ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعلل وزارت نیرو در ساخت فاز توسعه نیروگاه سد گتوند ارزش تولید برق گتوند از مرز 4 هزار میلیارد ریال گذشت

بازدید مدیران خبرگزاری تسنیم از سد گتوند در حالی که تولید برق در ۴ واحد فاز نخست نیروگاه سد گتوند بیش از ۴ هزار میلیارد ریال درآمدزایی به همراه داشته، ساخت ۴ واحد فاز دوم این نیروگاه بیش از ۳ سال در برنامه قرار دارد و هنوز زمانبندی مشخصی برای احداث آن وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سد گتوندعلیا به‌عنوان بلندترین سد خاکی کشور در منتهی‌الیه موقعیت کوهستانی رودخانه کارون، در فاصله 380 کیلومتری از مصب رودخانه و نزدیک شهرستان گتوند در استان خوزستان احداث شده است.

تولید برق از آب رهاسازی شده از مخزن این سد که در جمع آوری سیلابهای حوضه کارون و همچنین ذخیره آب رهاسازی شده از سدهای مخزنی کارون 3 و 4 نقش مهمی ایفا می کند، یکی از اهداف اصلی ساخت آن بوده است. به طوری که همزمان با رهاسازی آبهای ذخیره شده در مخزن سد گتوند، علاوه بر تغذیه نیاز زیست محیطی پایین دست و تأمین نیاز کشاورزی دشت خوزستان در فصل کشت، بخشی از نیاز شبکه برق کشور به صورت پاک و بدون مصرف سوخت فسیلی تأمین شود.

به منظور تحقق این هدف، ساخت دو فاز یکهزار مگاواتی برای تولید سالانه 4 هزار و 250 گیگاوات ساعتی برق در برنامه قرار گرفت. فاز نخست نیروگاه سد گتوند با 4 واحد 250 مگاواتی قریب به 3 سال در مدار بهره برداری است و تاکنون برق تولیدی آن بیش از 4 هزار میلیارد ریال درآمدسازی به دنبال داشته است. با این حال، احداث فاز دوم نیروگاه سد گتوند قریب به سه سال در دست انجام است و پس از گذر از تعدیل های مختلف که ظرفیت احداث آن را از 4 واحد 250 مگاواتی به 4 واحد 175 یا 160 مگاواتی رسانده، هنوز اقدامی در جهت خرید و نصب تجهیزات فاز دوم صورت نگرفته است.

هفته پایانی فروردین ماه سال جاری سیلابی بزرگ در حوضه کارون به وقوع پیوست و بارشهای متوالی، بهره برداران سدهای کارون 4 و کارون 3 را مجبور به بازکردن دریچه های این دو سد کرد و حجم آب رهاسازی شده به مخزن سد گتوند وارد شد. اکنون مخزن گتوند ذخایر مناسبی از آب را در خود جای داده و برای تأمین نیاز زیست محیطی و کشاورزی پایین دست، وضعیت مطلوبی را رقم زده است اما در بخش تولید برق، فقط به میزان یکهزار مگاوات ظرفیت در این سد وجود دارد و در صورتی که فاز دوم این نیروگاه احداث شده بود، قدرت مانور بهره برداران در تولید برق از آب رهاسازی شده بیش از وضعیت کنونی بود.

سال گذشته احداث ساختمان محل نصب فاز دوم نیروگاه گتوند به اتمام رسید، اما هنوز اظهار نظر قطعی در خصوص زمان نصب تجهیزات و بهره برداری از فاز دوم و همچنین میزان ظرفیت تعدیل شده این فاز انجام نشده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X