ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شاهنامه یک گنجینه گرانبها است

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، میرجلال‌الدین کزازی شاهنامه‌پژوه و استاد دانشگاه تهران در نشست فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی ضمن خواندن ابیاتی از شاهنامه گفت: هرجا که کتاب هست گنجینه‌های گران‌بهایی همچون شاهنامه را می‌‌توان در آنجا یافت، من هر زمان که می‌‌خواهم درباره شاهنامه سخن بگویم. در می‌‌مانم زیرا نمی‌دانم چه زمینه‌ای را برگزینم پژوهش کنم و بکاوم. کسی که شاهنامه را پژوهش می‌‌کند به شناوری می‌‌ماند که در دریای ژوف فرو افتاده است.
وی در ادامه درباره‌ی اندیشه‌های ارزشمند حکیم ابوالقاسم فردوسی چنین توضیح داد: باور من این است که هرچه در شبانه روز رخ می‌‌دهد بیهوده نیست تفکر اندیشه ژرف در بیت‌های شناهنامه یافت می‌‌شود. آنچه در شاهنامه وجود دارد خرد آدمی است زیرا خرد بستر و خواستگاه همه اندیشه‌هاست.
وی ادامه داد: شاهنامه با سخن از خرد آغاز می‌‌شد و بیت نخستین آن درباره خرد با انسان سخن می‌‌گوید:
به نام خداوند جان و خرد / کزین برتر اندیشه برنگذرد
او درباره استاد حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: استاد شاهنامه را با ستایش و نیایش آفریدگار را آغاز می‌‌کند فردوسی آفریدگار خویش را بزرگ می‌‌داند. چنانچه در اشعارش می‌‌گوید برترین ستایشی که می‌‌توان از آفریدگار کرد و جایگاه برتر این ستایش می‌‌تواند اندیشه و خرد آدمی باشد که استاد ستودن آفریدگار را در آن می‌‌بیند. می‌گوید سخن را آغاز می‌‌کنم با نام آفریدگار خویش، جان و خرد و گوهر بنیادین در اشعار شاهنامه فردوسی است که در ادبیات این اثر استفاده شده است.
کزازی با ارزشمند خواندن اندیشه و خرد آدمی در زندگی حال او افزود: همه جانداران، جان دارند، در واقع جان زندگی تنی و بیرونی ما را پایه می‌‌ریزد اما خرد هم گوهری است برای زندگی درونی آدمی و به نوعی آدمیت و انسانیت آدمی در گرو اندیشه و خرد اوست وگرنه همه جانداران جان دارند و آنچه که انسان را از دیگر جاندارن متمایز می‌‌کند خرد اوست.
این شاهنامه‌پژوه و استاد دانشگاه در ادامه افزود: فردوسی چنان خردمندی بزرگ و اندیشه‌ورز است که فرد را در اشعارش ارج می‌‌نهد و آن را ستوده است.
به ابیات شاهنامه توجه کنید: «خرد دلگشای و خرد رهنمای/ خرد دستگیر به هر دو سرای/ خرد زیور شهر باران بود/ ستایش خرد را به از راه‌داد/ خرد بهتر از هر چه ایزد بداد ». با تفکر و پژوهش در ابیات شاهنامه می‌‌توان شاهنامه را خردنامه نامید.
وی با سرودن ابیات دیگری از شاهنامه گفت: «خرد تیره مرد روشن‌روان» در این بیت استاد فردوسی خرد را با یک‌دیگر می‌‌سنجد و به ما می‌‌فهماند سرانجام آنچه برتری دارد خرد است. استاد می‌‌گوید آدمی اگر خردی تیره داشته باشد اما روانی روشن هرگز در جهان نمی‌تواند شادمانه زندگی کند. زیست شادمانه در گرو خرد است. روشن است بسیارند کسانی که روانی روشن دارند اما خردمند نیستند انسان‌های روان‌روشنی داریم که بی‌بهره از خرد هستند. به همین دلیل راحت می‌‌توان آنها را فریب داد. خرد همانگونه پیامبر (ص) فرمودند: آدمی را به بهشت می‌‌رساند از طرفی هم می‌‌گویند خردمندان واندیشه ورزان بسیار کمی هستند در واقع فردوسی شیفته و سودایی خرد است. به طوری که در شاهنامه آغاز و پایانش را به ستایش از خرد آدمی اختصاص داده است.
نشست تخصصی فردوسی شناسی و شاهنامه پژوهی با حضر میرجلال الدین کزازی از بزرگان ادبیات فارسی و شاهنامه پژو، کیخسرو دهقانی، پریسا سیمین مهر نقال و شاهنامه خوان و قدمعلی سرامی و محمود صادقی اده استاد دانشگاه فرهنگیان در سرای اهل قلم برگزار شد.

** نقش دولت در صنعت نشر کتاب ایران در نمایشگاه بررسی شد

در نشست نقش دولت در صنعت نشر ایران عنوان شد، دولت دست از مداخله در کار نشربردارد و برگزاری نمایشگاه را به تشکل‌های نشر بسپارد.
به گزارش ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی‌اکبر اشعری حمایت از نشر را از وظایف دولت دانست و گفت: هدایت، حمایت و نظارت سه وظیفه‌ای است که در حوزه نشر برعهده دولت است. موضع من واگذاری صددرصد امور به تشکل‌ها است ولی تشکل‌ها به شدت دچار ضعیف هستند. پیشنهاد من این است که در نمایشگاه تشکل‌ها یک جلسه خودانتقادی بگذارند و با ارزیابی‌ها درست مسئولیت برگزاری نمایشگاه کتاب را در ادوار آینده بر عهده بگیرند.
حسن کیائیان مدیر نشر چشمه نیز در این‌باره گفت: دولت نقش مهمی در کتاب و نشر دارد و موجب بیشتر شدن انتشارات شده و باید افزایش کمی موجب افزایش کیفی شود اما متاسفانه این‌گونه نشد. کمتر از ده ناشر حرفه‌ای در نشر ایران است که بیش از چند دهه کار می‌کنند. سال‌هاست است که نشر ایران با کاهش تقاضا مواجه شده است. در وضعیت کنونی از طرفی شاهد رکود بازار کتاب هستیم اما بسیاری از افراد بنام اسم ناشر سررسید منتشر می‌کنند و این اصلا برای صنعت چاپ و نشر کشور خوب نیست.
هم‌چنین در این نشست نادر قدیانی گفت: در ده سال گذشته حمایت از نشر کتاب اصلا معنی ندارد. اگر از همان اول بگوییم که هیچ‌گونه حمایتی از صنعت نشر کتاب نمی‌شود. خوب تکلیف صنعت نشر روشن می‌‌شود. انتظار می‌رود اجرای نمایشگاه کتاب به ناشران و تشکل‌های نشر داده شود تا فعالان نشر مسائل را مدیریت کنند.
هم‌چنین محمدرضا توکل دیگر ناشر حاضر در این نشست به طرح دیدگاه‌هایش پرداخت و گفت: در رابطه نقش دولت با صنعت نشر بحث زیاد شده و تا وقتی که پول از نفت است و نفت در دست دولت، دولت تصدی‌گر است.
وی ادامه داد: در دو حوزه با دخالت دولت مواجهیم. یکی رقابت ناشران دولتی با بخش خصوصی و دیگر تصدی‌گری ما با مداخله‌ دولت در صنعت نشر. دولت اقتضا می‌‌کند در حوزه قانون‌گذاری و سیاستگذاری راهبردی حضور پیدا کند. دولت هرچه به سمت تصدی‌گری رفته هیچ کاری پیش نرفته است. مالکیت قانون‌گذاری امروز رشد کرده است و دولت باید تصدی‌گری را کاهش دهد و کار را به بخش خصوصی واگذار کند.
وی در ادامه گفت: گفت‌وگوی بین دولت و صنعت داشت مثل یک نهال است که باید حراست شود. در نشر ما عملا فرصت حرفه‌ای شدن صورت نمی‌‌گیرد و این هم به خاطر نقش دولت در صنعت نشر است. صنعت نشر بسترهای لازم را ندارد و این بسترها فراهم نیست تا نشر ما به سمت حرفه‌ای شدن برود.
در ادامه این نشست فتح‌الله فروغی گفت: ما نیازمند حمایت دولت هستیم به شرطی که دولت دست ناشران را در فعالیت‌های صنفی باز بگذارد و نخواهد در همه‌ی امور مداخله کند. اگر از حمایت حرف می‌‌زنیم منظور حمایت مالی نیست. منظور حمایت زیرساختی صنعت نشر است. باید نقشه‌ی مهندسی فرهنگی نشر را ترسیم کنند. اینگونه چالش‌های صنعت نشر را تبیین کنند و برای حل آن‌ها اقدام کنند. ما نمی‌‌توانیم نقشه راه داشته باشیم ولی پژوهش نباشد.
محمودرضا برازش نیز در ادامه این نشست گفت: دولت تنها نیست باید نظام را نیز مدنظر گرفت. از جمله قوه مقننه هم در این مسائل دخیل است و با تصویب قوانین روزآمد و درست به کمک دولت بیاید و دست دولت را با مصوبه‌های قانونی در واگذاری فعالیت‌های نمایشگاه کتاب و دیگر حوزه‌های کتاب به تشکل‌های نشر باز بگذارد. از طرفی بزرگان صنعت نشر کتاب باید برای اصلاح ساختاری صنعت نشر کتاب و کارآمد کردن آن آستین‌ها را بالا بزنند.
بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «فردا برای برای خواندن دیر است...» از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.
فراهنگ **1085**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X