ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واکاوی مسائل و مشکلات پرستاران در میزگرد ایرنا

امروزه، تشکیلات پرستاری در حوزه درمان همه جوامع شاخ و برگ زیادی یافته و به مدد این قشر کیفیت اقدامات پزشکی و روند درمانی بیماران در مسیر درمان سپری می شود.
به دلیل نقش کلیدی پرستاران در زنجیره درمانی، واکاوی مسائل آنان با حضور مسئولان و کارشناسان حوزه سلامت استان مرکزی در میزگرد تخصصی ایرنا انجام شد.
اجرائی نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران، سختی کار و آسیب های روانی و جسمی پرستاران، ضعف امنیت شغلی، کمبود پرسنل پرستاری، ناکافی بودن حقوق و مزایا، دیده نشدن برخی تکالیف جاری درپرداخت ها و نواقص طرح اعتبار سنجی بیمارستانی از جمله مشکلات و دغدغه های پرستاران استان مرکزی از جمله مطالبات پرستاران در میزگرد ایرنا بود.
نبود راهکار موثر در جذب پرستاران جوان، لزوم بازنگری کتاب تعرفه های پزشکی با لحاظ فعالیت حرفه ای پرستاران، روش های انگیزشی و نظارتی بر عملکرد شاغلان حوزه پرستاری، همخوانی تراز آموزش و بالینی از دیگر موضوعات و مشکلات عنوان شد.
استان مرکزی با یک میلیون و 414 هزار نفر جمعیت دارای 20 بیمارستان فعال با یکهزار و 945 تخت مصوب و 750 تخت فعال در حوزه درمان دولتی و خصوصی است و با احتساب این چرخه بزرگ خدماتی، دیده شدن پرستاران به عنوان پیشانی حوزه درمانی و محور پیگیری و اجرای خدمات مراقبت بالینی اهمیت خاص دارد. قشری که همواره با وجود تمام مشکلات و کاستی ها به صورت حرفه ای بر بالین بیماران حاضر شده و گلایه های شغلی آنان ذره ای در ارائه خدمات به بیمار دخیل نمی شود.

*** حقوق و مزایای پرستاران متناسب با سختی کار آنان نیست
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هر پرستار در هرماه 10 نوبت کاری را در مراکز درمانی شلوغ و پرازدحام سپری می کند و در شرایط فرسایشی جسمی و روحی قرار می گیرد اما متناسب با این سختی کار حقوق و مزایا دریافت نمی کند.
دکترحسین سرمدیان افزود: در برخی کشورها جایگاه پرستاران از نظر سطح درآمد، نوع کار وسختی دیده می شود اما در کشور ما برخی گلایه های شغلی برای این قشر وجود دارد.
وی درباره میزان پرداختی پزشکان و پرستاران گفت: نباید ارقام به دو این قشر یکسان پرداخت شود زیرا پزشکان با احتساب دوران تحصیل در میانسالی (36 سالگی) شروع به طبابت می کند و تمام دوران شیرین جوانی خود را صرف علم آموزی کرده درحالی که پرستار در مدت زمان کوتاه تری می تواند به کسب درآمد دست پیدا کند.
وی گفت: اما این مسئله نافی سختی کار پرستاران نیست و این قشر باید به تناسب تکالیف و اثرگذاری در حوزه درمان از حقوق و مزایای کافی بهره مند باشد چرا که حرفه پرستاری فرسایشی است و شب کاری و حضور مستمر با آلام بیمار حکم می کند که درآمد این قشر در چارچوب ضوابط مشخص متناسب با نوع کارشان لحاظ شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: با وجود اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در خانه ملت در سال های قبل تصویب شده، اما در عمل اجرا نشده است و می طلبد که با تحقق مواد این قانون انگیزه پرسنل پرستاری تقویت شده و مطالبات آنان پاسخ داده شود.
دکترسرمدیان اظهار کرد: پرستاران علاوه بر شب کاری و شرایط روحی بیماران و همراهان آن ها با خطراتی چوم انتقال برخی از بیماری ها بر اثر تماس با بیمار، فرورفتن سوزن به دست، حضور در بخش مسمومیت ها، بخش روان پزشکی، زد و خورد در اورژانس و تحویل بیمار نیز مواجه اند و در ساز و کار شغلی آنان باید تمامی این مسائل مورد توجه واقع شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: گاهی برخی از ناآگاهی ها فشار روحی مضاعف برای پرستاران ایجاد می کند و برای نمونه مسئله تمام شدن سرم و نگرانی بیمار و همراه برای خروج سریع آن از دست که مدام مورد اعتراض مردمی است درحالیکه با توجه به فشار بدن بیمار، با خاتمه یافتن ماده تزریقی هرگز هوا وارد بدن نمی شود و اگر پرستار به دلیل مشغله کاری با تاخیر بر بالین بیمار حاضر شود، خطر مرگ وجود ندارد.
دکتر سرمدیان، درخصوص معضل کمبود نیروی پرستار بر اساس استانداردها اظهار کرد: به ازای هر تخت بیمارستانی باید 2،5 پرستار وجود داتشه باشد ولی در استان مرکزی در حال حاضر کمبود 150 درصدی نیروی پرستاری وجود دارد و این به معنای بار مضاعف کار بر دوش شاغلان موجود است.
وی گفت: این در حالیست که تناسب نیروی پرستاری بر اساس حجم مراجعه و پذیرش بیمار در سطح بیمارستان های شلوغ و خلوت استان نیز رعایت نشده و شاغلان پرستاری در بیمارستان های شلوغ از جمله ولیعصر (عج) اراک شرایط کاری سخت تر و فشار شدید کار را بر دوش دارند.
وی عنوان کرد: از 12 بیمارستان فعال حوزه دولتی استان مرکزی نیمی از مراکز ضریب اشغال تخت بالا و نیمی دیگر ضریب اشغال تخت پایین دارند و این در حالیست که استاندارد نیرو به تخت همسان دیده شده و تحقق نیافتن این استاندارد بار کار بر نیروی انسانی تحمیل می کند.
وی افزود: نیازها و شرایط درمانی استان مرکزی ایجاب می کند که به جای دو هزار تخت مصوب در این استان باید چهار هزار تخت مصوب درمانی وجود داشته باشد و به جای شرایط کنونی حدود یک پرستار به ازای هر تخت باید پنج پرستار دیده شود و در یک کلام می توان گفت درحال حاضر در استان مرکزی با 20 درصد پرستاران در سیستم درمانی خدمات رسانی داریم و این به معنی تحمل بار فعالیت و از خودگذشتگی نیروهای پرستاری است.
دکتر سرمدیان ترکیب پرستاری در حوزه دولتی استان را ناهمگون و نیازمند اصلاح دانست و گفت: بیمارستان ولیعصر(عج) اراک یکی از مراکز درمانی شلوغ است که به علت مشکلات ساخت و ساز و تراکم بخش ها، دایره فعالیت و زحمات پرستاران افزایش یافته است و در مقابل در مراکز بیمارستانی برخی شهرستانها به دلیل کمبود بیمار بار کار برای پرستاران مهیا نیست و آنان دغدغه کمتری در ارائه خدمات درمانی و بالینی دارند.
وی افزود: بازتعریف خدمات رفاهی پرستاران در حین فعالیت از جمله وضعیت استراحت، تغذیه مناسب و تسهیلات مطلوب ضروریست و نیاز است این مهم در هتلینگ بیمارستانی پررنگ تر دیده شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: درآمد پایین پرستاران، ساعت های کار طولانی، نوبت کاری نامناسب، ضعف ایمنی، همگن نبودن کادر پرستاری وکم بودن تعداد پرستاران مرد خواسته های مهم صنفی پرستاران است که باید به طور متمرکز از وزارتخانه تقویت و انجام شود.
دکتر سرمدیان افزود: متاسفانه نسبت پرستاران مرد به زن در استان مرکزی دو به 98 است درحالیکه خدمات مراقبتی نیمی از بیماران که مرد هستند نیاز به نیروی انسانی همجنس دارد و هنگام مراقبت از بیمار مسائلی وجود دارد که حضور پرستار مرد را ضروری می کند.
وی بیان کرد: این نیاز در شرایطی است که مردان به علت درآمد کم این حرفه کمتر تمایل به انتخاب این رشته را دارند و از این منظر نیز اهمیت اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برجسته می شود.
وی گفت: واگذاری وظایف متعدد به پرستار و برداشته شدن برخی وظایف از دوش بهیار، کمک بهیار و انجام کار خارج از وظیفه به سختی کار این قشر دامن زده که با کمک سلامت یار این فشار کمتر می شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: یکی از مزایای مهم و ارزشمند برنامه نظام تحول سلامت، پرداخت مطالبات پرستاران است که در استان مرکزی با تاخیر 16 ماهه همراه بود و اینک به حدود هفت ماه رسیده و با اجرای برنامه تحول سلامت 70 درصد مطالبات افزایش یافت و اضافه کار و کارانه پرستاران پرداخت شد.
دکتر سرمدیان گفت: با اجرای برنامه نظام تحول سلامت در استان مرکزی میزان سزارین 18 درصد کاهش یافته اما با وجود کاهش آمار هنوز با استاندارد بین المللی فاصله داریم که در تداوم کار باید جبران شود.
وی گفت: نوسازی بیمارستان ولیعصر (عج) رها شده بود اما ظرف مدت یک سال و نیم اسکلت و سازه طبقه 12 این مرکز درمانی ساخته شده است و اگر این بیمارستان بهره برداری شود در کیفیت کار و شرایط پرستاران اثر مستقیم دارد.

***مطالبه بر زمین مانده پرستاران در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرائی شود
سرپرست دانشکده پرستاری و مامائی اراک نیز گفت: هفت سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، دراین سال‌ها جامعه پرستاری چشم انتظار اجرائی شدن این این مطالبه خود هستند.
دکتر فرزانه گل آقائی افزود: هر تغییر، ابزار خود را می خواهد و قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ابزاری است که می تواند وضعیت درآمد این قشر را بر مبنای عدالت تغییر دهد و سطح درآمدی آنان را با شرایط کار سخت همخوان کند، اما هنوز اجرای این قانون معطل مانده است.
وی عنوان کرد: با آغاز اجرای برنامه نظام تحول سلامت، پرستاران انتظار داشتند راه‌ حلی برای اجرائی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری دیده شود و جایگاهی برای آن منظور شود اما تا کنون چنین چیزی محقق نشده است.
وی اظهار کرد: جامعه پرستاری به عنوان یکی از مهمترین ارکان نظام سلامت کشور در زمره مشاغل سخت و زیان آور طبقه بندی می‌شود و با وجود اینکه در سالهای اخیر همواره مطالبات آنان طرح شده اما کمتر شاهد دستیابی به این خواستها بوده اند.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامائی اراک گفت: مراقبت درمان در قلب گروه دیده می شود که پرستار و پزشک رکن آن هستند و نمی توان یکی را از گروه حذف کرد و هرگز در مقابل هم قرار نمی گیرند.
وی گفت: در گروه درمانی هر یک از اعضا شامل پرستار، پزشک، تکنسین اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و بهیار نقش خود را همسو با تیم انجام می دهند و نارسایی در خدمات هر عضو در کیفیت کار تمامی اعضا اثر می گذارد بنابراین باید تمامی ارکان مهم دیده شوند.
وی افزود: حاکمیت نگاه اقتصادی و مالی به حوزه سلامت لطمات جبران ناپذیری به جامعه وارد می کند و در حقیقت عضو گروه مراقبت بالینی اعم از پزشک و پرستار باید عشق و تعهد حرفه ای را اولویت کار خود داشته باشد اما این مهم مانع مطالبات پرستاران نیست و مسئولان کلان سلامت باید در قبال این قشر زحمتکش پاسخگو باشند چرا که اجرا نشدن قانون تعرفه خدمات پرستازی انگیزه این قشر را کاهش می دهد.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامائی اراک گفت: هم اکنون 150 مرکز پرستاری دولتی و خصوصی فعالیت آموزشی دارند و سالانه 10 هزار دانشجو از این مراکز دانش آموخته می شوند اما جذب دانش آموختگان این رشته در کشور متناسب با خروجی حوزه آموزش نیست.
دکترگل آقائی افزود: محاسبه حق الزحمه برخی خدمات برای پرستاران مانند گرفتن نوارقلب، بخیه زدن و سونداژکردن در برنامه تحول سلامت دیده نشده و این تعرفه فقط برای پزشک است ،حال آنکه اجرای آن به دست پرستار است.
وی اظهار کرد: رسیدن به کیفیت مطلوب ارائه خدمات درمان تمامی اعضای تیم مراقبت بالینی را با هم می خواهد و فرد محوری و صف محوری به جامعه درمانی آسیب وارد می کند.
وی گفت: نیاز است وزارت بهداشت و درمان چاره اساسی برای کمبود نیروی انسانی در بخش پرستاری بیندیشد تا انگیزه پرستاران افزایش یافته و بتوانند با تمام توان و کیفیت به بیماران خدمت کنند.
وی توضیح داد: حرفه پرستاری به دلیل ماهیت کار با انواع فشارهای روانی همراه است و زمانی که کمبود نیرو هم به آن اضافه شود، مشکل مضاعف شده و برخی اوقات پرستاران با دیدن صحنه های تالم بیماران و یا فوت آنان، بدترین لطمات روحی رامی خورند و استرش و سختی کار موجب فرسایش بیش از حد آنان می شود.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی اراک گفت: گسترش اضطراب و افسردگی در بین پرستاران به زیان مردم، حوزه بهداشت و درمان و جامعه است، چون دقت کار را پایین می آورد و باید عوارضی که از نداشتن امنیت شغلی، کم بودن حقوق و مزایای کافی، قرارداشتن در معرض انواع بیماریها، ساعات کار طولانی برای پرستاران وجود دارد ، برطرف شود.
وی گفت: نیروهای پرستاری، دو سوم کادر حوزه سلامت بالینی را شامل می شوند و باید با پرداخت مطالبات به حق آنان در راستای داشتن تیم درمان سالم به سوی جامعه سالمتر حرکت کرد.
وی افزود: این حرفه جاذبه لازم را برای دانشجویان ندارد و اختلاف درآمدی باعث می شود تا پرستاران را به فکر مهاجرت به خارج کشور سوق دهد و ضروریست که برای ماندگاری و بهره گیری از دانش آنان اقدام عاجل صورت گیرد.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامائی اراک گفت: راهکار ماندن و جذب پرستاران در این حرفه، همکاری مسئولان برای اجرای قوانین بر زمین مانده است و تعرفه گذاری خدمات پرستاران در شهرستان های استان باید متناسب و اصولی شود، همانطور که خدمات پزشکی و آزمایشگاهی تفاوت دارد لازم است آئین نامه اجرائی در حوزه پرستاران هرچه زودتر به مرحله اجرا درآید.
وی با یادآوری اینکه فاصله بین تئوری و عمل در مراکز آموزشی وجود دارد، افزود:در این راستا باید هماهنگی بیشتری در مدیریت درمان و حوزه آموزش صورت بگیرد.
دکتر گل آقائی افزود: بار طرح اعتبار سنجی بیمارستانی به دوش پرستاران است درحالیکه این طرح از پایه نواقصی دارد و از سویی در تکالیف قانونی پرستاران نیز دیده نشده است .

*** رویکرد پرستار محوری در مدیریت بالینی کیفیت خدمات را بهبود می دهد
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری اراک هم گفت: رویکرد پرستار محوری در مدیریت بالینی با توجه به جایگاهی که پرستاران در زنجیره سلامت در کنار پزشکان دارند، کیفیت خدمات سلامت و درمان را بهبود می بخشد.
محسن غنچی افزود: پیش از انقلاب، پرستاری جایگاه حرفه ای خود را نیافته بود اما بعد از انقلاب اسلامی این شغل روز به روز با استانداردها بیشتر عجین شد و اینک نیز انتظار است که بسترهای قانونی برای پرستاران عملیاتی شود.
وی اظهار داشت: تکلیف پرستار در فرایند درمان ضمن مراقبت بالینی، فراگیری و آموزش مستمر است و رویکرد جامعه پرستاری، سلامت محوری مردم است و این طیف جامعه درمانی بیشترین خدمات را در هنگام بیماری ارائه می کنند لی کمترین میزان دریافتی دارند.
وی گفت: جذابیت شغل پرستاری کم نیست و در صورتی که دیده شوند و حقشان ادا شود با احساس مسئولیت حرفه ای رضایتمندی شهروندان را با حساسیت پی می گیرند و اینک نیز با وجود کم بودن حقوق و مزایا از کارشان در ارائه خدمات درمانی و بالینی کم نمی گذارند.
وی گفت: پرستاری در گروه مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد، اما افراد از مزایای بازنشستگی سخت و زیان آور برخوردار نمی شوند و شاغلان این بخش به علت مشکلات متعدد آسیب های جسمی و روحی می ببنند و می طلبد که مدیران، برنامه ریزان و کارشناسان به این قشر توجه بیشتری کنند.
وی، رعایت نکردن زمان تعیین شده وقت ملاقات، دخالت همراهان در فعالیت پرستاران، فقدان تصمیم گیری، تشویق های نامناسب و ناهمگن بین پرستارن، فقدان امنیت شغلی در مراکز خصوصی، شفاف نبودن فرایندها و نپذیرفتن زنان پرستار بعد از مرخصی زایمان را از دیگر مشکلات این قشر برشمرد.
رئیس هیات مدیره نظام پرستاری اراک با تاکید بر آموزش پرستاران گفت: اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری در ارائه خدمات پرستاران موجب شده بی عدالتی در بین پرستاران حاکم شود و آنان از این مسئله همواره ناراضی هستند.
غنجی افزود: اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاران هشت سال بلاتکلیف مانده و اما و اگرهای زیادی برای آن وجود دارد ولی پرستاران هرگز مطالبه بیشتر از حقشان را ندارند.
وی اظهار کرد: کمبود تخت های بیمارستانی باعث می شود یک پرستار در یک اتاق کوچک از چند بیمار بستری مراقبت کند و فضای نامناسب درمانی بر مشکلات تردد و رسیدگی بالینی می افزاید و هیچ کس به جز خود پرستار نمی تواند سختی کار در این شرایط را درک کند.
وی گفت: مشکلات دانشجو پرستار، بخشی دیگر از معضلات است که برای انجام فعالیت درمانی و فراگیری باید یک تسهیلگر برکار دانشجو نظارت داشته باشد و این مسئله نیز با کمبود نیرو و شرایط فعلی بیمارستان های اراک فشار زیادی است چرا که یک غفلت کوچک نیز جبران پذیر نیست.

***ضرورت طرح مسائل حوزه پرستاری
مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: روز ملی پرستار در کشور ما سالروز تولد حضرت زینب (س) شناخته شده است ولی از هر فرصتی باید برای بررسی مشکلات پرستاران استفاده کرد چرا که ما معتقدیم مسائل حوزه پرستاری باید به طور مستمر گفته و پیگیری شود.
علی اکبر شمسی افزود: مفهوم پرستاری وسیع است و گروهی از مشاغل نظیر کاردان و کارشناس اتاق عمل، بهیار و کمک بهیار و مجموعه پرستاران را شامل می شود.
وی اظهار کرد: یکهزارو 300 پرسنل در رده های مختلف پرستاری در مراکز درمانی و بیمارستانی استان مرکزی به فعالیت مشغول هستند و 120 ماما نیز در این مجموعه خدمت رسانی دارند.
وی گفت: بخش عمده ای از مشکلات جامعه پرستاری حاصل اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری است و ضروری است دلایل اجرا نشدن آن توسط مدیران سطح بالایی استان و کشور مورد پیگیری قرار گیرد.
وی اظهار کرد: بسیاری از خدمات هم اینک توسط پرستار انجام می شود اما در رده محاسبات نیست برای مثال شیمی درمانی به عنوان یکی از خدمات کاری سخت به عهده پرستار قرار داده شده در حالی که در ردیف وظایف پزشک تعریف شده و پرستاران از انجام آن منفعت مالی نمی برند.
وی توضیح داد: سختی کار پرستاران سال هاست که بازنگری نشده و ثابت مانده است و می طلبد در این خصوص اقدام لازم صورت بگیرد.
وی ادامه داد: حیطه مسئولیت پرستاران باید شفاف سازی و به روز شود چرا که اینک بسیاری از اقدامات توسط پرستار انجام می شود که در حیطه وظایفش نیست اما بر زمین مانده و باید انجام شود از سوی دیگر مشغله های متنوع نمی گذارد که پرستار تکالیف واقعی خود را در فرصت کافی انجام شود و همین مسئله گاهی موجب رنجش بیماران و همراهان و خود پرستار می شود.
شمسی افزود: شناخت ناکافی جامعه از حرفه پرستاری و تکالیف آنان نیز معضل دیگری است که به شکایات دامن می زند، عامه مردم تصور می کنند هر کس که با روپوش سفید پشت ایستگاه پرستاری قرار دارد پرستار است و یا پرستار باید همه کار بیمار را انجام دهد.
وی اظهار کرد: عمده مشکل پرستاران شلوغ بودن بخش ها و کمبود نیرو در نوبت کاری است، بار اضافی ناشی از تعداد زیاد بیماران و همراهان آنان باعث می شود تا تحمل این افراد کم شود و متاسفانه این مشکلات یک روز و چند ساعت نیست بلکه 30 سال است.
وی ادامه داد: 98 درصد پرسنل درمانی پرستاران زنان هستند که به علت فیزیولوژی بدنی، توان کافی برای انجام اضافه کار و به ویژه نوبت کاری شبانه را برای جبران کمبود نیرو ندارند ولی با تمام مشکلات هرگز در روند فعالیت درمانی اهمال کاری نکرده با تاسی به حضرت زینب (س)با الگوگیری از صبر این بانو به بیماران خدمات درمانی مطلوب ارائه می کنند.
نماینده دانشجویان پرستاری نیز گفت: آموزش بالینی بخش بزرگی از دوره پرستاری را تشکیل می دهد، با این آموزش است که مهارت ها شکل می گیرند و فراگیر توانایی کسب می کند و می تواند خود را آماده خدمت کند که باید به طور مستقل و گاه تنها مسئولیت مراقبت از بیماران را به عهده گیرد.
مهدی ابراهیمی افزود: هر چه آموزش بالینی غنی تر، شیوه های رفتاری مربیان با دانشجویان بهتر و توانایی بیشتری برای همراهی دانشجویان وجود داشته باشد، آموزش با سرعت و کیفیت مناسب تری پیش خواهد رفت.
وی اظهار کرد: همکاری نکردن کادر پرستاری بیمارستان ها با دانشجویان، مناسب نبودن مدت و گذراندن دوره تئوری قبل از شروع کارآموزی به منظور افزایش اطلاعات از مشکلات دانشجویان این رشته است.
وی، با انتقاد از دریافتی کم در مدت زمان کار دانشجویی گفت: مبلغ ناچیزی بابت خدمات ارائه شده به دانشجویان پرستاری پرداخت می شود که حتی پول توجیب رفت و آمد کارآموزی نیست با این وجود به آن کسر مالیات تعلق می گیرد.
نماینده دانشجویان پرستاری اظهار کرد: در برخی اوقات با وجود تبحر در انجام مراقبت و یا پانسمان، کادر پرستاری اجازه کسب تجربه و انجام امور بالینی را نمی دهند و این نوع برخوردها سرخوردگی برای دانشجویان ایجاد می کند.
وی گفت: عمده مشکل دانشجویان پرستاری مدیریت صحیح در باروری توانمندی ها و مهارت های دانشجویان است که نارضایتی دانشجویان را فراهم آورده و این قشر در انتظار رفع موانع و ایجاد فضای باز کارآموزی در مراکز درمانی هستند.
وی، با نگرانی از آینده شغلی پس از اتمام دوره طرح اظهار کرد: فراهم نبودن فرصت کار از مهمترین دغدغه هایی است که دانشجویان پرستار و به ویژه دانش اموختگان مرد در این رشته با آن مواجه هستند.
ابراهیمی، مشخص نبودن شرح وظایف دانشجو در بخش، رعایت مراحل آموزش بالینی یعنی ابتدا مشاهده ، سپس عملکرد همراه مربی و نهایتا عملکرد مستقیم، رعایت پیش نیازهای دروس کارآموزی، نظارت کافی بر روند آموزش بالینی، کم توجهی به نظرات دانشجو در برنامه ریزی کارآموزی، ناهماهنگی دروس نظری و کارآموزی، کمبود امکانات رفاهی، هماهنگ نبودن اهداف آموزشی با انتظارات پرسنل بخش و کافی نبودن تعداد نمونه یادگیری را از مهمترین نقاط ضعف آموزش بالینی عنوان کرد.
مدیریت 15 بیمارستان استان مرکزی در اختیار حوزه دولتی(12 بیمارستان در حال حاضر فعال است)، سه بیمارستان خصوصی و یک بیمارستان با بخش خصوصی است.
6991/6013/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده