ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مبنای فعالیت در هلال احمر داوطلبی استدرصورت بروز حادثه بزرگ با بحران مواجه می شویم

ناصر چرخساز روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: مشکل اشتغال در کشور سبب شده عده‌ای فکر کنند با ورود به هلال احمر می‌توانند به یک شغل ثابت و درآمد دست یابند، در حالیکه اساس کار هلال احمر داوطلبی است.
وی با بیان اینکه امداد ونجات وظیفه حاکمیتی جمعیت هلال احمر است، گفت: در ابتدای تابستان، سازمان سنجش آزمونی را برای جذب 700 امدادگر برگزار می کند و سعی داریم نیروی هایی را که سال‌ها تجربه در هلال احمر دارند، در آن شرکت کنند.
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر در پاسخ به این پرسش که قرار بود این آزمون سال گذشته برگزار شود و چرا تا کنون برگزار نشده، افزود: ابتدا قرار بود این آزمون را هلال احمر برگزار کند اما بعد از بررسی‌ها مشخص شد، مرجع برگزاری این آزمون سازمان سنجش است.

** چالش عنوان «شهید»
وی همچنین گفت:‌ برای «شهید» عنوان کردن داوطلبان امدادگر که در هنگام خدمت و امدادرسانی جان خود را از دست می دهند، با چالش زیادی مواجه هستیم.
چرخساز افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران روی کلمه «شهید» حساسیت زیادی دارد که البته حق هم دارد و آنان عنوان «فداکار خدمتی» را مطرح کردند.
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر با بیان اینکه عنوان «فداکار خدمتی» در قانون سازمان مدیریت بحران آمده، گفت: در صورت تبدیل شدن این لایحه در مجلس به قانون، به داوطلبان امدادگر هلال احمر که در حین ماموریت جان را از دست می دهند عنوان «فداکار خدمتی» داده می شود.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تمام مصادیق شهدا و جانبازان در «فداکار خدمتی» در نظر گرفته می شود یا نه، افزود: آن لایحه ای که در مجلس تصویب می‌شود کلی است و پس از تصویب آن باید جزییات تدوین شود.
چرخساز با بیان اینکه ایران کشوری حادثه خیز است و این موضوع برای همه مردم قابل لمس است، گفت: دولت برای امداد رسانی، نیازمند دستگاهی نظامی با ظرفیت حداقل 20 هزار نفر و بودجه ای معادل پنج هزار میلیارد تومان در سال است.

** امداد و نجات وظیفه ای حاکمیتی است
وی با بیان اینکه امداد و نجات وظیفه مهم و حاکمیتی است، افزود: اکنون این وظیفه به جمعیت هلال احمر محول شده اما در برخی موارد مانند امداد ونجات در سواحل و اطفا حریق در جاده ها و جنگل، بدون متولی است.
چرخساز گفت: اکنون هلال احمر ایران بدون دریافت ریالی، در حال انجام وظیفه است.
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر با اشاره به انجام فعالیت ها فراوان هلال احمر در بخش‌های امدادی افزود: در حالی هلال احمر در کنار دیگر ارگان به خدمت رسانی می پردازد که ریالی از بودجه مصوبه خود را دریافت نکرده است.
چرخساز افزود: اختصاص نیافتن بودجه به هلال احمر سبب فشار به سازمان و سپس به مردم می شود.

** با سیلی صورت خود را سرخ می کنیم
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر ادامه داد: اکنون با اندوخته های سال‌های گذشته فعالیت ‌کرده و با سیلی صورت خود را سرخ می کنیم.
وی با اشاره به کمبود بودجه در یکی دو سال گذشته گفت: خدا رو شکر طی این سال‌ها حادثه بزرگی در کشور رخ نداد اما اگر حادثه ای بزرگ رخ دهد با این کمبود ذخایر، با بحران مواجه می شویم و نمی توانیم پاسخگویی مناسبی داشته باشیم.

** ضرورت سرمایه گذاری در حوزه آموزش و پیشگیری
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر افزود: اگر در حوزه آموزش و پیشگیری سرمایه گذاری انجام نشود، مردم در هنگام بروز بحران واکنش درستی نخواهند داشت و در ادامه هزینه و خسارات بیشتر خواهد شد.
چرخساز تاکید کرد: با نبود بودجه نه تنها نمی‌توانیم به گسترش امکانات و تجهیزات بپردازیم بلکه در نگهداری امکانات موجود نیز با مشکل مواجه هستیم.
وی با تاکید بر اینکه با کمبود بودجه برای نگهداری بالگردها، آمبولانس‌ها و سِت ها نجات با مشکل مواجه می‌شویم، افزود: این‌ هزینه های جاری است که باید همواره و در هر شرایطی اختصاص یابد.
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر با بیان اینکه امداد و نجات وظیفه ای هزینه بر است، گفت: اگر یک دهم هزینه را پیش از وقوع حادثه بپردازیم، خسارات به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

** تهران در معرض خطر جدی است
چرخساز همچنین با بیان اینکه تهران همانند برخی شهرهای کشور در معرض خطر جدی قرار دارد، ادامه داد: در مسیل روخانه قم، دست به ساخت و ساز زده اند که در صورت بارش و وقوع سیلاب با بحران روبرو خواهیم شد.
وی درباره سیلاب های اخیر کشور گفت: در سیلاب‌ها اخیر شاهد بودیم طبیعت راه خود را پیدا می‌کند و نباید در مسیل رودخانه ساخت وساز کرد و همچنین به موقع لایروبی نشدن رودخانه منجر به وقوع سیلاب می‌شود.
رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر، آموزش و آگاهی مردم و مسئولان از خطرات را بسیاری ضروری دانست و افزود: البته خریداری تجهیزات مدرن امدادی و به روز رسانی آنها نیز اهمیت دارد.
اجتمام ** 3377 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X