ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از فیلمی که آقای رئیس توقیفش کرد تا دومین فیلمی که فراستی ندیده نقد کرد!

چرا سینمای ایران قهرمان ندارد؟قسمت جدید برنامه سینمایی «هفت» امشب 24 اردیبهشت ماه به صورت زنده از شبکه 3 سیما پخش شد و بهروز افخمی محوریت برنامه تازه‌اش را عدم وجود قهرمان در فیلم‌های سینمایی قرار داد.

به گزارش «تابناک»؛ بهروز افخمی در ابتدای این قسمت از برنامه «هفت» گفت: برنامه امشب هفت به موضوع قهرمان در سینما می پردازد. جدای از دو فیلم کمدی نوروزی، دو میلیون اجتماعی نوروزی نیز با فروش 15 میلیاردی خود نشان دادند فیلم های نقد اجتماعی یا ملودرام نیز قابلیت جذب مخاطب را دارد.

وی ادامه داد: جذب مخاطب 1 میلیونی برای دو فیلم «بادیگارد» و «ابد و یک روز» نشان از این توجه دارد. درباره «بادیگارد» که قهرمان محور است. اما من به کسانی که بعدا می خواهند از فیلم «ابد و یک روز» تقلید کنند، می گویم حتما باید تردید کنند و مواظب باشند چون این کار به این سادگی ها هم که فکر می کنند.

افخمی تاکید کرد: فیلم «ابد و یک روز» برخلاف فیلم های مشابه که همگی خود شکسته خورده و ناامید هستند، قهرمان دارد. حرکت هر دو بازیگر مرد فیلم در حرکت قهرمانی به دنبال خلاف جهت آب شنا کردن و تغییر وضعیت هستند. اگر چنین نبود هیچگاه به مخاطبی به اندازه 1 میلیون دست نمی یافت. بنابراین به کارگردان های اولی که گمان می کنند ساخت فیلمی به تقلید از «ابد و یک روز» موفقیت آمیز خواهد بود، هشدار می دهم که به این سادگی ها هم نیست.

چرا سینمای ایران قهرمان ندارد؟

در ادامه این برنامه بهروز افخمی در این برنامه با حضور مسعود جعفری جوزانی، کارگردان سینمای ایران به بحث پیرامون قهرمان در سینما پرداخت. جوزانی در حین این گفت و گو عنوان کرد: بعد از موفقیت «ایران برگر» برخی گفتند قسمت دو آن را بساز. حتی یکی فیلمنامه اش را نیز نوشته بود. این بخاطر این است که ما در ایران  همواره دنبال کلیشه هستیم؛ نه نمونه سازی!

این کارگردان سینما تاکید کرد: من اکنون در صدد ساخت «کوروش کبیر» هستم. فیلمنامه آن را نیز پیش تر منتشر خواهم کرد. این کار علاوه بر این که باعث می شود این فیلم نامه دیده شود، برخلاف آنچه برخی فکر می کنند، می تواند به جذاب شدن آن کمک کند. سینما امروز در دنیا پوستر یک کشور است. امروز هنرهای تصویری، تابلوی تمام قد فرهنگ یک ملت است.

وی درباره جریان ضدقهرمان گفت: از پس از انقلاب دو جریانی که به وجود آمد ما را به سمت ضدقهرمان برد. در بخشی از منتقدین سینمایی این تمایلات به وجود آمد. هر فیلمی که توده های مردم از آن استقبال می کردند را آنها تحقیر می کردند. قهرمان را اول باید تعریف کرد؟ قهرمان و ابر قهرمان داریم. قهرمان ها مابه ازی اجتماعی دارند که می توانند آنها را بیرون یافت. ابرقهرمان ها ابرمردانی هستند که چند صفت خاص دارند. قهرمان اخلاق مدار است، از خودش می گذرد. همیشه هم وجه تضاد با ضدقهرمانش دارد. ضدقهرمان همیشه از او قوی تر است اما نهایتا قهرمان بر ضدقهرمان غلبه پیدا می کند. هدف شان یکی است، اما شیوه رسیدن به این هدف است که متفاوت است.

جوزانی تصریح نمود: قطعا قهرمان سینمایی ساختن از شاهنامه ممکن است. ولی عمر ما با این شیوه سینمای ایران، کفاف این اتفاق را نمی دهد! دو خط در جریان سینمایی داریم. دو عده می گویند ما سینما را هدایت می کنیم. یا سرمایه دار و تهیه کننده چنین کاری می کنند یا اندیشمندان. ما هیچگاه طراحی و برنامه ریزی ای نداشتیم که چنین سینمایی می خواهیم! لذا ما هیچگاه میان اندیشمندان مان چنین نقشه راهی نداشتیم که مثلا بگویند تماشاگران خود را به این تعداد برسانیم و ... .

چرا سینمای ایران قهرمان ندارد؟

وی متذکر شد: ما امروز فیلم های پرفروش خود را تحقیر می کنیم. بجای آنکه به رای مردم احترام بگذاریم و بپذیریم میانگین اندیشه مخاطبان و مردم این بوده است، تحقیر می کنیم. حق تحلیل داریم. جشنواره اصولا در آمریکا برای کسانی است که در جریان اصلی حضور ندارند و یک جوری دوست دارند این جریان را بشکنند. فستیوال ها برای فیلم های اصلی بزرگ نیست. آنها جریان خود را دارند.

وی در بخش دیگری از گفته‌هایش عنوان کرد: ما قهرمان زنده نمی خواهیم. قهرمان مرده می خواهیم تا برای ما خطری نداشته باشد. امروز شخصیت های ما آدم های کوچک و حقیری شده اند که حتی حاضر نیستند از یک لقمه نان بگذرند. امروز در فیلم هایمان همه داد می زنند. همه چی داغون و کثیف است. من حتی در یک خانواده واقعی هم این میزان داد و بیداد را نمی بینیم.

امیرعباس صباغ و سیدسعید هاشم زاده نیز به سراغ علی عطشانی، کارگردان سینما که پیش از این تجربه همکاری با بابک زنجانی برای ساخت فیلم «نقش نگار» را داشت، رفتند و با او گفتگو پرداختند. عطشانی که متخصص تولید حاشیه است در این گفت و گو پرتنش گفت: زمانی که می خواستم «آقای الف» را بسازم 50 فیلم سه بعدی را آنالیز کردیم.

وی درباره حاشیه سازی برای فیلم آخرش گفت: خبر حضور جرج کلونی و ناتالی پورتمن در فیلم آخرم را من منتشر نکردم، علت انتشار این خبر ملاقات های من در خارج از کشور بوده که این خبر می تواند لید چند خبرگزاری باشد! نیازی نیست به برنامه شما بگویم که با چه کسی ملاقات کردم!

این کارگردان درخصوص سرمایه گذاری مشترک با بابک زنجانی در ساخت «نقش نگار» گفت: من با هیچ کسی در قدرت ارتباط ندارم! چند روز بعد از آغاز فیلمبرداری «نقش نگار» و بعد از اینکه من با عوامل فیلم قرارداد بستم، 2 سرمایه گذار فیلم کنار کشیدند و من برای تامین تعهداتی که به عوامل فیلم داشتم، به صورت اتفاقی از سر ناچاری توسط یکی از دوستان به آقای زنجانی معرفی شدم و بعد از یک جلسه ملاقات، ایشان موافقت خود با سرمایه گذاری در این فیلم را اعلام کردند. فردای آن روز پیش قرارداد را امضا کرد و گفت شنبه بیایید چک خود را بگیرید. یک ماه قبل از جشنواره ایشان بازداشت شد و حاشیه ها شروع شد.

وی درباره عدم اکران فیلم «تلفن همراه رئیس جمهور» گفت: یک هفته مانده به اکران «تلفن همراه رئیس جمهور» آقای علی اکبری تهیه کننده فیلم به من زنگ زدند و گفتند یک نسخه از فیلم را برای ریاست جمهور بفرست. بعد از آن ایشان گفتند که آقای احمدی نژاد گفته اند که فیلم فعلا اکران نشود، ایشان یکسال بعد در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و وقتی داشتتند می رفتند، اجازه نمایش فیلم را دادند. این فیلم وقتی برای مردم جذابیت داشت که ایشان در قدرت بود.  مشکلاتی که برای «تلفن همراه رئیس جمهور» بوجود آوردند نگذاشت که فیلم دیده شود. فیلم «تلفن همراه رئیس جمهور» نقد مستقیم آقای احمدی نژاد بود چون ایشان گفت نقدپذیر است.

وی درباره اینکه چرا اینقدر پرحاشیه است؟، عنوان کرد: خیلی وقت ها برای فیلم هایم جنجال درست می کنم، ولی دوست ندارم حاشیه درست کنم. البته فکر می کنم که جاهایی نیاز است که فیلمساز جنجال داشته باشد که اگر مدیریت شود می تواند به فیلم کمک کند. هیچ وقت هیچ فیلمی در گنجه نمی ماند... قبول دارم که در مواقعی می توانستم حواشی فیلم هایم را مدیریت کنم. اما چرا حاشیه به وجود می آید، اگر شما پاسخش را پیدا کردید، به من هم بگوئید!

عطشانی درباره نقش نگار که با سرمایه بابک زنجانی ساخته، گفت: بهترین اتفاقی که می توانست برای ناصر ملک مطیعی بیافتد در همین حد بود که در «نقش نگار» افتاد. وی خیلی خوب از پس این نقش برآمده بود.

مسعود فراستی نیز در میز نقد هفت با حضور علیرضا فرید، کارگردان فیلم سینمایی «خنده های آتوسا» به نقد و بررسی این فیلم پرداختند. در این دورهمی، مسعود فراستی گفت: فیلمنامه به شدت مشکل دارد. آدم ها به شدت تیپیکال هستند و شخصیت ها درنیامده است. فیلم دقیقه 60 شروع می شد و 20 دقیقه بعد تمام می شود. تمام قبلش هم مقدمه است. اسم فیلم و زمان اکران آن به ما یک فیلم کمدی می دهد که گویی می‌خواهیم برویم و یک فیلم کمدی ببینیم. در تیزر فیلم هم تلخی و جنایی نمی‌بینیم.

علیرضا فرید کارگردان «خنده های آتوسا» با نقدِ نقد شروع کرد و گفت: من به شدت با نقد موافقم و خودم اولین منتقد جدی فیلم هایم هستم. به نقد احترام می گذارم و همواره تاریخ نقد را خوانده ام. نقد فیلم را پیشانی نقد می دانم. تاثیراتی که نقد فیلم بر منتقدان اقتصادی و سیاسی می گذارد بسیار است. حال اگر این نقد جامع و کامل و با ادبیات صحیح باشد بسیار کمک کننده است. درباره جریان کلی نقد فیلم در ایران نقد دارم. ما اغلب نقدهایمان نقد فیلم نیست. نقد فیلمنامه و داستان است. حتی نقد سناریو نیست. به نقد بازی ها و نسبت شخصیت ها و ... نمی رسیم.

وی درباره شرایط فیلم‌سازی‌اش گفت: من به نفت متصل نیستم و امکان ساخت دکور برای قطار را هم نداشتم. اگر هم می توانستم دکور بسازم، قاب ها و زاویه های دوربین تغییری نمی کرد. چون زاویه نگاه در قطار همین است. این را تغییر نمی دادم. این فیلم را ما در 4 جلسه فیلمبرداری کردیم چون می خواستم در قطار واقعی در حال حرکت باشد و فرصت زیادی نداشتیم چون طولانی ترین خط قطار ما 21 ساعت در حرکت است.

مسعود فراستی گفت: مسئله فیلم آن قدر ابتدایی است و برادر به سادگی می میرد، که هیچ گره ای در فیلمنامه درنمی اندازی تا بعد حلش کنی. تو یک کارگردان دغدغه مند با یک عقبه مستندسازی بلند هستی که به دنبال ژست های انتلکت هم نیستی، ولی فیلمنامه نویسی بلد نیستی. یعنی همه این دغدغه ها می شود شعارهای دسته ده تلویزیونی. یک آدم در فیلم تو نیست که مسئله مخاطب شود. حتی مشخص نیست که پژمان بازغی از کجا از دختر (آتوسا) را می داند!

علیرضا فرید در پاسخ مچ فراستی را گرفت و گفت: شما حتی فیلم را درست ندیده اید. چون آتوسا خودش اسمش را به او می گوید.

مسعود فراستی: اهمیتی ندارد، در هر صورت فیلم تو هیچی نیست!

علیرضا فرید ادامه داد: این همان چیزی است که من می گویم با برخی ادبیات ریشه بنیادین را می زنیم بدون آنکه اطلاع دقیق داشته باشیم.

مسعود فراستی تاکید کرد: نه اینطور نیست. در فیلم تو داستان مشکل دارد. حتی علت مرگ هم مشخص نیست که بالاخره چه کسی عامل مرگ است. آدم های فیلم تو به شخصیت تبدیل نشده اند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X