ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فقط مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه لا وانگواردیا، عطیه روز جمعه در انجمن تحصیل کردگان عالی دفاع ملی وابسته به وزارت دفاع اسپانیا، با اشاره به اینکه دولت اسپانیا در رابطه با جنگ سوریه رفتار معتدل تری نسبت به کشورهای اروپایی دیگر مانند فرانسه و بریتانیا نشان داده است، تمایل کشورش برای ترمیم روابط دو جانبه و بازگرداندن آن به سطح پیشین، اعلام کرد.
این مقام سوری گفت: ما اشتیاق داریم که به تقویت روابط بین دو کشور و دو دولت به سطحی که قبل از بحران سوریه داشتیم، دست یابیم و ابراز امیدواری می‌ کنیم که در یک آینده نزدیک سفارت اسپانیا را بار دیگر در دمشق فعال ببینیم .
وی افزود: ما در انتظار همکاری بیشتر با اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی هستیم.
عطیه در پاسخ به این سوال که آیا گفت و گوهایی برای اینکه دولت سوریه بار دیگر یک سفیر به مادرید اعزام کند وجود داشته، خاطرنشان کرد که چنین تصمیمی، بستگی به زمانی‌ دارد که به یک راه حل مسالمت آمیز دست یافته و بحران حل شود. در آن زمان، همه کشورهای اروپایی بار دیگر به اعزام سفیران خود به سوریه خواهند پرداخت .
مسئول سفارت سوریه در مادرید گفت: دولت دمشق از آغاز به آتش بس در سوریه احترام گذاشته زیرا معتقد است که این یک فرصت خوب برای بازگرداندن امنیت به مردم غیرنظامی در برخی‌ از مناطق که مورد حمله گروه های مسلح تروریستی قرار گرفتند، می باشد.
وی تصریح کرد: در حالی‌ که دولت سوریه به آتش بس احترام می گذارد، مواقع و مکان هایی‌ وجود داشتند که گروه های مسلح به آتش بسی‌ که به آن متعهد شده بودند، احترام نگذاشتند .
عطیه تاکید کرد که مسئولیت نقض آتش بس از سوی گروه های تروریستی ،بر گردن این گروه ها و همچنین بر گردن جامعه جهانی‌ است که باید آنها را اجبار کند که به این آتش بس که دولت سوریه برای بازگرداندن امنیت و سپس برای دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز مناقشه، آن را بسیار مهم و مفید قلمداد می‌ کند، احترام بگذارند .
وی همچنین در مورد حملات علیه بیمارستان ها که نیروهای شورشی آنها را به نیروهای دولتی ربط داده ا‌ند، خاطرنشان کرد که این اتهامات فقط تبلیغات رسانه ای علیه دولت سوریه است چرا که ما از همه غیرنظامیان و همه تأسیسات غیرنظامی محافظت می‌ کنیم زیرا متعلق به کشورمان و ملتمان هستند و همیشه سعی داریم که از این اماکن محافظت کنیم .
به عقیده وی این اقدام توسط دستگاه رسانه ای است که برخی‌ از کشورها نظیر عربستان سعودی ، قطر،ترکیه، آمریکا و فرانسه که از تروریست ها حمایت می‌ کنند، صورت می پذیرد.
عطیه در بخش دیگری از سخنان خود با رد این درخواست که تداوم ریاست جمهوری «بشار اسد» در سوریه بتواند در چارچوب گفت و گوهای صلح در ژنو مورد بحث قرار گیرد، اظهار داشت: این امر بخشی از قطعنامه های شورای امنیت را تشکیل نمی‌ دهد .
کاردار سفارت سوریه در مادرید خاطرنشان کرد: موضوع انتخاب رئیس جمهوری، بدون هیچ مداخله خارجی‌ در امور داخلی‌ دولت سوریه، بستگی به مردم سوریه دارد و آنچه را که ملت تصمیم بگیرد، محترم خواهد بود .
اروپام *5*491* 1528* 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده