ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تفسیر رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران از خودکشی‌های علنی نجابت دارند، اما موجب آزار روانی مردم می‌شوند

تفسیر رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران از خودکشی‌های علنی/ نجابت دارند، اما موجب آزار روانی مردم می‌شوند جامعه > آسیب‌ها - ایسنا نوشت: خبر حلق آویز شدن این فرد به دست خودش در آن نقطه از شهر و در مقابل دید شهروندان و پس از آن خبر خودکشی دختر نوجوان در اتوبان نیایش، باعث شد تا اظهارنظرهای مختلف کارشناسانه و غیرکارشناسانه زیادی در خصوص علت این اتفاقات منتشر شود.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران، این حوادث را "خودکشی شهری" دانست و گفت: زمانی که فردی در روز روشن به این شکل خود را از یک پل عابرپیاده در نقطه‌ای پرتردد حلق آویز می کند، این امر به نوعی در صدد بازنمایی مشکلات شهری است.

سید محمدامین قانعی‌راد ادامه داد: اغلب افرادی که شدیدا توسط اعضای جامعه خود آزرده و به تبع آن نوعی خمشگینی علیه دیگری نیز دررفتار آنان نمایان می‌شود، اقدام به این نوع خودکشی‌ها می کنند.

وی در ادامه گفت: این افراد آنقدر نجابت دارند که به جای آنکه خشم و غضب خود را علیه همان دیگری آزاردهنده که در اینجا مردم و جامعه هستند، معطوف کنند، از طریق نابودی خودشان خشمشان را منتقل می‌کنند.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: این افراد به دنبال آن هستند که از طریق خودکشی خود موجب آزار فکری و روانی شهروندان شوند. فرد در این روش خودکشی به دنبال آنست که خود را تبدیل به یک رسانه کرده و با نابودی خود پیامی برساند.

قانعی‌راد در ادامه عنوان کرد: در این روش خودکشی فرد قربانی، سایر شهروندان جامعه را نیز در مشکلات خود دخیل می داند و با اینکار به دنبال آنست که به آنها نشان دهد که با او چه کردند و چقدر از مشکلات او غافل بوده‌اند.

وی در ادامه گفت: این مدل خودکشی یک نوع اعتراض به همشهریان و دست اندرکاران جامعه شهری است. زمانی که فرد در شهر بزرگی همچون تهران احساس تنهایی و بی پشتوانگی کند، حتی در صورت عدم مشکلات مادی و بیکاری و... نیز ممکن است به علت احساس انزوای شدید اقدام به خودکشی کند.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران در ادامه عنوان کرد: معتقدم این خودکشی‌ها، شهری و ناشی از مشکلات شهری هستند؛ زیرا فردی که عاشق شده و در عشق شکست خورده به این شکل خود را در ملاء عام حلق آویز نمی‌کند و در این روش‌ها به نحوی مشکلات شهری را فریاد می‌زنند.

وی در خصوص "مشکلات شهری" نیز گفت: مشکلات شهروندان اعم از فقر و بیکاری آنومی شهری است و یک نوع بی‌هنجاری که فرد در آن نمی‌داند چه کند و به یک استیصال در شهر می‌رسد.

رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران افزود: در چنین شرایطی فرد از اینکه سایر شهروندان به او توجه نکرده و غم‌خواری او را نمی‌کنند به انزوا کشیده شده و در شهر بزرگی چون تهران خود را غریب و بی‌پشتیبان احساس می‌کند.

قانعی راد همچنین به مناطق منتخب این افراد برای خودکشی اشاره کرد و گفت: حتی در انتخاب مناطق خودکشی این افراد می‌توانیم نشانه‌هایی را ببینیم که در آن عمدتا هدف، قلقلک دادن وجدان قشر خاصی از جامعه است. خودکشی در معابر شهری، پل‌ها و همچنین مترو عمدتا مرتبط با مشکلات شهری است.

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران در ادامه گفت: تمام این موارد کیس‌های ویژه‌ای هستند که باید به طور ویژه مورد بررسی قرار گیرند تا بتوانیم به دلایل روانشناسی و جامعه‌شناختی و ... آنها دست پیدا کنیم اما متاسفانه امکان این بررسی‌ها به ما داده نمی‌شود.

قانعی راد گفت: به محض وقوع چنین حوادثی سریعا پلیس و قوه قضاییه وارد عمل شده و اجازه بررسی‌های اجتماعی داده نمی‌شود در حالیکه هر کدام از این موارد می‌تواند موضوع یک پایان‌نامه دکترا یا یک کارشناسی ارشد باشد.

وی گفتک آرزو داریم هیچگاه فردی در جامعه به چنین مرحله‌ای نرسد و اقدام به خودکشی نکند، این افراد بدون بر جا گذاشتن هیچ سند و نشانه‌ای از خود اقدام به خودکشی کرده و پس از این رخداد شهروندان را با حجم زیادی از سوالات و ابهامات روبرو می‌کنند به همین دلیل نیاز است برای پاسخگویی به افکار عمومی این موارد به طور ویژه بررسی و آسیب‌شناسی شود.

۴۷۴۷

کلید واژه ها: خودکشی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده