ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اکو آماده همه گونه همکاری مطالعاتی پیرامون شمس تبریزی است

دبیر موسسه فرهنگی اکو که به دعوت تولیت آرامگاه شمس تبریزی در خوی به سر می برد آمادگی این موسسه فرهنگی را برای مشارکت در مطالعات پژوهشی پیرامون شمس تبریزی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر افتخار حسین عارف در دیدار با اعضای هیئت مدیره خانه دانش و فرهنگ زریاب تاکید کرد : در میان کشورهای عضو اکو، ایران تنها کشوری است که بر مسائل فرهنگی تمرکز داشته و بودجه های قابل ملاحظه ای به این امر اختصاص می دهد.

وی افزود: با توجه به این که شمس تبریزی در زمره شخصیت‌های بین‌المللی قرار دارد در مورد پرداختن به موضوع شمس در میان اعضاء اکو اتفاق نظر وجود دارد به همین دلیل آمادگی خودم را برای هرگونه همکاری در این زمینه اعلام می‌کنم.

در این دیدار رییس هیئت مدیره خانه دانش و فرهنگ زریاب با اظهار خوشوقتی از قرار گرفتن یک شخصیت فرهنگی و رسانه ای شناخته شده در راس این موسسه آمادگی این سازمان مردم نهاد را برای همه گونه همکاری و استفاده بهینه از ظرفیت‌های فرهنگی اکو اعلام کرد.

سید حسین حسن زاده تاکید کرد : خانه دانش و فرهنگ زریاب آمادگی دارد در راه‌اندازی دبیرخانه سازمانهای مردم نهاد فعال در عرصه های فرهنگی کشورهای عضو اکو مشارکت کند. وی با اشاره به علاقه دکتر عارف به اهل بیت و اشعار ایشان در رابطه با واقعه عاشورا زبان هنر را بهترین وسیله برای ارائه پیام آزادگی به کل جهانیان دانست.

در ادامه حسن زاده با ارائه گزارشی مختصر از عملکرد خانه دانش و فرهنگ زریاب برگزاری بیش از 40 جلسه نقد و بررسی کتاب، مشارکت در برگزاری مراسم بزرگداشت نام آوران عرصه فرهنگ، برگزاری ماه گفتارهای شمس تبریزی با حضور استادان داخلی و خارجی، و چاپ کتاب ترجمه منظوم مجموعه اشعار آیت الله خویی در وصف امام علی را از جمله برنامه های برگزار شده این موسسه اعلام کرد.

دکتر افتخار حسین با ابراز خوشنودی از توجه خانه زریاب به اهمیت پرداخت هنرمندانه به مقوله کربلا خاطر نشان کرد: وی از ارادتمندان آیت الله خویی بوده و فرزندانش از برنامه های موسسه آیت الله خویی در لندن استفاده می کنند.

دبیر موسسه فرهنگی اکو ضمن استقبال از پیشنهاد خانه دانش و فرهنگ زریاب برای چاپ و انتشار مشترک کتاب، برگزاری مشترک همایش‌های فرهنگی و مشارکت در پروژه موزه میراث مکتوب، اشتیاق خود را برای امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با خانه دانش و فرهنگ زریاب و تولیت آرامگاه شمس تبریزی اعلام کرد.

همچنین موسسه فرهنگی اکو،خانه دانش و فرهنگ زریاب و تولیت آرامگاه شمس تبریزی توافق کردند در زمینه تهیه و انتشار کتاب نفیس سه زبانه در خصوص زندگینامه و اسناد مرتبط با آرامگاه شمس تبریزی که از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکایی جمع آوری شده است همکاری داشته باشند.

در پایان این مراسم کتابهای نفیسی از سوی خانه دانش و فرهنگ زریاب به رسم یادبود به دکتر افتخار حسین عارف اهدا شد.

افتخار حسین عارف

افتخار حسین عارف

*چشمان اشک آلود دکتر افتخار حسین عارف به هنگام خواندن اشعار مرتبط با واقعه عاشورا توسط رییس هیئت مدیره خانه زریاب از جمله حاشیه های دیدنی این مراسم بود. گزیده‌ای از اشعار "عارف" که پیرامون حادثه کربلا و شخصیت حضرت زینب سروده بود.

در کنار فرات باشم یا جای دیگر/ همه لشکرها همگون هستند/همه خنجرها همگون هستند

کربلا گواه است /که دخت فاطمه/شجاعت پدری را به صبر تبدیل کرد/ و آن غروب هم از راه رسید/که خواهر تنها ماند / سفری به سر منزل رسید( ترجمه اشعار از اردو به فارسی است)

* ابراز ارادت دبیر موسسه فرهنگی اکو به ساحت آیت الله العظمی خویی به هنگام اهدای پوستر ایشان به وی

از دیگر حاشیه های به یاد ماندنی این دیدار بود.

افتخار حسین عارف

*بیوگرافی افتخار حسین*

افتخار حسین، متخلص به عارف، در ۲۱ مارس ۱۹۴۴، در شهر لکنئو در هندوستان به دنیا آمد. در همین شهر درس خواند و وارد دانشگاه لکنئو شد. او از این دانشگاه در سال ۱۹۶۲ لیسانس علوم اجتماعی گرفت و در کنار آن دورۀ دروس عمومی اردو، سنسکرت و انگلیسی را هم پشت سر گذاشت. همچنین در سال ۱۹۶۵ به دریافت مدرک فوق لیسانس از همین دانشگاه نائل شد و در ادمه تحصیلات خود را در دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک، در رشتۀ مدیریت رسانه پی گرفت. عارف دوران کودکی، نوجوانی و شروع جوانی را در شهر لکنئو سپری کرده است. کسانی که تاریخ هندوستان را مطالعه کرده اند، نیک می دانند که در قرن هجدهم و نوزدهم، این شهر در هندوستان از اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیار زیادی برخوردار بود. بعد از حملۀ نادرشاه افشار هندوستان و سپس حملات متعدد قبایل نیمه وحشی شمال هند به این شهر در آن زمان، دهلی دیگر محل امن برای مردم نبود. به همین دلیل بسیاری از مردم این شهر و در رأس آنها ادیبان و شاعران در نیمۀ قرن دوم قرن هجدهم به این شهر مهاجرت کردند و به این ترتیب بر غنای فرهنگی این شهر افزودند. عارف به لکنوی بودن خود و فرصت پرورش در این فرهنگ، همیشه افتخار کرده و این شهر را در دوران کودکی خود، از لحاظ ادبی و فرهنگی، بسیار مهم تلقی می کند. او بر این عقیده است که با استیلای انگلیسی ها بر هندوستان پس از واقعۀ ۱۸۵۷ و خارج شدن حکومت از دست مسلمان ها، از جمله شهرهایی که به نوعی تمدن اسلامی در آن به شکلی ادامه یافت و به ادامه و بقای آن اصرار ورزید، شهر لکنئو بود.

افتخار عارف در سن بیست و یک سالگی، تصمیم گرفت که به پاکستان مهاجرت کند و به این ترتیب وارد شهر کراچی شد. او به این هجرت خود اهمیت زیادی می دهد و بر این عقیده است که این عمل برای او یک انتخاب آگاهانه بوده و هیچ اجباری در پس آن نبوده است. در کراچی در سال ۱۹۶۷ با دختر یکی از بستگان مادری اش ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دختری است به نام تطهیر فاطمه که از روی محبت گیتی صدایش می کند و پسری به نام علی. عارف از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۷ در بخش برون مرزی رادیو پاکستان مشغول به کار شد. در رادیو، سمت گویندۀ اخبار به زبان های اردو و هندی را بر عهده داشت. برای خواندن یک بولتن خبری، ده روپیه داده می شد. ابتدا در هفته دو یا سه روز خبر می خواند که بعدها به هفت روز افزایش یافت. آنچه موجب شهرت او شد، حضور او در یک برنامۀ تلویزیونی آن زمان به نام «محک» بود که به عنوان یکی از مجریان برنامه، برای او شهرتی ماندگار و زودرس را به ارمغان آورد. هنوز هم بسیاری از مردم پاکستان این برنامه و حضور مؤثر افتخار عارف را به یاد دارند. از سال ۱۹۷۷ به انگلستان رفت و به عنوان مدیر روابط عمومی در بانک بین المللی اعتبار و تجارت لندن، مشغول به کار شد. از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۰ به عنوان مدیر اجرایی مرکز اردو در لندن، انتخاب شد. این مرکز با نظر شخصیت های ادبی مشهوری چون الطاف گوهر، مشتاق احمد یوسفی صاحب سبک در طنز اردو و ابن حسن برنی و آغا حسن عابدی و … افتتاح شد. افتخار عارف، در این مرکز خدمات شایانی به زبان و ادبیات اردو انجام داد. نشست های هفتگی و ماهیانه، سخنرانی، مشاعره، مراسم معرفی شخصیت های ادبی اردو که به لندن سفر می کردند، چاپ کتب، ایجاد یک کتابخانه و اتاق مطالعه در مرکز از جمله خدمات افتخار عارف در مدت تصدی مسئولیتش در این مرکز به شمار می رود. افتخار عارف پس از مدت طولانی دوری از کشور در سال ۱۹۹۱ به پاکستان برگشت و یک بار تا سال ۱۹۹۵ و بار دوم از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸، به سمت ریاست آکادمی ادبیات پاکستان منصوب شد. ایشان در فاصلۀ سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ ریاست فرهنگستان زبان و ادبیات اردو را بر عهده داشت. عارف از دو سال پیش تا کنون ریاست مؤسسۀ فرهنگی اکو را به عهده دارد.

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X