ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استرس شغلی، چالش همگانی

سازمان بین المللی کار(ilo) به منظور افزایش آگاهی عموم از مسائل مهم دنیای جدید کاری، هر ساله یک مساله را به عنوان شعار اعلام می کند.
شعار امسال این سازمان ' استرس شغلی، چالش همگانی ' اعلام شده است و تمرکز بر روی مطالعه استرس در دنیای کار و تاثیر آن بر سلامت کارگران از سال 1990 شروع شده است.
طبق بررسی های انجام شده در سال 2009 ،40 میلیون نفر در اروپا دچار استرس شغلی بودند که این میزان 22 درصد نیروی شاغل را شامل می شود.
کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در این اربطه گفت: استرس شغلی موجب 50 الی 60 درصد روزهای از دست رفته کاری می شود.
زهرا حسنی افزود: سرعت کار تحمیل شده توسط ارتباطات فوری، افزایش رقابت، رکود اقتصادی، کاهش فرصت های کاری، ترس از دست دادن شغل، کاهش ثبات مالی، بیکاری، نبود رضایت شغلی، تعاملات نامناسب بین محیط کار و شاغلان و شرایط نا ایمن محیط کار از جمله عواملی است که موجب افزایش استرس شده و پیامدهای وخیم را بر تندرستی و سلامت روان افراد بر جای می گذارد.
وی بیان کرد: از این رو و با توجه به تعریف سلامتی که شامل برخورداری از حداکثر رفاه جسمی، روحی، روانی و اجتماعی شده، مردم حق دارند به بالاترین استانداردهای قابل حصول سلامتی دست پیدا کنند.
حسنی افزود: توجه به این مسائل، بهداشت روان در محیط کار به صورت جدی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: از طرف دیگر محیط کار با توجه به اینکه یک منبع مهم افزایش استرس به شمار می رود، یک محل ایده آل برای پرداخت به آن ها از طریق اقدام جمعی بوده و از این لحاظ یک فرصت برای برنامه ریزان به شمار می رود.
کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: کارفرمایان و مدیران می توانند با کنترل محیط های کاری اطمینان از وجود نیروی انسانی کافی، اقدام هایی از قبیل اجازه حق اظهار نظر به کارکنان، تنظیم ساعت های کاری به طوری که قابل تحمل باشد، حمایت اجتماعی، آموزش نیروی کار، بهبود توانمندی های افراد، تامین ایمنی محیط کار، شفافیت و عدالت را انجام دهند.
وی اظهار کرد: علاوه بر این از بروز بیماری های مرتبط از جمله سندرم فرسودگی روانی، افسردگی افزایش حادثه، پرخاشگری، اضطراب و ... جلوگیری کنند.
حسنی خاطرنشان کرد: سیاستگزاران بخش سلامت نیز می توانند با تصویب و بازنگری قوانین، طراحی پروتکل ها و دستورالعمل ها و مداخله ها در محیط کار با قراردادن استرس اختلالات روانی مرتبط با کار در فهرست بیماری های شغلی فرایند تشخیص غرامت ناشی از آن ها را تسهیل کنند.
6085/7320

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X