ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کویرهای ایران عقبه دفاعی و عمق استراتژیک کشور هستند

به گزارش ایرنا از همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران، عباس علیپور روز شنبه در تبیین اهداف و ضرورت برگزاری این همایش افزود: مناطق کویری و بیابانی با وسعتی نزدیک به 70 درصد، پهنه وسیعی از سرزمین های مرکزی، جنوبی و شرقی کشور را تشکیل می دهند اما این مناطق به رغم ظرفیت های ویژه ای که در بخش های مختلف دارند به مناطقی متروکه و فراموش شده تبدیل شده اند.
وی تأکید کرد: بهره برداری از ظرفیت ها و قابلیت های محیطی مناطق کویری ایران یکی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است و مسئولان بیایند سیاست های لازم را در جهت خارج ساختن این مناطق از انزوا و شکل گیری عدالت جغرافیایی تنظیم و اجرایی کنند.
رئیس میز آمایش دفاعی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در تبیین ضرورت و اهمیت برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران که 27 اردیبهشت ماه برگزار می شود، ادامه داد: برنامه ریزان ملی باید توجه داشته باشند پیاده سازی و اجرای هرگونه طرح کلان ملی و حتی در سطوح خردتر که در آن ملاحظات و بایسته های دفاع و امنیت نادیده گرفته شود، عملا با شکست مواجه خواهد شد.
وی استفاده از واژه ایمنی به جای ملاحظات دفاعی و امنیتی را اشتباهی فاحش دانست و افزود: پیشنهاد ما در این همایش این است که تمامی طرح های توسعه در کشور باید دارای پیوست دفاعی - امنیتی باشند و این ملاحظات متناسب با حوزه های اقتصادی، سیاسی - امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و نظایر آن انجام می پذیرد؛ تجربه جهانی نیز نشان می دهد که تمامی کشورهای موفق در زمینه آمایش سرزمین، کاملا ملاحظات دفاعی - امنیتی را در طرح های توسعه خود رعایت کرده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) با اشاره به ظرفیت های کویر خاطرنشان کرد: کویرها و بیابان ها بواسطه ظرفیت های بالقوه و بالفعل خود می توانند امتیازات ویژه ای برای کشور به ارمغان بیاورند. با نگاهی به ظرفیت های این مناطق می توان گفت بسیاری از منابع استراتژیک کشور در این مناطق پراکنده شده اند و پتانسیل های اقتصادی ایران را تا حد قابل توجهی ارتقا بخشیده اند.
وی زمینه های توسعه گردشگری را یکی از قابلیت های مناطق کویری دانست و گفت:‌ با اجرا و پیاده سازی برنامه های صحیح و هوشمندانه آمایشی در استان های کویری و بیابانی کشور، می توان نقش این مناطق را در جغرافیای ملی بازتعریف کرد.
دبیر اجرایی همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران در تشریح محورهای این همایش گفت: از آنجا که این همایش با محوریت توسعه، دفاع و امنیت انجام می پذیرد، می توان گفت در بخش توسعه دولت و مقامات اجرایی کشور از ریاست جمهوری گرفته تا سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه ها و استانداری های استان های کویری و نهادهای نظامی و امنیتی و انتظامی کشور مخاطبان اصلی این همایش را تشکیل می دهند.

** بدنبال تغییر نگاه ملی به کویر هستیم
علیپور با تأکید بر اینکه هنوز در افکار عمومی جامعه ایران، کویر را به عنوان طبیعت سخت، خشن و محدودیت زا می شناسند، افزود: همین نگاه سبب شده تا مناطق کویری کشور مأمنی برای قاچاق و شرارت باشد و نقش حفره های امنیتی را در کشور ایفا کند، در حالیکه این نقش هرگز با حقیقت مناطق کویری سازگاری ندارد و بازنمایی ها و باورهای غلط سبب شده تا چنین وضعیتی در مناطق کویری ایجاد شود. در این همایش به دنبال تغییر نگاه ملی به کویر هستیم.
وی با اشاره به ظرفیت های کویر برای دستیابی به توسعه پایدار خاطرنشان کرد: وسعه پایدار مستلزم فاکتورهایی است که با استفاده از آنها می توان بهترین بهره بردای را ازمحیط طبیعی بوجود آورد. از آنجا که مهمترین وجه دفاعی آمایش سرزمین در کویر و بیابان، استقرار پایدار جمعیت است، این استقرار مستلزم توجه به ظرفیت های ویژه این مناطق است. ظرفیت های که با بهینه سازی آنها متناسب با اکوسیستم شکننده و حساس کویر اقدامات لازم را در جهت استقرار پایدار جمعیت بوجود خواهد آورد.
علیپور برگزاری این گونه همایش ها را عرصه ای برای ایجاد خرد جمعی برای حل چالش های کشور عنوان کرد و با اشاره به ایده های خلاقانه مطرح شده در این همایش افزود: در مقالات این همایش استفاده از ظرفیت های سد های زیرزمینی بعنوان یک منبع مهم تغذیه آب و یا تزریق آب به منابع زیرزمینی به عنوان یک راهکار پیشنهاد شه است. همچنین ظرفیت کویر برای استفاده از انرژی خورشیدی، استفاده از نانوتکنولوژی در احداث جاده های کویری، نانوماسه ها، استفاده از مصالح خاص کویری جهت استفاده در ساخت و سازها، کشت گیاهان شورزیست به عنوان یک منبع غذایی مهم نیز از جمله ایده هایی بوده است که جامعه علمی در این همایش ارائه داده است.
علیپور این همایش را پاسخ به دغدغه های دفاعی کشور در حوزه کویر و بیابان دانست و گفت: مقام معظم رهبری به کرات بر اهمیت کویر و بیابان تأکید داشته اند و مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی به عنوان یک مرجع کلان راهبردی و پیشرو در کشور، در حال تبدیل شدن به یک مرجع علمی و تحقیقاتی در کشور است و در بسیاری از چالش های ملی و فراملی این مرکز می تواند راهبرد و راهکار ارائه دهد.
وی در تبیین جایگاه آمایش سرزمین در برنامه ریزی کشور افزود: آمایش سرزمین دارای چندین دهه سابقه در ایران است. قبل از انقلاب برنامه های آمایش سرزمین در مناطق مختلف ایران در حال پیگیری بود. بطور مثال در جامع توسعه شرق کشور شرکت فرانسوی ستیران مطالعات زیادی انجام داد. در دهه اول انقلاب بواسطه جنگ تحمیلی توجه چندانی به آمایش سرزمین نشد و حتی در برنامه های توسعه پنج ساله جایگاهی نداشته و اگر هم وجود داشته صرفا تبلیغاتی و شعاری بوده است.
وی افزود: نیاز روزافزون کشور به اجرای برنامه های علمی و مستند آمایش سرزمین - بواسطه وجود مشکلات محیطی که گریبان گیر کشور شده است - یک اصل اجتناب ناپذیر است از این رو برنامه ریزان راهبردی با درک این ضرورت، در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به آمایش سرزمین داشته اند.
علیپور ملاحظات دفاعی و امنیتی را یک اصل مسلم در برنامه ریزی توسعه ای دانست و گفت: ملاحظات دفاعی و امنیتی یک اصل مسلم و پذیرفته شده در برنامه های توسعه ای است که باید توجه ویژه ای به آن شود و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان متولی آمایش سرزمین باید جلسات منظمم و عدیده ای با مراکز دفاعی کشور برگزار کند تا شاخص های متناسب با بخش های دفاع و امنیت در حوزه های تهدیدات داخلی و خارجی احصا و از غافلگیری استراتژیک کشور جلوگیری شود.
وی با تأکید بر تأثیرگذاری این همایش بر اجرای طرح آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری کشور خاطرنشان کرد: چارچوب های کلی طرح آمایش سرزمین تقریبا از این همایش قابل استخراج است؛ همچنین این همایش آخرین همایش در این حوزه نخواهد بود و معتقدم برای هر یک از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی می توان یک کرسی خاص و تخصصی در نظر گرفت که بتوانیم در نهایت سند راهبردی کویر وبیابان را در حوزه های مختلف استخراج کنیم.
اجتمام(1) ** 7029 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X