ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نرخ بالای بیکاری چالشی پیش روی توسعه لرستان

به گزارش ایرنا، آماده نبودن زیرساخت های اشتغال در استان ، پایین بودن میل و رغبت جوانان به خصوص فارغ التصحیلان دانشگاهی به مشاغلی به غیر از مشاغل دولتی، پایین بودن میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اشتغال و صنعت استان و وجود رشته های غیر متناسب با بازار کار ونیاز اقتصادی استان در سال های گذشته از مهمترین دلایل افزایش بیکاری و بالا بودن نرخ بیکاری در لرستان است.
به گفته کارشناسان می توان در دانشگاهها جوانان را به سمت انجام فعالیت‌های درآمدزا، تولید و کارآفرینی هدایت کرد که این مهم نیازمند وجود اراده و انگیزه شخصی در بین این افراد و برنامه ریزی هدفمند مسئولان است.
کارشناسان معتقدند باید در کشور زمینه ای برای شناسایی توانمندی های وعلایق واقعی افراد در زمان تحصیل در مدرسه تا دانشگاه فراهم و از وجود افراد بیکار و تحصیل کرده در رشته های غیر مرتبط با بازار اقتصادی استان جلوگیری شود.
سیاست‌های تشویق جوانان به تحصیل در رشته های تئوریک و فاقد نیاز بازار کار باید متوقف شود و از دوران مدرسه جوانان را برای فعالیت در رشته های تخصصی، فنی و مهارت محور آماده کرد.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه براساس آمار طی شهریور 92 تا پایان سال 94، جایگاه استان از لحاظ نرخ بیکاری در کشور، پنج رتبه کاهش داشته است اظهار داشت: تحقق این مهم در حالی است که در چند سال اخیر لرستان همواره در صدر جدول بیکاری کشور قرار داشته که این کاهش نرخ بیکاری از دستاوردهای مهم دولت اعتدال در استان محسوب می شود.
هوشنگ بازوند وضعیت فعلی لرستان را روبه رشد ارزیابی کرد و گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز از 34 به 36.2 درصد افزایش یافته که با وجود پیشرفت در این بخش نیز باید برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش کرد.
وی مشکل اصلی لرستان را اقتصاد دانست و گفت: باید با برنامه ریزی مدون و جذب مشارکت بخش خصوصی، معضل رکود اقتصادی و ناهنجاری های ناشی از آن را کاهش داد.
استاندار نرخ بالای بیکاری را از چالش های پیش روی توسعه لرستان برشمرد و ادامه داد: هرچه تعداد بیکاران جامعه افزایش یابد، توفیق مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه همه جانبه کمتر خواهد بود.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان نیز از نام نویسی 137 هزار بیکار لرستانی خبر داد وگفت: براساس آمار از این تعداد، 48 هزار و 76 نفر زن و89 هزار و 140 نفر مرد بوده که بیش از 70هزار نفر از آنها در رنج سنی 15 تا 29 سال هستند.
علی آشتاب با بیان اینکه بر اساس آمار 59 هزار و 973 نفر از بیکاران لرستان بین 24 تا 35 سال سن دارند بیان داشت: 20هزارو866 نفر از این افراد در رنج سنی 35 تا 44 سال قرار داشته وهشت هزارو 497 نفر نیز بین 45 تا 54 سال سن دارند.
وی افزود: دوهزار و 349 نفر از بیکاران استان نیز از 54 سال به بالا سن دارند.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با اشاره اینکه 10 هزار و 267 نفر از این افراد بی سواد و 15 هزارو 215 نفر نیز دارای تحصیلات ابتدایی هستند ، اضافه کرد: همچنین 48هزارو 131 نفر نیز دارای تحصیلات راهنمایی و متوسطه و 43 هزارو 413 نفرنیز دیپلم دارند.
وی با انتقاد از آمار بالای افراد تحصیل کرده بدون مهارت در استان اظهار کرد: 16 هزارو 490 نفر از آمار بیکاران استان دارای مدرک فوق دیپلم و 26 هزار و 303 نفر نیز دارای مدرک کارشناسی و دو هزار 53 نفربالاتر از کارشناسی هستند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده یکی از نواقص جدی موجود در حوزه اشتغال جوانان نبود نیازسنجی صحیح و کانون های مشاوره شغلی و شناسنامه مهارتی جوان است و باید با کلینیک های مشاوره کارآفرینی، رویکرد جدید و واقعی به اثربخشی راهبردها داشته و هدایتگری اشتغال را بر مبنای استعدادیابی دقیق و توانمند سازی هدفمند پی گیری کرد.
به گفته وی فارغ‌التحصیلان با شرکت در این طرح، استعدادها و توانمندی‌ خود را نشان داده و بدین ترتیب زمینه جذب و اشتغال بکار آن‌ها فراهم می‌شود البته استان لرستان به‌ عنوان یکی از استان‌های هدف در این طرح دیده نشده بود که با رایزنی‌های انجام‌شده، استان لرستان نیز در این طرح جای گرفت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار داشت: طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با هدف توانمندسازی و مهارت آموزی این گروه از بیکاران استان آغاز شده که در این طرح کمک‌ هزینه ماهیانه چهار میلیون ریالی به کارفرماهایی که از این قشر از بیکاران استان استفاده کنند تعلق خواهد گرفت.
وی حمایت دولت و صندوق کار آفرینی امید از طرح ها و واحدهای نیمه فعال و راکد استان را از عومل موثر در کاهش نرخ بیکار دانست اضافه کرد:در سال گذشته با تلاش وهمکاری دستگاه های متولی در امر فعال سازی این واحد ها 450 میلیارد ریال تسهیلات توسط صندوق کار آفرینی امید لرستان پرداخت شد.
7273/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده