ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابتکار: دولت یازدهم تالاب هامون را به عنوان زیستکره در جهان معرفی کرده است

معصومه ابتکار روز شنبه به همراه رئیس برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در پاریس و مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران به منظور شرکت در آیین اهدای لوح ثبت زیستکره هامون وارد زابل شد.
معاون رئیس جمهور در بدو ورود به زابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خوشحالیم که پس از ماهها تلاش توسط دولت یازدهم تالاب هامون به عنوان زیستکره معرفی و لوح آن نیز امروز از سوی سازمان یونسکو به مقامات ایرانی اهدا می شود.
وی گفت: برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیستکره تمام مسئولان در سطح استانی، ملی و بین المللی در دولت یازدهم تلاش بسیاری کردند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این یک فرصت خوب برای شناسایی بیشتر تالاب هامون در سطح ملی و بین المللی است و برای احیای آن که قلب تپنده منطقه سیستان محسوب می شود، همه باید کمک کنند.
ابتکار با اشاره به معرفی شهرستان زابل به عنوان آلوده ترین شهر دنیا توسط سازمان جهانی بهداشت گفت: این منطقه از قرن ها پیش با معضل بادهای 120 روزه رو به رو بوده که آلودگی هوا با خشک شدن تالاب هامون و نیز تغییر اقلیم تشدید شده است.
وی بیان کرد: هم اینک حدود 2 سال است که وضعیت تالاب هامون بهتر و از میزان گرد و غبار و توفان های شن کاسته شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز به ایرنا گفت: این هیات برای رونمایی از سند بین المللی «دیپلم ذخیره گاه زیستکره هامون» به زابل سفر کردند.
سعید محمودی ادامه داد: با رونمایی این سند از این پس اکوسیستم تالاب هامون در چارچوب قوانین و همکاریهای بین المللی و زیر ذره بین UNESCO ادامه حیات خواهد داد.
وی اظهار داشت: تالاب هامون که روزگاری نعمات خدادادی اش زینت بخش همه هامون نشینان بود، سالهاست به سبب تغییرات اقلیمی و بی مهری های انسانهای زیاده خواه در آنسوی مرزها، با دستانی خالی و آشوبی درونی همدم مردمان منطقه سیستان است.
وی گفت: خشک شدن هامون سبب شده تا ریزگردها، توفانهای شن و گرمای طاقت فرسا مشکلاتی را برای مردم سیستان به وجود آورد.
استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشکسالی 18 ساله و وزش بادهای موسمی 120 روزه که در چند سال اخیر به 180 روز افزایش یافته در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست که بعضا سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
تالاب هامون واقع در شمال سیستان و بلوچستان از رودخانه هیرمند آبگیری می شود.
رودخانه هیرمند از کوههای بابایغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی افزون بر هزار کیلومتر به مرز ایران در منطقه سیستان و پس از آن در تالاب هامون سرازیر می شود.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و در فاصله حدود 200 کیلومتری زاهدان واقع شده است.
7311/7317/8005 /6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده