ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برخی مسئولان "اقتصاد مقاومتی" را باور ندارندتهدیدهای اقتصادی هنوز پابرجاستتیم اقتصادی دولت با یکدیگر هماهنگ نیستند

حجت الاسلام و المسلمین محسن طالب پور اصفهان 2 نماینده ولی‌فقیه در لشکر ۸ نجف اشرف معتقد است: با وجود همه تأکیدهای رهبر انقلاب بر "اقتصاد مقاومتی" هنوز این باور در برخی مسئولان ایجاد نشده و متأسفانه به این باور نرسیدند که تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن طالب‌پور با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم اصفهان به سؤالات خبرنگاران این خبرگزاری درباره تبیین شعار "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل"، راهکارهای ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی، دستاوردهای اجرای این سیاست و عملکرد دولت در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی پاسخ داد.

در ادامه متن گفت‌وگوی تسنیم را با حجت‌الاسلام طالب‌پور نماینده ولی‌فقیه در لشکر 8 نجف اشرف می‌خوانید:

تسنیم:  رهبر معظم انقلاب در‌ آغاز سال 95، این سال را به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری کردند، به نظر شما علت این نام‌گذاری چیست؟

طالب‌پور: مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال با توجه به شرایط کشور، منطقه و نیاز جامعه شعاری را برای سال انتخاب و تأکید می‌کنند که حرکت کشور اعم از مردم و مسئولان در راستای تحقق آن شعار باشد. از سال 89 تاکنون تمام نام‌گذاری‌های ایشان بر موضوع اقتصاد تأکید داشته است.

دلیل این انتخاب این بود که در سال 89 با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دشمن مواجه شدیم.

این نام‌ شامل 2 بخش است یکی اقتصاد مقاومتی و دوم اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتی جزء واژه‌های ابداعی مقام معظم رهبری است که از سال 89 تاکنون در اکثر سخنرانی‌های ایشان وجود داشته است. ایشان اقتصاد مقاومتی را بازشناسی کردند و مرحله دوم گذر از زمینه بسترسازی و فراهم‌کردن شرایط اقتصاد مقاومتی و رسیدن به مرحله اقدام و عمل است.

مقام معظم رهبری هر ساله بر بحث اقتصاد مقاومتی تأکید ‌کردند و باید فضاسازی و زیرساخت‌های آن توسط دولت و مجلس فراهم شده باشد و اکنون باید در سال 95 عملیاتی شود، اقتصاد مقاومتی باید وارد فاز عملیاتی شود و مردم و هم مسئولان باید در راستای اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنند.

 اولویت نخست جامعه و کشور اقتصاد است و توقع مردم رفع مشکلات اقتصادی است. با توجه به گذشتن از مرحله اصلی تحریم‌ها‌ باید به فکر درمان که همان اقتصاد مقاومتی است، باشیم، دومین دلیل چرایی نام‌گذاری است که تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است و کارشناسان اقتصادی هم بر این مهم تأکید دارند و هیچ نسخه دیگری جز اقتصاد مقاومتی نمی‌تواند مشکلات اقتصادی ما را به‌صورت ریشه‌ای برطرف کند.

بسیاری از مشکلات دیگر جامعه ما از جمله مشکلات داخلی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به مشکل اقتصادی گره خورده است و تا زمانی که مشکل اقتصاد درست نشود، مشکلات و معضلات جامعه رفع نمی‌شود، با وجود همه تأکیدهای رهبر معظم انقلاب بر بحث اقتصاد مقاومتی هنوز باور در مسئولان ما ایجاد نشده است و متأسفانه برخی مسئولان به این باور نرسیدند که اولاً ما می‌توانیم مشکلات خود را رفع کنیم و دوماً تنها راه برون‌رفت از مشکلات، اقتصاد مقاومتی است.

متأسفانه امروز شاهد هستیم که بعد از سخنرانی حضرت آقا در حرم امام رضا(ع) و پرداختن به جزئیات بحث اقتصاد مقاومتی، باز برخی از سیاست‌گذاران برخلاف این سخنان موضع می‌گیرند. از سوی دیگر با وجود انجام مذاکرات، تهدیدهای اقتصادی هنوز پابرجاست و تحریم‌ها هنوز برداشته نشده است. مسئولان مطرح می‌کنند که مشکلات برطرف شده درحالی که خودشان می‌دانند اتفاقی نیفتاده و تحریم‌ها برداشته نشده است.

از طرفی از 80‌روزی که از پذیرش قطعی برجام گذشته، تحریم‌های جدیدی علیه ما اعمال شده است که حتی این تحریم‌های شکننده‌تر از تحریم‌های قبلی است و هنوز این آسیب برای کشور ما وجود دارد که این فشارهای جدید به کشورمان آسیب برساند، پس برای مقابله با این فشارها باید در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم. همه این موارد ما را به این جمع‌بندی می‌رساند که باید به سمت رفع مشکلات اقتصادی حرکت کنیم که تنها راه و مسیر، توجه و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی است.

تسنیم: برخی می‌گویند که اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی است، برخی می‌گویند همان صرفه‌جویی است، نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا دشمن قصد دارد القاء کند که ما بر سر دوراهی قرار داریم و باید بین فشارهای اقتصادی آمریکا و کنار آمدن با آن‌، یکی را انتخاب کنیم؟

طالب‌پور: ریاضت اقتصادی یعنی تحت‌فشار قرار دادن و تحمل فشارها تا اینکه یک معجزه یا فرج رخ بدهد، اما مقام معظم رهبری فرمودند که ما 2 دوراهی پیش رو داریم یکی دوراهی که دشمن برای ما مشخص می‌کند و یکی دوراهی که خودمان تعیین می‌کنیم، دشمن می‌گوید که یا باید تحت‌فشار قرار بگیرید تا مجبور شوید با ما کنار بیایید یا باید راحت با ما کنار بیایید تا مشکلاتتان رفع شود، مقام معظم رهبری فرمودند که ما هیچ‌کدام این 2 راه را قبول نداریم، ما نه زیر بار زور دشمن می‌رویم تا سیاست‌ها و خواسته‌های غیرمنطقی آن‌ها را عملیاتی کنیم و نه اینکه دست روی دست بگذاریم و فشارها را تحمیل کنیم.

دوراهی دوم آن است که ما زیر بار دشمن نمی‌رویم و سختی‌ها را تحمل می‌کنیم‌ و برای رفع مشکلات همانند مسکن عمل کنیم و راه دیگر این است که راه علاج را پیدا کنیم که همان اقتصاد مقاومتی است که مشکلات با آن ریشه‌ای رفع می‌شود.

ریاضت اقتصادی به این معنا است که ما به حداقل‌ها راضی شویم اما ما اصلاح الگوی مصرف که یکی از شاخصه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است را داریم، متأسفانه ما در کشور مصرف بی‌رویه داریم، اصلاح الگوی مصرف یعنی اسراف را از جامعه دور کنیم، اکنون کشورهایی که مشکلات اقتصادی ندارند نیز مصرف خود را اصلاح کردند پس باید اسراف از جامعه دور شود و حتی اگر مشکل اقتصادی نداشته باشیم، نباید اسراف می‌کنیم.

تسنیم: با اینکه چند سالی است موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شده است، این نیاز وجود دارد که گفتمان اقتصاد مقاومتی ترویج شود؟

طالب‌پور: مردم جامعه در سال‌های گذشته با اقتصاد مقاومتی آشنا شدند اما لازم است تا جزئیات اقتصاد مقاومتی توسط رسانه‌ها مطرح شود همانطور که رهبر انقلاب در سخنرانی خود به تبیین جزئیات پرداختند. برای مثال در موضوع اصلاح الگوی مصرف برای خانواده این موضوع تبیین شود که اگر اسراف کاهش یابد هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و با صرفه‌جویی می‌توان به اقتصاد خانواده کمک کرد.

البته این سخن رهبر انقلاب که فرمودند هنوز باور اقتصاد مقاومتی به‌وجود نیامده است را می‌توان در 2 بخش بررسی کرد؛ بخشی هنوز قبول ندارد که مشکلات اقتصادی با این راهکارها برطرف می‌شود بخش دیگر این است که برخی بر این باور هستند که ما برای برطرف شدن مشکلات باید با دنیا کنار بیایم.

برخی از مسئولان اقتصادی ما بر این باور هستند که چه لزومی دارد ما به فناوری‌هایی که دنیا به آن دست پیدا کرده است، دست یابیم و دنیا به راحتی آن را در اختیار ما قرار می‌دهد، این موضوع را در 2 بخش می‌توان بررسی کرد، در برخی از موارد دست‌یابی به یک فناوری و یا تولید یک کالا، صرفه اقتصادی برای کشور ندارد اما بخش دیگر صرفه اقتصادی دارد چراکه نیاز بالایی به آن فناوری یا کالا داریم.

در بعضی کالاهای مصرفی که نیاز روزانه کشور است و صرفه اقتصادی دارد باید این کالا را تولید کنیم، در اقتصاد مقاومتی این موضوع دیده شده که نیازهای داخلی تأمین شود و سپس به فکر صادرات باشیم بنابراین ریشه اینکه برخی از آقایان اعتقاد به اقتصاد مقاومتی ندارند به عدم باور آن‌ها به این است که ما می‌توانیم.

هیچ کشوری به سایر کشورها بدون توقع و انتظار، چیزی نمی‌دهد، دشمنان ما برای افزایش سلطه و یا تحمیل آرمان‌های غلط خود به ما کمک می‌کنند بنابراین لازم است تا در زمینه‌هایی که توانایی تولید داریم خودکفا شویم.

تسنیم:دولت گزارشی از اقدامات خود درباره اقتصاد مقاومتی ارائه کرده است اما برخی از کارشناسان معتقد هستند که دولت در ظاهر اقتصاد مقاومتی را قبول دارد اما در باطن به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کند، نظر شما چیست؟

طالب‌پور: اقدامات دولت و مجلس در رابطه با اقتصاد مقاومتی، اقدامات مقدماتی بوده است که باید انجام می‌شد، اما تدوین قوانین و آئین‌نامه‌ها نتیجه مشخصی نداشته است و یا اینکه برخی از مسئولان آمار و اطلاعاتی را می‌دهند که دقیق نیست برای مثال گفته می‌شود که ما از رکود گذشته‌ایم درصورتی که رکود در بازار به وضوح مشخص است و بسیاری از صنایع کوچک تعطیل شده و بسیاری از واحدهای صنعتی با ظرفیت بسیار کمی کار می‌کنند. برخی از مسئولان اعلام می‌کنند که تورم کاهش پیدا کرده است اما در حال حاضر رشد تورم مهار شده اما تورم کاهش پیدا نکرده است که مقام معظم رهبری در این راستا فرمودند آمار دقیق ارائه شود. البته تیم اقتصادی دولت با یکدیگر هماهنگ نیستند و به 3 دسته اتاق بازرگانی، کارگزارانی و توسعه و اعتدال تقسیم می‌شوند.

البته اینکه گفته شود دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی کاری نکرده این بی‌انصافی است، دولت زمینه‌ها را فراهم کرده است و مشکلاتی که دولت در حال پیگیری است مشکلاتی نیست که یکی دو روزه برطرف شود. اما این باور وجود ندارد که می‌توانیم مشکلاتمان را خودمان برطرف کنیم، دولت تلاش کرده است اما یا بیش از این نخواسته‌ و یا نتوانسته‌ است، اما توقع می‌رفت که بیش از این اقدام شود. 

تسنیم: با توجه به اینکه کشور ما یک کشور اسلامی است، دلیل عقب ماندن ما از شاخصه‌های اقتصادی کشور طراز اسلامی چیست؟ راهکار آن جبران این عقب‌ماندگی چیست؟

طالب‌پور: مسئولان ما در بعضی از دولت‌ها اقتصاد مقاومتی را باور داشتند اما مردم همراه نبودند و این سبب می‌شد این موضوع محقق نشود چراکه در اقتصاد مقاومتی بار اصلی به دوش مردم است، از سوی دیگر بخشی از مشکلات اقتصادی ما وابسته به فرهنگ است مثلاً در مدیریت مصرف باید فرهنگ اسراف نکردن فرهنگ‌سازی شود.

همچنین هماهنگی خوبی در بین دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی مشاهده نمی‌شود به همین دلیل رهبر انقلاب فرمودند قرارگاه فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل شود، همانطور که موفقیت ما در جنگ این بود که قرارگاهی عمل کردیم و ارتش، سپاه و سایر نیروها زیر نظر یک قرارگاه کار می‌کردند، اگر همه دستگاه‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند می‌توان شاهد دستاوردهای خوبی در بخش اقتصاد باشیم. 

تسنیم:با توجه به اینکه بسیج سازندگی در بخش اقتصاد مقاومتی دستاوردهای خوبی داشته است، دولت چقدر می‌تواند از ظرفیت بسیج سازندگی استفاده کنند؟

طالب‌پور: ظرفیت سپاه و بسیج برای بازسازی کشور به خوبی پس از جنگ استفاده شد که تجربه موفقی بود، امروز نیز مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء می‌تواند به خوبی کمک کند، بخشی از موفقیت دولت نهم و دهم به دلیل همکاری با قرارگاه خاتم الانبیاء است.

بسیج سازندگی نیز یکی از ظرفیت‌های خوب است که دولت می‌تواند استفاده کند، حدود 10 میلیون نفر عضو بسیج هستند که اگر این ظرفیت استفاده شود کارهای بزرگی می‌توان انجام داد، در حال حاضر طرح هادی، ساخت مسجد، راه و ساخت حمام وغیره در روستاها توسط بسیج سازندگی انجام می‌‌شود آن هم با کمترین هزینه و با در اختیار قراردادن مصالح.

همچنین پس از بروز مشکل خشکسالی در شرق اصفهان خیلی از کشاورزان بیکار شدند و بسیج در قالب‌های محدود، وام‌هایی را برای ایجاد شغل‌های خرد ارائه داد تا مشکل بیکاری را تا حدودی برطرف سازد، ایجاد شغل‌های خرد هزینه کمتری دارد در حالی که برای ایجاد یک شغل صنعتی هزینه زیادی نیاز است.

تسنیم:با توجه به اینکه حمایت تولید ملی یکی از مسائل مهم در اقتصاد کشور است، چرا آن‌گونه که لازم است از تولید ملی حمایت نمی‌شود؟

طالب‌پور: رهبر انقلاب فرمونده‌اند که تولید ملی جزء مهمی از اقتصاد مقاومتی است، نخست باید سرمایه‌ها به سمت تولید ملی بیاید و دوم اینکه از تولید ملی حمایت کرد، امروز با وجود اینکه مشکلات اقتصادی داریم اما نقدینگی کشور بسیار زیاد است، ای کاش دولت به جای التماس به خارج، برای سرمایه‌گذاری از مردم می‌خواست که سرمایه‌گذاری کنند، در این بخش ظرفیت بسیار خوبی وجود دارد که دولت آن را باید به‌کار بگیرد.

دولت می‌تواند اوراق مشارکت صادر کند و مردم را برای خرید این اوراق تشویق کند. البته برای مردم باید اطمینان ایجاد کند، اگر مردم در تولید شریک شوند هماهنگی و همراهی می‌کنند، باید دانست که اقتصاد دولتی همیشه فساد دارد اما اقتصاد خصوصی اینگونه نیست اگر در اقتصاد خصوصی کم‌کاری شود، ضرر آن به خود صاحبان اقتصاد باز می‌گردد، بنابراین فساد کم‌تر است. 

باید در نظر داشت که خرید کالای داخلی، اقتصاد کشور را تقویت می‌کند بنابراین رسانه می‌تواند نگرش غلط مصرف کالای خارجی را اصلاح کند که این اصلاح فرهنگی به‌خوبی به اقتصاد داخلی کمک می‌کند. از سوی دیگر ایجاد رقابت برای تولید کالای با کیفیت در کنار تشویق مردم به خرید کالای ایرانی باید به‌عنوان راهکار عملیاتی مورد توجه قرار گیرد. 

همه باید خود را نسبت به پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی مسئول بدانند و مردم و مسئولان سهم خود را در اقتصاد مقاومتی انجام دهند، دولت زیرساخت‌ها را آماده می‌کند اما بار اصلی به دوش مردم است و دولت باید بسترسازی و اعتمادسازی کند.

باید این موضوع در مردم تقویت شود که اقتصاد مقاومتی اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا است، درهای کشور بسته نمی‌شود اما نباید وابسته شد، باید نگاه خودمان را از خارج از کشور کم کنیم چراکه دشمن خیر ما را نمی‌خواهد و چراغ سبزهای دشمن قطعاً به نفع خودش است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X