ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشیدن دیوار بتنی توسط دولت گِرد اقتصاددان‌های منتقد

سبزعلیپور سعی همگان باید بر این باشد تا منافع ایران و ایرانی را هرگز فدای امیال شخصی یا جناحی ننمایند و چنانچه از خلق و خوی و یا از صراحت لهجه کسی خوشمان نیامد، نباید مقابل تمام کارهای او هرچند که برای کشور مفید هم باشد دیوار بتنی کشید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی گفت: همچنانکه پیشتر عرض کردم از زمانیکه سیاستهای اقتصادی دولت را نقد میکنم متأسفانه بیش از حد معمول مورد بی مهری دوستان دولتمرد خودم قرار گرفته ام بطوریکه روز به روز عرصه کار و فعالیت برایم تنگ تر میشود!! از طرفی پس از حصول توافقنامه هسته ای وین و آغاز برجام، فعالیتهای بین المللی مرکز تجارت جهانی ایران بیش از پیش افزایش یافته و در همین راستا اعزام هیأت اقتصادی ایران به آمریکا، راه اندازی مراکز صادراتی ایران در 44 کشور، برنامه ریزی جهت برگزاری روز تجارت جهانی در تهران، استقبال از هیأتهای اقتصادی خارجی، ارائه مشاوره به بنگاههای بین المللی جهت ورود و سرمایه گذاری در بازار ایران و... دهها مورد دیگر در دستور کار مرکز قرار گرفته است.

وی افزود: در همین راستا و پس از آغاز برجام، سازمان دهندگان تعدادی از اجلاسهای بین المللی از اینجانب جهت حضور و سخنرانی در آن نشستها و کنفرانسهای بین المللی دعوت بعمل آوردند که غالب آنها را رد کرده و به انحاء مختلف از حضور در آن گردهمایی های اقتصادی شانه خالی کردم اما سخنرانی در سه اجلاس بین المللی دیگر که در کشورهای مختلف اروپایی برگزار میشود را پذیرفته و برنامه ریزی لازمه در این خصوص انجام شد.

جهت سخنرانی در اجلاس بین المللی بانکداری ایران در شهر فرانکفورت آلمان که با حمایت مرکز تجارت جهانی ایران سازماندهی شده و سخنرانی در کنگره اقتصادی اتحادیه اروپا در لهستان بعنوان تنها مدعو ایرانی و کنفرانس دیگری در لندن که از تاریخ 16 الی25 می برابر با 27 اردیبهشت الی5 خرداد 95 برگزار خواهد شد برنامه ریزی مفصلی انجام و حضور اینجانب به بصورت کتبی و مجازی به تمام مدعوین خارجی در سراسر جهان اطلاع رسانی شده است، که بنابه دلایلی متأسفانه از خروجم به خارج از کشور جلوگیری شد تا از سخنرانی در اجلاسهای فوق بازمانم که همین امر محقق گردید و بالاخره از حضور بازماندم لکن عدم حضور حقیر در نشستهای فوق، بازتاب بسیار منفی برای ایران در پی خواهد داشت.

وی تأکید کرد که دو هفتۀ پیش نیز چهل و هفتمین مجمع عمومی مراکز تجارت جهانیWTC با حضور تمامی رؤسای مراکز تجارت جهانی و حدود600 هیأت بلندپایه اقتصادی از90 کشور دنیا و جمعی از مقامات سیاسی و اقتصادی برجسته جهان و البته بدون حضور هیأت ایرانی در شهر الجزیره پایتخت کشور الجزایر برگزار شد که از خروج اینجانب جهت حضور در مجمع عمومی تجارت جهانی نیز ممانعت بعمل آمد که عدم حضور بنده انعکاس خوبی در رسانه های داخل و جهان نداشت.

علیپور با اشاره به دلایل ممنوعیت خروج خود اعلام کرد: از دو ماه پیش که پیگیر حضور در این اجلاسها بودم از گوشه و کنار زمزمه هایی به گوشم میرسید که به هر شکل از حضورت در نشستهای بین المللی جلوگیری خواهند کرد لکن پس از اینکه دلیل قانونی و محکمه پسندی جهت ممانعت از سفرم بدست نیاوردند به بانک متوصل شدند و تحت عنوان بدهی به بانک اجازه خروج صادر نکردند!!

داستان از این قرار است که چند سال پیش جهت گره گشایی مقطعی از مشکلات مالی شخصی که مبادرت به ساخت بیمارستان نسبتاً بزرگی در تهران نموده بود اقدام به اخذ وامی از بانک ملی برای نامبرده نمودم لکن شخص فوق الذکر (مصرف کننده وام) بعلت بی تعهدی، نسبت به بازپرداخت اصل و فرع وام اقدامی انجام نداده که همین امر موجب شده است تا مبلغ وام با سود و جرائم آن جزء بدهی بنده به بانک ملی محسوب گردد. در این راستا و به همین خاطر بانک ملی ایران اقدام به ممنوعیت خروج اینجانب نموده است. البته مدیریت بانک پیشتر و در جلسه ای حضوری به اینجانب اعلام نموده بود که برای خروج از کشور، مورد به مورد موضوع سفر را کتباً به مسئولین بانک ملی اعلام کنید تا با خروج موردی شما برای آن سفر موافقت شود که قبلاً نیز اجازه خروج موقتی از طریق بانک مرکزی برای اینجانب صادر شده بود.

وی اظهار داشت: اما اینبار طی دو ماه گذشته هرچه با مسئولین بانک مذکور مذاکره نمودم متأسفانه مقاومتهای عجیب و غریبی جهت اعطای مجوز خروج بنده از کشور صورت گرفت که نهایتاً برخی از آقایان بطور سربسته به اینجانب اعلام نمودند که احتمالاً چون سیاستهای اقتصادی را نقد میکنید برخی تمایل ندارند که شما در اجلاسهای بین المللی سخنرانی کنید و در ادامه مسئولین بانک صراحتاً به بنده گفتند که در یک صورت، بانک اجازه خروج شما را در عرض چند دقیقه صادر میکند و آن اینکه از دولت به مسئولین بانک اعلام کنند که سخنرانی ایشان مهم است و باید از کشور خارج شوند!!! (حال چرا باید دولت به بانک اعلام کنند و منظور از دولت، چه شخص یا اشخاصی هستند خدا میداند)!! البته بخاطر اینکه مطمئن شوم حرفهایی که از طرف مسئولین بانک شنیده ام درست یا نه، شخصاً یکی دو بار با دفتر مدیرعامل بانک تماس گرفتم و درخواست دیدار و یا گفتگوی تلفنی با ایشان را کردم که متأسفانه هیچکدام محقق نشد ولیکن از مدیران دفتر وی خواهش کردم تا موضوع را به مدیرعامل محترم اعلام نموده و به ایشان بگویند که علیپور گفت: این موضوع را ظرف چند روز آینده علناً بیان خواهم کرد اما متأسفانه هیچ واکنشی نشان ندادند.

علیپور تصریح نمود: هر چه به مسئولین بانک عرض کرده و میکنم که چرا طلب تان را از ضامن و مصرف کننده وام که خوشبختانه میلیاردر هم میباشد و ماهانه درآمد چند صد میلیونی دارد وصول نمی کنید یا ترتیب اثر نمیدهند و یا اینکه پاسخ های متفاوتی ارائه میدهند و یا بعضاً میفرمایند که تا ما شما را داریم مطمئن هستیم که بالاخره روزی پول بانک وصول خواهد شد. اما مطلب مهم این است که در موارد دیگری بارها و بکرات مشاهده شده است که بنده خدایی 5 میلیون تومان وام میگیرد و وقتیکه بازپرداخت اقساطش عقب میافتد، بانک و یا مؤسسات مالی ضامن را آنقدر و به انحاء مختلف تحت فشار قرار میدهند تا طلب خودشان را وصول کنند اما در مورد خاص بنده هرگز چنین اتفاقی تا به امروز نیافتاده است!!

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران درپایان اظهاراتش افزود: بحث اصلی اینجاست که منافع ملی بر هر امری ارجح میباشد و سعی همگان باید بر این باشد تا منافع ایران و ایرانی را هرگز فدای امیال شخصی یا جناحی ننماید و چنانچه از خلق و خوی و یا از صراحت لهجه کسی خوشمان نیامد، نباید مقابل تمام کارهای او هرچند که برای کشور مفید هم باشد دیوار بتنی کشید اما متأسفانه از ظواهر امر چنین بر میآید که عده ای از صبح تا شب سعی بر این دارند تا مردم را نسبت به آینده ایران دلسرد کرده و زمینه فرار مغزها و حتی ترک دیار مسئولان و مدیران دلسوز کشور را فراهم آورند!! در خاتمه ضمن قدردانی از مسئولین محترم قوه قضائیه که نهایت تلاش و همکاری خود را جهت رفع مشکل پیش آمده و حضور به موقع بنده در اجلاسهای مذکور مبذول داشتند، محض اطلاع عموم باید عرض کنم که اینجانب عضو هیچ دسته، گروه، حزب و جناحی نبوده و نیستم و فقط حق طلب و طرفدار منافع ملی میباشم. حال در این راستا چنانچه هر مسئولی از هر جناحی برای ایران و ایرانی خدمت کرده و قدم درستی بردارد، اینجانب دستش را میبوسم اما اگر مسئولی عملکرد نادرستی داشته باشد و سیاستهای نادرستی را برخلاف منافع ملی اعمال نماید، بنده آن مسئول و برنامه هایش را نقد میکنم حال میخواهد اصلاح طلب، تدبیر و امیدی، اصول گر و یا جبهه پایداری باشد. بامید روزیکه تمام مسئولین و دولتمردان عزیز ایران فارغ از تمایلات و گرایشات سیاسی خویش، قدمهای مثبت و مفیدی جهت رشد و شکوفایی ایران برداشته و زندگی را برای تمامی هموطنان عزیزمان شیرین نمایند.

انتهای پیام//

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X