت:ماده پنج قانون تأمین اجتماعی و بخشنامه شماره 12 مشترک واحدهای فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی در هرمزگان به منظور ایجاد وحدت رویه و آسان سازی کارهای بیمه اتباع خارجی مشمول این در استان اجرا می شود.
وی ادامه داد: اتباع خارجی حایز شرایط با مراجعه به واحد نام نویسی و حساب های‌ انفرادی شعب تامین اجتماعی و ارائه مدارک شناسایی معتبر برای تشکیل پرونده فنی، نسبت به انجام مراحل نام نویسی اقدام کنند.
مدیرکل تامین اجتماعی هرمزگان اضافه کرد: اگر کارفرما از امضاء و تأیید پرسشنامه نام نویسی اتباع خارجی مشمول این قانون خود داری کند، این اتباع با مراجعه به واحد بازرسی شعبه ، باید نسبت به ارائه درخواست بازرسی اقدام کنند.
حیدری بلوکی بیان کرد: پس از انجام بازرسی و احراز وضعیت اشتغال و رابطه مزد بگیری، مراحل نامنویسی بیمه اجباری اتباع خارجی مشمول انجام می شود.
وی اشاره کرد: دریافت لیست و حق بیمه اتباع خارجی تنها در دوره دارا بودن پروانه کار یا کارت کار معتبر ‌مجاز است.
مدیر کل تامین اجتماعی هرمزگان اضافه کرد: اتباع خارجی خویش ‌فرما در یکی از مشاغل مشمول قانون تأمین اجتماعی که دارای کارت کار یا پروانه کار معتبر هستند در صورت تمایل می‌توانند برابر قانون با انعقاد قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد از خدمات این سازمان بیمه گر بهره مند شوند.
*سه شنبه 21 اردیبهشت/600 طرح محرومیت زدایی در هرمزگان به بهره برداری رسید
فرمانده قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: به همت سپاه پاسداران ، 600 طرح محرومیت زدایی در هرمزگان با هزینه 130 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
سردار سید ضیاءالدین حزنی افزود: 300 طرح عمرانی به ارزش 50 میلیارد ریال با هزینه سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان و 300 طرح عمرانی نیز به ارزش 80 میلیارد ریال با هزینه قرارگاه مدینه منوره نیروی زمینی سپاه اجرا شده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی کوثر بیان داشت: مهم ترین این طرح ها شامل ساخت مسجد ، راه روستایی ، مجتمع های آبرسانی ، مدرسه و مجموعه های ورزشی است.
فرمانده قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهارکرد: طرح های محرومیت زدایی اجرا شده مربوط به سال های 93 و 94 است که بیشتر در مناطق دور افتاده شرق استان ، ساحل مناطق مرزی و جزایر قشم ، هرمز ، لارک و هنگام بوده است.
سردار حزنی یادآورشد : برای سال 95 و 96 نیز علاوه بر طرح های عمرانی یاد شده یکهزار و 75 مسکن مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و یکهزار طرح عمرانی با اولویت اشتغالزایی با اعتبار بیش از 500 میلیارد ریال در مناطق محروم هرمزگان به بهره برداری می رسد.
وی محرومیت‌زدایی را از مهم‌ترین رسالت قرارگاه سازندگی سپاه دانست و گفت: 80 درصد طرح های محرومیت زدایی کوچک و زودبازده هستند که با هدف کاهش فقر و رسیدگی در مناطق دوره افتاده و مرزی کشور اجرا می شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی کوثر با بیان اینکه سپاه مسئول محرومیت ‌زدایی نیست ، گفت: این طرح‌ها در راستای کمک به دولت در بخش‌های مختلف عمرانی ، کشاورزی ، خدماتی ، آموزشی ، امدادی ، فرهنگی و ورزشی اجرا می‌شود.
سردار حزنی با اشاره به ارزش قراردادهای قرارگاه سازندگی برای استان‌های ساحلی و محروم گفت: دولت برای محرومیت‌ زدایی استان‌های سیستان و بلوچستان ، خوزستان ، هرمزگان و بوشهر چهارهزارمیلیارد ریال اختصاص داده است.
*چهارشنبه 22 اردیبهشت/طرح های پرورش ماهی در قفس در اولویت پرداخت تسهیلات
قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت: باتوجه به اعلام وزارت جهاد کشاورزی ، طرح های پرورش ماهی در قفس در اولویت پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی قرار دارند.
سید محمدقاسم حسینی درنشست با استاندار و مدیران هرمزگان درخصوص ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی به این استان افزود: هرمزگان حدود 80 درصد طرح های پرورش ماهی در قفس کشور را به خود اختصاص داده که می تواند سهم بیشتری از تسهیلات این بخش را به خود اختصاص دهد.
وی بیان داشت: ارائه تسهیلات به کشت گلخانه ای در اولویت بعدی قرار دارد که امسال 30 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت می شود و هرمزگان با توجه به ظرفیت هایی که دارد می تواند سهم خوبی از آن را داشته باشد.
قائم مقام صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: همچنین قرار است در سالجاری خط اعتباری ریالی برای پرداخت تسهیلات به صنایع کوچک نیز در صندوق توسعه ملی اختصاص داده شود.
حسینی اظهارکرد: صندوق توسعه ملی تلاش کرده تا پرداخت تسهیلات این صندوق توسط بانک ها به شکل راحت تری پرداخت شود .
استاندار هرمزگان نیز درخصوص ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی به استان گفت: در سال 93هرمزگان رتبه نخست جذب تسهیلات صندوق توسعه ملی در کشور را کسب کرد و این در حالی است این استان در سال 92 در رتبه 28 قرار داشت.
جاسم جادری افزود: در سال گذشته نیز از محل صندوق توسعه ملی تسهیلاتی شامل یک میلیارد و 600 میلیون یورو ، 800 میلیون دلار و 115 میلیارد تومان که در مجموع معادل هفت هزار و 700 میلیارد تومان می شود به طرح های استان هرمزگان در زمینه های مختلف از جمله نیروگاهی ، صنعت ، آب شیرین کن و پالایشگاه اختصاص یافت.
وی بیان داشت: هرمزگان در مجموع سهم خوبی از تسهیلات صندوق توسعه ملی دریافت کرده است.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه در زمینه طرح های کوچک درخواست داریم صندوق توسعه ملی تسهیلات ارائه دهد ، تصریح کرد: با این کار گشایشی برای طرح های گردشگری و طرح های کوچک صنعتی و کشاورزی در هرمزگان ایجاد می شود.
جادری با تاکید بر ایجاد اشتغال برای نیروهای بومی و ماندگار استان هرمزگان ، اظهار داشت: طرح های پرورش ماهی در قفس از ظرفیت های خوبی برای ایجاد اشتغال در هرمزگان است که صندوق توسعه ملی تسهیلات خوبی را به این طرح ها ارائه می دهد و می توان با استفاده از آن اشتغالزایی داشت.
*پنجشنبه 23 اردیبهشت/دادستان کل کشور: القای اختلاف در حکومت از اهداف دشمنان است
دادستان کل کشور گفت: پیگیری خط القای اختلاف بین بخش های مختلف حکومت از اهداف دشمنان نظام اسلامی و رسانه های وابسته به آنهاست.
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری پنجشنبه در همایش استانی امام سجاد(ع) در بندرعباس افزود: این رسانه ها کلمات و نکاتی را از سخنان مقام معظم رهبری و مسئولان اجرایی انتخاب کرده و در کنار هم قرار می دهند تا بگوید بین آنها اختلاف وجود دارد.
حجت الاسلام منتظری در نظر گرفتن حقوق و منافع عامه را یکی دیگر از مواردی دانست که با چالش و آسیب روبرو است متولی و متکفل مشخصی نیز ندارد.
این مقام قضایی کشور یادآور شد: از حدود 40 روز گذشته که به سمت دادستان منصوب شده شاهد از بین رفتن حقوق مردم در حوزه های مختلفی مانند منابع طبیعی، جنگل، دریا، اقتصادی و بانکی و دیگر بخش ها بوده است.
وی قاچاق کالا را یک تهدید و آسیب جدی دانست که عده ای در سطوح مختلف از آن بهره مند می شوند و نمی توان تصور کرد چندین کانتینر کالای قاچاق وارد کشور شود و از گمرک هم عبور کند و همه نسبت به آن بی تفاوت باشد.
دادستان کل کشور، هرمزگان را یکی از مبادی قاچاق کالا معرفی کرد که به برای مقابله با این پدیده در استان برنامه ای تعریف شده که در حال کامل شدن است و دادستان استان باید برای برخورد با این بلا و آسیب عزم خود را جزم کند.
به گفته حجت الاسلام منتظری قاچاقچیان جان و سلامت مردم برایشان اهمیت ندارد و به همین دلیل است که یکهزار و 200 تُن برنج نامرغوب که حتی برای مصرف دامی نیز مناسب نیست، وارد کشور می کنند و این وضعیت در قاچاق دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی و غذایی هم دیده می شود.
این مقام قضایی ارشد کشور همچنین با اشاره به فضای مجازی، بسیاری از مسائل جامعه را ناشی از رها بودن این بخش دانست و تاکید کرد: خانواده ها و فرزندان به شدت در خطر هستند و افزایش طلاق و مشکلات اخلاقی و جرائم به دلیل نادیده گرفتن حقایق فضای مجازی است.
حجت الاسلام منتظری با اشاره به غنای کتاب رساله الحقوق امام سجاد(ع) گفت: اگر این کتاب را در یک سو و منشور حقوق بشر (سازمان ملل) را در سوی دیگر قرار دهیم، مشاهده می شود رساله الحقوق از چنان جایگاه بالاتر و کامل تری برخوردار است که می توان گفت با مشور حقوق بشر قابل مقایسه نیست.
وی تاکید کرد: تمام آنچه انسان برای زندگی نیاز دارد در رساله الحقوق آمده و 50 موضوع در حوزه هایی مانند حقوق خداوند، حقوق رهبری و حکومت، حقوق شخصی و اجتماعی و خانوادگی و تجارت توسط امام سجاد (ع) با کلمات ساده و زیبا و عمیق مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: اگر این کتاب مورد توجه قرار گرفته بود در جامعه شاهد پایمال شدن حق در هیچ بخشی نبودیم و مناسب است اقشار مختلف مردم، این مجموعه ارزشمند را با در نظر گرفتن معانی و ترجمه فارسی آن با دقت مطالعه کنند.
دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در بیان واقعیت های جامعه باید نیمه خالی و پر لیوان هر دو بازگو شود تا خلاف عدل و انصاف نباشد.
حجت الاسلام منتظری اضافه کرد: تنها نیمه خالی را دیدن موجب ناامیدی می شود که ابزار شیطان است و ندیده گرفتن مشکلات نیز زمینه غرور و آسیب های بعدی را فراهم می کند.
همایش یک روزه امام سجاد (ع) پنجشنبه با حضور دادستان کل کشور، نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و تعدادی از علمای شیعه و اهل سنت با هدف معرفی ابعاد شخصیت امام چهارم شیعیان در بندرعباس برگزار شد.
///هر8 ساعت یک نفر در ایران بر اثر سوء مصرف مواد مخدر می میرد
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: بر اساس آمار هر هشت ساعت یک نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در ایران فوت می کند که سالانه حدود سه هزار نفر تلفات انسانی به کشور وارد می شود.
اسد الله هادی نژاد افزود: براساس آمار دفتر سازمان ملل 90 درصد از کشت و تولید مواد مخدر جهان در کشور افغانستان تولید می شود که از این میزان 80 درصد آن در دو ولایت جنوبی هلمند و قندهار بدست می آید.
وی اظهار داشت: براساس این آمار در سال 2015 میلادی در این کشور سه هزار و 300 تن مواد مخدر تولید شد که این میزان در سال قبل از آن یعنی 2014 که بیشترین تولید داشته 6 هزار و 400 تن مواد مخدر بوده است.
هادی نژاد افزود: از این میزان تولید، حدود 30درصد وارد مرزهای ایران و بقیه به سایر مرزهای خروجی افغانستان مثل پاکستان و تاجیکستان و چین و ترکمنستان ارسال می شود.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ادامه داد: گزارش هایی هم داریم که بخشی از این مواد بوسیله نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان از طریق مرز هوایی خارج می شود.
*اقدام های دولت برای مقابله با مواد مخدر در مرزهای شرقی
هادی نژاد تصریح کرد: از زمانی که ایران مرزهای خود را با سیم خادر و موانع فیزیکی مثل دیوار مسدود کرده است، ترانزیت مواد مخدر مانند گذشته وجود ندارد و بخش عمده ای از این مواد بصورت کوله باری از مرز عبور می کند.
وی ادامه داد: البته بخش دیگری از این مواد نیز به پاکستان منتقل شده و از نقاط جنوبی و مرزی با پاکستان که حدود 250 کیلومتر می شود، به داخل ایران می آید.
این مسئول اضافه کرد: حدود یک هزار و 400 کیلومتر مرز بویژه در خراسان رضوی و جنوبی تقریبا کاملا بسته است و قاچاقچیان امکان تردد خودرویی و کاروانی ندارند.
وی ادامه داد: در سیستان وبلوچستان انسداد حدود 200 کیلومتر باقی مانده که با فیبر نوری و امکانات فنی در حال ایجاد برجک، پاسگاه و جاده مسدود کردن هستیم.
وی گفت: در صورت انسداد کامل مرزها حدود 10 درصد قاچاق مواد مخدر به صورت کوله باری می ماند که بخشی از آنها به سمت دریا تغییر مسیر خواهد داد.
هادی نژاد پیش بینی کرد که در صورت تغییر مسیر ترانزیت به سمت دریا، قاچاقچیان در یک مسیر اقیانوس هند و دریای عمان را انتخاب کرده و بخشی را نیز به سمت خلیج فارس انتقال دهند.
وی گفت: از آنجا که هرمزگان بیشترین سواحل را در جنوب در اختیار دارد، قاچاقچیان می توانند از این مسیر بیشتر برای حمل مواد استفاده کنند و از این رو از سال 93 استان هرمزگان در برنامه های مقابله با عرضه مواد مخدر در اولویت بوده است.
وی ادامه داد: از سال گذشته با هدف گذاری که در شرق کشور داشتیم، کنترل ورود مواد را از داخل افغانستان شروع کردیم و با شناسایی و کسب اطلاعات ، با بستن مرزها ودادن اولویت ها به استانهایی مثل سیستان وبلوچستان، هرمزگان و کرمان کار را آغاز کردیم.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری اظهار داشت: حدود 75درصد کشف موادمخدر در همین سه استان رخ داده چرا بیشترین سمت و سوی مواد مخدر از این طریق بود.
هادی نژاد افزود: در سال گذشته 617تن کشف مواد مخدر داشتیم که نسبت به همسنجی به سال قبل آن 11درصد افزایش صورت گرفته است.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون نیز 64 تن انواع مواد مخدر در کل کشور کشف شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 18درصد افزایش دارد که در این میان تنها استان هرمزگان 50 درصد افزایش کشفیات را تجربه کرده است.
وی بیان داشت: برنامه ریزی و پیش بینی برای افزایش امکانات از جمله پوشش اطلاعاتی و شبکه مخبرین و دستگاههای مقابله ای با نشست های متعدد، طرح هایی مثل تقویت لجستیک، گلوگاهها، افزایش سگ های مواد یاب و حساس کردن گلوگاهها در ایست و بازرسی، ایجاد امکانات فنی از جمله اقدامات بازدارنده بوده است.
* افزایش 30 درصدی قیمت مواد مخدر در افغانستان
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: امسال قیمت مواد مخدر در افغانستان 30 درصد افزایش پیدا کرده است و سر مزرعه کیلویی 230دلار عرضه می شود.
وی با بیان اینکه قیمت مواد مخدر بین 190 تا 230 دلار در نوسان است، اظهار داشت:60درصد از این مواد در خود افغانستان تبدیل به هرویین می شود و بقیه تولید توسط قاچاقچیان به سمت بازارهای هدف ارسال می شود.
وی تعداد معتادان در کشور را یک میلیون و 300 هزار تن برآورد کرد و گفت: در بخش مقابله با خرده فروشی اقداماتی بویژه در اطراف مدارس، بوستان ها و مراکز جمعیتی شده و دستور اکید برای معتادان متجاهر برای جمع آوری آنان و انتقال آنها به مراکز نگهداری و بازپروری معتادان داریم.
هادی نژاد با یادآوری اینکه اغلب معتادان تا قبل از اعتیاد شغل داشته اند، گفت: برخی برای آنکه بتوانند بیشتر کار کنند به استعمال این مواد روی آورده اند و حتی برخی زنان نیز از طریق تبلیغات در آرایشگاههای زنانه یا شبکه های ماهواره ای برای لاغری و تناسب اندام دست به مصرف مواد زده اند.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری تصریح کرد: بر اساس آمار هر هشت ساعت یک نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در ایران فوت می کند که سالانه حدود سه هزار نفر تلفات انسانی به کشور وارد می شود.
هادی نژاد پیشگیری را اولویت دستگاههای مرتبط با مبارزه با مواد مخدر دانست و افزود: اقدام های خوبی در مدارس، دانشگاهها و ادارات دولتی با رویکرد آگاهی بخشی به مردم در دست انجام است.
وی یادآور شد: طبق سیاست ابلاغی در زمینه مقابله با مواد مخدر، همه دستگاهها مکلفند با اجرایی کردن برنامه های مقابله ای، 25درصد اعتیاد را در کشور کاهش دهند.
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری درباره همکاری سازمان های بین المللی با جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با این پدیده شوم گفت: این سازمان ها به بهانه تحریم همکاری خوبی با ما نداشتند.
هادی نژاد افزود: اگرچه اکنون که تحریم ها قول داده اند که در بخش های فنی از جمله دستگاه مواد یاب و سگ موادیاب مواد یاب کمک هایی صورت گیرد.
وی تاکید کرد: آنچه همه این سازمان ها اتفاق نظر دارند، این است که ایران به صورت جدی در مقابله با قاچاق مواد مخدر ایستاده است.
هادی نژاد خاطر نشان کرد که آمریکا با وجود ادعای تلاش برای کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان در این زمینه موفق نبوده است؛ آنها مدعی بودند که هشت میلیارد دلار در این زمینه هزینه کرده اند اما دولت افغانستان معتقد است آمریکا این پول را درجای دیگری خرج کرده است.
وی افزود: بهانه ای که برای جلوگیری از کشت موادمخدر می آورند این است که درآمد مردم محلی از کشت همین مواد تامین می شود و در صورت جلوگیری، آنها به تروریست ها می پیوندند.
هادی نژاد تلاش برای همه گیر کردن کشت جایگزین خشخاش در افغانستان را یکی از راه های مورد نظر ایران دانست و گفت: با افغان ها در این زمینه جلساتی داشتیم ولی شرایط تغییر کشت همه این استان فراهم نیست.
وی تاکید کرد: تازمانی که امنیت پایدار در افغانستان نباشد و دولت مرکزی نتواند حاکمیتی اعمال کند، تروریست ها منافع خود را از کشت خشخاش دنبال خواهند کرد و نمی گذارند این منبع مالی آنها متوقف شود.
*جمعه 24 اردیبهشت/امام جمعه بندرعباس:آموختن زبان انگلیسی افتخار ندارد
نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت:آموختن زبان انگلیسی در حد ضرورت اشکال ندارد اما جایی برای تفاخر ندارد.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های نماز جمعه این هفته بندرعباس افزود:برخی چنان با افتخار انگلیسی صحبت می کنند که گویی یک زبان بهشتی است و این در حالیست که زبان دینی ما عربی و زبان مادری و سرزمینی ایرانیان فارسی است.
وی ادامه داد : قدرت های استکباری از دو روش بزرگ کردن خود و تحقیر ملت های دیگر سود می جویند و در طول تاریخ این روش را به کار بسته اند.
امام جمعه بندرعباس اضافه کرد: مسخره کردن و کوچک شمردن زبان ، فرهنگ و آداب و رسوم ملت ها بخشی از این عملکرد استکباری است.
به گفته آیت الله نعیم آبادی جریان استکباری همیشه در تاریخ وجود داشته و تنها نام مستکبران در هر دوره ای عوض می شود که نگاه جریان شناسانه به قرآن ،ماهیت این جریان را روشن می کند.
امام جمعه بندرعباس در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به کشیده شدن تجمع ها و برخی اعتراض ها به نماز جمعه اظهار نارضایتی کرد و گفت :فضای نمازجمعه نباید به عرصه این گونه فعالیت ها تبدیل شود.
آیت الله نعیم آبادی همچنین هرگونه نسبت خانوادگی بین خود و مالک کارخانه آلومینیوم هرمزگان را تکذیب کرد و یادآور شد: برخی عامدانه این گونه شایعه ها را منتشر می کنند و این درحالیست که تنها خریدار بخشی از زمین مصلای در حال ساخت بندرعباس است و هیچ ارتباط دیگری وجود ندارد.
7195/6048

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X