ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شکایت پدر «الینا»ی به کما رفته از تیم پزشکی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : همزمان با طرح شکایت پدر «الینا» کوچولو از تیم پزشکی و مسئولان بیمارستان فوق تخصصی کودکان استان گلستان، رسیدگی قضایی پرونده این حادثه دلخراش در دستور کار دادسرا، پزشکی قانونی و نظام پزشکی استان قرار گرفت.

از سوی دیگر درحالی که مرگ مغزی دختر کوچولو از سوی تیم‌های تخصصی قطعی شده است، اما والدین الینا هنوز برای اهدای عضو مردد بوده و امیدوارند فرزندشان به زندگی بازگردد.
به گزارش خبرنگار حوادث «ایران» سیزدهم اردیبهشت امسال، الینا فروتن پس از یک هفته درمان به تشخیص پزشک متخصص برای عمل جراحی لوزه در بیمارستان فوق تخصصی کودکان طالقانی گرگان زیر تیغ جراحی رفت.
ساعت 30/10 صبح خانواده نگران، پشت در اتاق عمل چشم‌انتظار فرزندشان بودند. عمل جراحی به پایان رسید و دخترک به بخش منتقل شد. اما دقایقی بعد پزشکان اعلام کردند شرایط عادی نیست. به همین خاطر دخترک با تورم قفسه سینه بار دیگر به اتاق عمل منتقل شد اما این آخرین دیدار او با خانواده‌اش بود و پس از عمل به «کما»ی مرگبار رفت.
وضعیت الینا پس از 8 روز کما بدتر شد و دخترک 6 ساله پس از 8 روز جدال با مرگ سرانجام تسلیم شد.

پدر دختر کوچولو چه گفت؟
حسین فروتن که هنوز باور نکرده دختر کوچولوی مهربانش دیگر برای شیرین‌زبانی به خانه بازنمی‌گردد با ابراز گلایه شدید از بی‌تفاوتی برخی مسئولان بیمارستان  گفت: «الینا از یکی دو هفته قبل از این حادثه تحت نظر پزشک متخصص بود و چرک خشک کن مصرف می‌کرد. اما چند روز بعد و با تشخیص پزشک معالج روز 13 اردیبهشت او را به بیمارستان منتقل کردیم و خیلی زود هم راهی اتاق عمل شد. آنطور که شنیده بودیم عمل خطرناکی نبود. وقتی الینا را از اتاق عمل بیرون آوردند قفسه سینه‌اش باد کرده بود. وقتی موضوع را به دکتر گفتم اعلام کرد شرایط فرزندم طبیعی است.»
پدر داغدیده که به جز الینا، دختر 8 ساله‌ دیگری هم دارد در ادامه گفت: «الینا از وقتی به هوش آمد مدام می‌گفت جگرم می‌سوزد و در قلبش احساس درد داشت. این بار وقتی پزشک، معاینه‌اش کرد بدون اینکه از ما چیزی بپرسند دوباره او را به اتاق عمل بردند. آنقدر نگران بودم که از دکتر خواهش کردم دخترم را نجات دهد او هم قول داد که اتفاقی نمی‌افتد. اما افسوس که «الینا» بعد از عمل دیگر به هوش نیامد.»
مرد جوان که شغل آزاد دارد با چشمان اشکبار ادامه داد: «با وجودی که روزها است بدن نیمه جان دخترم روی تخت بیمارستان افتاده اما هیچ کس به ما جواب درست و حسابی نمی‌دهد. فقط گفته‌اند ضریب هوشی دخترم 3 است و حتی نمی‌دانم چه کسی به رسانه‌ها در این چند روز مرگ مغزی‌ «الینا» را اعلام کرده است.»
وی با اشاره به حضور دکتر میردهقان، نماینده اعزامی وزیر بهداشت و مدیرکل نظارت و ارزشیابی این وزارتخانه از طرح شکایتش در دادسرا و نظام پزشکی خبر داد و گفت: «ما به جز دو روز اول، دیگر پزشک معالج دخترمان را ندیدیم. من به وزارت بهداشت، نظام پزشکی و دادسرا شکایت کردم اما در این چند روز فقط دکتر میردهقان از وزارت بهداشت به بیمارستان آمده و از نزدیک شرایط را رسیدگی کرد و قرار است شنبه در دادسرای انتظامی پیگیر پرونده شویم. آخرین خبری هم که داریم این که پرونده برای رسیدگی بیشتر به تهران فرستاده شده است.»
حسین فروتن که همراه همسرش حدود 10 روز است در بیمارستان حضور دارد وضعیت روحی و روانی مادر «الینا» را نیز بسیار نامساعد دانست و گفت: «با اینکه رسانه‌ها خبر مرگ مغزی الینا را اعلام کردند اما بعد از 10 روز صبح روز جمعه – دیروز – به صورت شفاهی این موضوع را به ما اعلام کردند. با این حال هنوز هیچ چیز به طور رسمی به ما اعلام نشده است. ما شرایط خیلی بدی داریم و در حال حاضر حتی نمی‌توانیم مرگ الینا را باور کنیم. اما اگر مرگ مغزی دخترم اعلام شود نمی‌دانم برای اهدای اعضای دخترم باید چه تصمیمی بگیریم.

قصور پزشکی و تخلفات احتمالی بیمارستان در دست بررسی است
دکتر میردهقان، مدیرکل نظارت و ارزشیابی وزارت بهداشت نیز درباره روند پیگیری این پرونده  گفت: «درحال حاضر یک تیم کارشناسی، رسیدگی و بررسی همه زوایای پرونده را شروع کرده‌اند.
وی افزود: «چنانچه تخلفات تشخیص داده شود و دادسرای پزشکی قصور پزشکی را تأیید کند با پزشک و عوامل متخلف طبق قانون و بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد شد. ضمن اینکه در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان مسئولیت رسیدگی به پرونده را برعهده دارد.»
دکتر میردهقان تصریح کرد: «روزی که برای بررسی شرایط به بیمارستان آمدیم متوجه مرگ مغزی دختر 6 ساله شدیم و ریاست دانشگاه نیز مسئول شد جزئیات پرونده را مشخص کند و در کمیسیونی این موضوع را به اطلاع خانواده دخترک برسانند. درحال حاضر نیز پرونده در وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و دادسرای انتظامی نظام پزشکی در دست بررسی است و تا صبح شنبه (امروز) نخستین گزارش اعلام خواهد شد.»
وی درباره اظهارنظرهای مربوط به قصور پزشک متخصص مربوطه نیز گفت: «عصر چهارشنبه در بیمارستان بحث استفاده از دارو پیش از عمل را در جمع متخصصان مطرح کردیم و این موضوع هنوز تأیید نشده و بررسی تخصصی آن در صلاحیت دادسرای انتظامی است. همچنین تعیین قصور پزشکی نیز در حوزه اختیارات دادگاه انتظامی است که اگر کوتاهی و قصوری صورت گرفته باشد بدون شک با متخلفان برخورد خواهد شد.»
دکتر میردهقان درباره وضعیت پزشک معالج الینا نیز به «ایران» گفت: «پزشک جراح درحال حاضر محدودیت کار دارد اما رأی نهایی درباره این فرد پس از بررسی‌های تخصصی دادسرای انتظامی و نظام پزشکی اعلام خواهد شد. ضمن اینکه با توجه به تأکیدات وزیر بهداشت، بی‌شک هیچ حقوقی از خانواده این دختر ضایع نخواهد شد و دستگاه قضایی و نظام پزشکی نیز با عوامل این اتفاق برخورد قاطع خواهند کرد.

وزارت بهداشت نتیجه پرونده مرگ مغزی را اعلام می‌کند
مدیر حوزه ریاست و رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در این‌باره گفت: پرونده مرگ مغزی دختر 6 ساله گرگانی به تهران منتقل شده و پس از بررسی در وزارت بهداشت، نتیجه نهایی آن اعلام می‌شود.
محمدرضا بابائیان اظهار داشت: «الینا فروتن» دختر بچه‌ای است که پس از انجام عمل لوزه در یکی از بیمارستان‌های گرگان دچار مرگ مغزی شده و از چند روز قبل در کما است. یک گروه متخصص و کارشناس به دستور وزیر بهداشت متشکل از نیروهای معاونت درمان وزارتخانه به همراه دو تیم از گلستان از حوزه بازرسی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، شب گذشته پرونده را بررسی کردند. نشست‌ها و جلسات متعددی نیز در این زمینه برگزار شده، اما نتیجه‌ای حاصل نشده است از این رو تیم معاونت درمان وزارت بهداشت کل پرونده را به تهران منتقل کرد تا پس از بررسی نهایی، نتیجه را اعلام کند.
وی گفت: بنا به تشخیص مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان و وزارت متبوع، کارهای پزشک معالج این کودک تا اطلاع ثانوی محدود و به مراکز قضایی و نظام پزشکی معرفی شده است.
رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: به خانواده این کودک قول می‌دهیم که هیچ حق و حقوقی از آنان ضایع نشود و اگر تخلفی صورت گرفته باشد، بدون شک برخورد قاطعی از سوی دستگاه قضایی انجام خواهد شد. وی در خصوص آخرین وضعیت الینا، خاطرنشان کرد: وی باید تحت نظر باشد و اکنون در کما بسر می‌برد.

دادستان نظام پزشکی کشور چه گفت؟
دکتر فتاحی دادستان و معاون انتظامی نظام پزشکی کشور نیز درباره پیگیری این پرونده در تهران به خبرنگار «ایران» گفت: «روند رسیدگی به پرونده شکایت این خانواده گرگانی در دادسرای انتظامی نظام پزشکی گرگان در دست بررسی قرار دارد. البته بنده هنوز پرونده را مطالعه نکرده‌ام اما به طور معمول بعد از بیهوشی چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. به هر حال روال قانونی پرونده در گرگان پیگیری خواهد شد و ما نیز در تهران به صورت تخصصی آن را بررسی می‌کنیم. ضمن اینکه به مردم اطمینان می‌دهیم در صورت احراز تخلفات از سوی پزشک یا بیمارستان به طور قطع با آنها برخورد قانونی خواهد شد.»

هر ثانیه برای اهدای عضو طلایی است
در شرایطی که مرگ مغزی دختر 6 ساله گرگانی اعلام شده اما خانواده الینا هنوز در اهدای اعضای بدن فرزندشان مردد هستند و هر لحظه در آرزوی روزنه امیدی، این اقدام انساندوستانه را عقب می‌اندازند. این تردید درحالی وجود دارد که به گفته کارشناسان گذشت هر ثانیه از مرگ مغزی یک بیمار، می‌تواند امکان اهدای عضو را نیز کمرنگ یاغیرممکن کند.
دکتر کتایون نجفی‌زاده، رئیس اداره پیوند اعضای وزارت بهداشت در این‌باره به «ایران» گفت: «به طور کلی هر بیمار مرگ مغزی در بهترین شرایط مراقبتی حداکثر 14 روز امکان اهدای اعضا را دارد. چرا که هر چه از زمان اعلام مرگ مغزی می‌گذرد عملکرد قلب پایین آمده و همچنین مغز موادی ترشح می‌کند که باعث افت کیفیت اعضا می‌شود و درنتیجه امکان اهدا را کاهش خواهد داد.»
دکتر نجفی‌زاده افزود: «در این پرونده آنطور که من در جریان هستم از اعلام قطعی مرگ مغزی الینای 6 ساله چند روز گذشته اما متأسفانه مسئولان اهدای عضو استان تاکنون موفق به متقاعد کردن خانواده دختر کوچولو نشده‌اند. بنابراین فرصت طلایی بخشش اعضای بدن این دختر در حال تمام شدن است و چه بسا حتی روز شنبه نیز برای این کار دیر باشد. بی‌شک اگر خانواده این دختر برای اهدای اعضای بدن «الینا» کوچولو رضایت دهند چند کودک نیازمند عضو به زندگی دوباره باز خواهند گشت.
ضمن اینکه درد از دست دادن دختر عزیزشان نیز تاحدودی تسکین پیدا می‌کند و بدون شک مردم عزیز کشور این اقدام بزرگ را ستایش خواهند کرد.

فرصت بخشش بزرگ
دکتر امید قبادی، قائم‌مقام مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان  گفت: در کشور سالانه حدود 5 تا 8 هزار مورد فوتی به دلیل مرگ مغزی داریم که این آمار به دلیل میزان بالای تصادف‌ها و سوانح در کشور است. از این تعداد 2500 تا 4 هزار نفر قابلیت اهدای عضو دارند. این در حالی است که حدود 25 هزار بیمار نیز در انتظار دریافت عضو هستند. در همین حال متأسفانه روزانه 7 تا 10 نفر از بیماران نیازمند به خاطر نارسایی عضو روی تخت بیمارستان جان می‌‌دهند. نکته‌ مهم دیگر اینکه از 2500 تا 4 هزار نفری که سالانه می‌توانند عضو اهدا کنند تنها 800 نفر رضایت به اهدا می‌دهند. حال آنکه اگر این آمار به 2 هزار نفر برسد هیچ بیماری در لیست پیوند نخواهیم داشت. دکتر قبادی خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته رضایت اهدای عضو، زیر 10 درصد بود اما در سال‌های اخیر این آمار به 70 درصد رسیده که رقم خوبی است. به معنای دیگر با این رشد 2500 تا 3 هزار نفر از مرگ حتمی نجات یافته‌اند. وی درباره نقش رسانه‌ها و خانواده در رشد فرهنگ اهدای عضو نیز گفت: روند اهدا در سال‌های اخیر صعودی بوده و می‌توان گفت فرهنگ مردم به سمت پذیرش این موضوع پیش می‌رود. اما به هر حال این فرهنگ‌سازی تک بعدی نیست و ارتقا یافتن آن تنها به نظام سلامت کشور مربوط نمی‌شود بلکه خانواده‌ها، مراجع دینی، سازمان‌های مالی و رسانه‌ها و صدا و سیما نیز باید بشدت درگیر شوند تا با همراهی وزارت بهداشت دیگر هیچ بیماری نیازمند عضو باقی نماند. وی درباره زمان طلایی بخشش نیز گفت: از مرگ مغزی تا ایست قلبی در نهایت 14 روز زمان باقی است اما در ایران این رقم 5 و در نهایت 8 روز است و کم کم ارگان‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند. دکتر قبادی با اشاره به وضعیت الینا و احراز مرگ مغزی به خانواده این دختر 6 ساله و افرادی که در شرایط مشابهی هستند توصیه کرد: از آنجا که هر ساعت پس از مرگ مغزی یک فرد ممکن است یک ارگان از بین برود از والدین الینا کوچولو و مردم درخواست کرد وقتی مرگ مغزی بیمار اعلام شود به آنها اعتماد کرده و به اهدای عضو رضایت دهند تا چندین بیمار در آستانه مرگ نجات یابند. وی افزود: از وقتی که تأییدکنندگان وزارت بهداشت مرگ مغزی یک فرد را اعلام می‌کنند خانواده‌ها بر سر یک دوراهی قرار می‌گیرند؛ یکی خاکسپاری ارگان‌ها و دیگری نجات جان انسان‌ها و روشن کردن چراغ یک یا چند زندگی دیگر اما راه سومی وجود ندارد. در واقع مرگ مغزی برگشت ندارد و درست مثل این است که یک خانواده، بیمار با مرگ قلبی را به امید بازگشت در خانه نگه دارد. آیا این فرد به زندگی باز می‌گردد؟ وی در پایان گفت: از خانواده‌هایی که عزیزانشان را در این شرایط از دست می‌‌دهند تقاضا می‌کنم پس از تأیید مرگ مغزی بیمارشان در کمترین زمان رضایت خود را برای اهدای اعضا اعلام کرده تا جان چندین بیمار دیگر با این بخشش بزرگ نجات یابد.

درخواست پدر پیوند قلب ایران از والدین «الینا»
دکتر محمد حسین ماندگار، پدر پیوند قلب ایران نیز با ابراز تأسف از این حادثه تلخ برای الینا کوچولو به «ایران» گفت: بدون شک این اتفاق بسیار غم‌انگیز است اما والدین و خانواده این دختر خردسال باید بدانند که فرصت طلایی برای بخشش اعضای بدن و نجات چند کودک و نوجوان نیازمند اهدای عضو تکرار شدنی نیست و اگر پزشکان و مسئولان مربوطه خبر مرگ مغزی وی را تأیید کرده‌اند نباید زمان را از دست دهند. البته این تصمیم‌گیری بسیار سخت است و شاید هر کس جای آنها باشد به راحتی نتواند تصمیم بگیرد؛ اما امیدوارم آنها با رضایت به اهدای عضو فرزندشان چندین کودک را از مرگ حتمی نجات داده‌ و آنها را به زندگی بازگردانند. دکتر ماندگار افزود: «طبق تعریف مرگ مغزی امکان بازگشت این بیماران با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته تقریباً صفر است. از طرفی با توجه به اینکه دو متخصص و حتی کارشناسان پزشکی قانونی مرگ مغزی را تأیید می‌کنند، امکان اشتباه تقریباً وجود ندارد. دکتر ماندگار با اشاره به پیوند سالانه 100 قلب در کشور تصریح کرد: ما همچنان برای نجات جان بیماران، نیازمند بخشش‌های بزرگ هموطنان عزیز، آن هم در شرایط سخت تصمیم‌گیری هستیم. بنابراین امیدوارم پدر و مادر و خانواده الینا نیز برای اهدای اعضای بدن فرزندشان هر چه سریع‌تر اعلام آمادگی کنند و اجر و پاداش دنیوی و اخروی برای خود رقم بزنند. پدر پیوند قلب ایران درباره فرصت طلایی بخشش اعضا نیز گفت: «معمولاً این زمان در بیماران مختلف متفاوت است اما به طور میانگین هر بیمار پس از اعلام قطعی مرگ مغزی 24 تا 48 ساعت زمان طلایی برای اهدای عضو دارد. شاید در برخی موارد بیماران پنج روز هم دوام بیاورند اما به ندرت این شرایط پیش می‌آید.

*روزنامه ایران

[ منبع این خبر سایت انتخاب-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X