ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قواعد پذیرفتن روایات در مذهب شیعه

به گزارش«شیعه نیوز»، متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

س. شیعه، روایات کسى که امامى از ائمه‌شان را قبول نداشته باشد ردّ مى‌کنند و روایات اصحاب را به همین خاطر قبول ندارند، امّا روایات مثل فطحیه، واقفیه و ناووسیه را که امامت برخى از ائمه را قبول ندارند، مورد اعتماد قرار مى‌دهند!

ج. در نقل حدیث از پیغمبر اکرم‌(صلی الله علیه و آله) ، شیعه بر اساس استوارترین ضوابط عقلی و عرفی عمل می‌نمایند و چنان نیست که شما می‌گویید.

شیعه حدیثی را که ازطریق صحابه، یعنی به اسناد متصل به صحابه از شخص حضرت رسول‌(صلی الله علیه و آله) باشد، اگر آن صحابی نقطه‌ضعفی که پیش عقلا از مثل او سلب اعتماد می‌شود نداشته باشد، آن را می‌پذیرند و به آن عمل می‌کنند.

در تاریخ، حدیث و سیره همه ازنظر شیعه تحت شرایط مقبول اگر از اهل‌سنّت باشد قبول می‌نمایند، البته خصایص و مقام عصمت و امامت ائمه‌(علیهم‌السلام) و علم آنها را برای احدی غیر از آنها قائل نیستند و همین‌طور هوایی و گزاف هر صحابی را عادل نمی‌دانند و شعار بی‌دلیل و غیرمنطقی «الصّحابه کُلُّهُم عُدولٌ» شما را سر نمی‌دهند.

انتهای پیام/ 852

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده