ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«خلیج‌فارس»، فراتر از یک نام و دریا

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تاکید کرد: خلیج‌فارس برای ایرانیان فراتر از یک نام و یک دریاست.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، سعید پورعلی گفت: از زمان ایجاد موج جدید تحریف نام خلیج فارس توسط برخی کشورهای منطقه و نهادها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حدود سال 1384، روز 10 اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی خلیج فارس تعیین شد و به طبع، جهاد دانشگاهی دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس را با شعار «پاسداشت هویت تاریخی خلیج فارس» راه‌اندازی کرد که در نتیجه آن 10 دوره همایش با تاکید به موضوع مزیت‌های اقتصادی، سیاسی، گردشگری و اجتماعی خلیج فارس برگزار شد.

او ضرورت برگزاری این همایش در 10 دوره از سوی مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی را در این دانست که خلیج فارس برای ایرانیان فراتر از یک نام و یک دریا است و افزود: سواحل و جزیره‌های ایرانی خلیج فارس همیشه آینه فرهنگ و تمدن ایران زمین بوده است. همچنین در هر گوشه از این آب و خاک آیین‌هایی دیده می‌شود که ریشه در تمدن کهن ایران دارند.

دبیر این همایش با بیان این‌که استادان، دانشجویان، دانش‌پژوهان و علاقه‌مندان و صاحب‌نظران رشته‌هایی چون گردشگری، جغرافیای سیاسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، تاریخ، باستان‌شناسی و مردم شناسی به عنوان اعضای کمیته‌های علمی و داوری نسبت به داوری و ارزیابی مقالات اقدام کردند، درباره عملکرد این دبیرخانه گفت: تعداد کل مقالات واصله به دبیرخانه 208 مقاله و تعداد کل نویسندگان مقالات واصله به دبیرخانه: 322 نفر بود. همچنین ۲۸ نفر اعضای کمیته علمی و ۱۴ نفر اعضای کمیته داوران را تشکیل دادند.

«پورعلی» با بیان اینکه 30 مقاله از 153 مقاله تایید شده، در کتاب مجموعه مقالات برای چاپ در کتاب انتخاب شدند، افزود: 10 مقاله برای چاپ در فصلنامه مطالعات علمی _ فرهنگی انتخاب شدند، همچنین 113 مقاله برای ارایه در قالب پوستر انتخاب شده‌اند.

وی گفت: در این دوره همایش 5 محور اصلی "فرهنگ، هنر و معماری"، "گردشگری"، "ابعاد سیاسی، راهبردی"، "تاریخ و شناسی"، "جغرافیا و محیط زیست" مورد نظر بوده و مقالات تخصصی با این محورها پذیرش شده است.

به گفته وی، در محور سیاسی و ژئوپلیتیکی خلیج فارس 41.74 درصد، در محور گردشگری خلیج فارس 21.74 درصد، در محور تاریخ، فرهنگ و اجتماع خلیج فارس 19.13 درصد، در محور حقوقی و محیطزیست خلیج‌فارس 7.83 درصد و در محور هنر و معماری و سایر 9.56 درصد مقاله به دبیرخانه همایش ارایه شده است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده