ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عملیات مرمت کاخ موزه باغچه جوق ماکو خردادماه آغاز می شود

جلیل جباری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کاخ موزه باغچه جوق ماکو یکی از آثار باارزش و تاریخی منطقه است افزود: حفظ بنا و موقعیت فعلی کاخ موزه باغچه جوق یکی از دغدغه های اصلی این سازمان است.

وی با اشاره به مرمت و نگهداری این بنای تاریخی طی تفاهم نامه با سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: راه اندازی یک سایت موزه برای جمع آوری اشیاء تاریخی منطقه و معرفی آنها به گردشگران و علاقه مندان یکی از ضروریات است که امیدواریم با تعامل بیشتر محقق شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به همکاریهای انجام شده در خصوص مسائل مختلف گفت: عقد تفاهم نامه و انجام همکاریهای مشترک در گذشته راهی رابرای ادامه همکاریها باز کرده و امیدواریم بتوانیم در حوزه های مختلف گردشگری، میراث فرهنگی و حتی صنایع دستی اقدامات مشترکی انجام دهیم.

جباری ادامه داد: عملیات تثبیت و استحکام بخشی بنای مجموعه کاخ موزه سردار مطابق تفاهم‌ نامه با سازمان منطقه آزاد ماکو در حال اتمام است و عملیات مرمت آن نیز در آینده نزدیک انجام می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با تاکید بر اهمیت تاریخی و طبیعی کاخ موزه باغچه جوق به عنوان تنها کاخ موزه زیبای شمال غرب کشور اظهار داشت: احیای این کاخ موزه می تواند در جذب و توسعه گردشگری منطقه موثر واقع شود.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همكاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و منطقه آزاد تجاری ماكو در خصوص مرمت کاخ موزه باغچه جوق گفت: مالكیت آثار تاریخی بر عهده اداره كل میراث فرهنگی استان بوده و منطقه آزاد ماكو  طبق بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم توسعه با نظارت این اداره كل نسبت به مرمت و احیای کاخ موزه باغچه جوق در چارچوب ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی و پس از تائید شورای فنی این سازمان اقدام می كند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت:تمامی عملیاتی كه به منظور حفظ و احیای آثار تاریخی توسط منطقه آزاد تجاری ماكو انجام خواهد شد به طور مداوم و مستمر تحت نظارت كارشناسان میراث فرهنگی این اداره كل بوده و نظارت عالیه بر این اقدامات توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است.

کاخ موزه باغچه جوق یکی از قصرهای رویایی کشور است که اوج ظرافت و معماری را دل خود نهفته دارد با قدمت ۱۵۰ سال در مرز تخریب قرار گرفته که امسال توسط سازمان منطقه آزاد تجاری ماکو مرمت می شود.

این اثر یکی از زیباترین کاخ های ایران که عمری بیش از ۱۵۰ سال دارد از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده در داخل محوطه باغی به مساحت ۱۱ هکتار قراردارد، معماری کاخ تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم است.

خانواده سردار ماکویی تا سال ۱۳۵۳ در این کاخ زندگی می ‌کردند و پس از مرمت و بازسازی محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازدید عموم افتتاح شد، این کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیار میراث فرهنگی کشور قرار گرفت.

در بخش جنوب شرقی روستای باغچه جوق، ساختمان مجلل و تاریخی قصر باغچه جوق قرار دارد که مربوط به اواخر دوره قاجاریه است، بانی آن تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکویی یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفرالدین شاه است.

گچبری ساختمان توسط اساتید ایرانی انجام گرفت و آئینه ‌کاری و گچبری ساختمان در سطح عالی است در بالای عمارت دور تا دور گلدان‌ها و مجسمه‌ها وجود دارد که اغلب جای گل و چراغ است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده