ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مذاکرات صلح با حزب اسلامی روز یکشنبه نهایی می‌شود

مذاکرات صلح با حزب اسلامی روز یکشنبه نهایی می‌شودبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، «عطاءالرحمان سلیم» معاون این شورا گفت که از نگاه محتوا روی نقاط مهم و اساسی با حزب اسلامی به توافق رسیده‌اند.

به گفته وی، بن بستی که اخیرا‌ً در گفتگوهای صلح با حزب اسلامی بوجود آمده بود شکسته و امید دارند که روی موارد محدود باقی مانده نیز به توافق نهایی برسند.

پیام آفتاب نوشت، وی افزود: «خوشبختانه باز هم تاکید می‌کنم، روی نقاطی که از نگاه محتوا بسیار مهم بود تقریباً در نشست‌های اخیر به توافق رسیدیم، نقاط بسیار محدود باقی مانده است. روز یکشنبه موقف‌گیری‌ نهایی می‌شود و طرفین موقف‌های اخیر خود را اعلام خواهند کرد».

نزدیک به دو ماه می‌شود که گفتگوهای صلح میان حکومت و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در کابل جریان دارد.

پس از آغاز این گفتگوها هر دو طرف روی یک تفاهمنامه ۲۵ ماده‌ای تهیه شده، رایزنی کردند.

بیرون شدن نام اعضای کلیدی این حزب از لیست سیاه شورای امنیت ملل متحد، رهایی زندانیان، انتقال مهاجرین کمپ شمشتو، برگزاری انتخابات شفاف و زمان بندی دقیق برای خروج نیروهای خارجی از خواسته‌های عمده حزب اسلامی بوده‌است.

هر چند معاون شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید از نهایی شدن گفتگوها خبر می‌دهد اما وی در مورد زمان دقیق امضای سند موافقتنامه صلح میان حکومت و حزب اسلامی سخن نمی‌زند.

ریاست جمهوری افغانستان نیز در مورد امضای سند نهایی میان دو طرف چیزی نمی‌گوید، اما می‌افزاید که مذاکرات صلح کار یک روز و یا یک هفته نیست.

«دواخان مینه پال» معاون سخنگوی رئیس جمهور به روز جمعه گفت که خواست‌های عمده حزب اسلامی تحت بررسی رئیس جمهور غنی قرار دارد و در صورتی که مغایر با قانون نباشد به آن پاسخ مثبت داده خواهد شد.

وی افزود: «شما خبر دارید که رئیس جمهور در سفر لندن هستند، خواست‌های حکمتیار صاحب که به رئیس جمهور رسیده بررسی می‌شود، اگر مطابق قانون باشد و مخالف موازین بین‌المللی و بشری نباشد مورد قبول قرار می‌گیرد».

خواستیم در این مورد نظرهیئت مذاکره کننده حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم.

اما پیش از این «کریم امین» یک عضو هیئت مذاکره کننده گفته است که ممکن است برخی حلقات مانع امضای توافقنامه صلح با حکومت شوند.

با این همه شماری از آگاهان سیاسی تاکید می‌ورزند که گفتگوهای صلح میان حکومت و حزب اسلامی در هاله‌ای از ابهام به پیش می‌رود.

این در حالی است که مردم و فعالان سیاسی کشور خواستار شفاف شدن خواسته‌های حزب اسلامی و پاسخ‌هایی که حکومت در قبال این خواسته‌ها می‌دهند هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت باشگاه خبرنگاران-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات




جدیدترین اخبار منتشر شده

X