ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شهرداران مشغول کارند!

در این یادداشت آمده است: صدای زنگ در فضای خانه می‌پیچد. مرد موقر موسپیدی که دوران بازنشستگی‌اش را هم پشت سر گذاشته جلو در ایستاده ‌است. یک بسته کاغذ اداری در دست دارد با کاربنی که میان دو صفحه کاغذ گذاشته با آرم شهرداری منطقه، مرا به خود می‌آورد.
پس از سلام و احوالپرسی مشفقانه، بدون مقدمه می‌ پرسد: عوارض شهرداری داده‌اید؟ با اطمینان پاسخ مثبت می‌دهم. تعجب کرده ‌است. خودکارش را روی کاغذ گذاشته تا نامم را بنویسید. می‌پرسم مگر در لیست شما مشخص نیست که چه کسی عوارض داده یا نداده ‌است؟
مامور و معذور می‌ گوید مرا برای همین کار فرستاده‌اند. از او می‌خواهم نوشته را به من بدهد تا بدانم چه خبر است؟ با مهربانی بسته کاغذ را نشانم می‌دهد. هیچ گزینه‌ی از قبل تعیین‌ شده‌ای برای ثبت مشخصات منازل مسکونی در آن ثبت نشده ‌است.
حتی مشخصات از پیش تعیین شده مثل کد پستی را هم از روی پلاک نصب شده روی در حیاط برداشته است. در پرونده‌های کاغذی شهرداری هر خانه‌ای با کد و شماره مشخص است که هیچ یک در سیستم‌های رایانه‌ای ثبت نشده‌اند.
می‌گوید این کاغذ را به نام در پرونده بایگانی می‌کند. یعنی مشخص می‌شود هیچ‌ یک از اطلاعات دریافتی به رایانه‌ها سپرده نمی‌شود و هم‌چنان کار ثبت داده‌ها به سبک دوران از رده خارج شده گذشته ادامه دارد.
او می‌رود و سئوال‌های بی ‌پاسخ بسیاری در ذهنم نقش می‌بندد. شهر یک میلیون نفری کرمانشاه که هم‌اکنون سه شهردار همزمان اداره‌اش می‌کنند هنوز با روش یکصد سال قبل با پرسش و پاسخ برای دریافت عوارض کار می‌کند.
روش زنگ زده‌ای که فعلا قصد تغییر آن رویه را ندارند. وقتی می‌خواهید حتی یک میلیون تومان وام بانکی برای تعمیر خانه دریافت کنید یقه ‌تان را می‌گیرند و تا عوارض و جریمه‌های دیرکرد و اضافه‌ ساخت را ندهید رهایتان نمی‌کنند مگر اینکه از فکر دریافت وام صرف نظر کنید.
اخبار منتشر شده نشان می‌دهد شهرداری کرمانشاه تنها شهر جهان است که با سه شهردار همزمان کار می‌کند که هیچ یک دیگری را قبول ندارد. یکی از آنها به حکم قانون برکنار شده به عنوان شهردار در ماموریت کاری به سفر هندوستان رفته است و هیچ‌ کس‌ نمی‌پرسد چرا و چگونه؟
‌یکی دیگر سرپرست است و شهردار موقت‌؛ هنوز حکم‌اش صادر نشده و شهردار سوم که منتخب شورای شهر است در انتظار صدور ابلاغ وزارت کشور به‌ سر می‌برد. هر سه تن نیز در اتاق‌های جداگانه با نام شهردار مشغول کارند.
وقتی این اوضاع شهرداری باشد باید انتظار داشت پارکبان و عوارض و بلوارها و میدان‌های شهری نظم و قواعدی نداشته ‌باشد. شاید قرار نیست در سال جاری پروژه‌ای جدید، گره از کار فروبسته مردم بگشاید.
شهردارانی که در یک گلیم نمی‌خوابند و شهروندان یک میلیون نفری که بی‌شهردار یا با شهردار در وسعت شهری بزرگ کار خود می‌کنند و عوارض پراخت شده‌شان ذره‌ای از رنج‌هایشان نمی‌کاهد!
چه زمانی این گره کوره دشوار به سود مردم باز خواهد شد. معلوم نیست!
3209/8066

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده