ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موجی که انتخاب شهردار مسلمان در اروپا به راه انداخت

به گزارش «شیعه نیوز»، «مارتا دومینگوئز دیاز» استاد انسان شناس و معاون مطالعات اسلامی در دانشگاه «سنت گالن» در یادداشتی در پایگاه اینترنتی «سوئیس اینفو» نوشت: این رویداد، رویدادی تاریخی اطلاق شد زیرا خان اولین و قدرتمند ترین سیاستمدار مسلمان در اروپا محسوب می شود.
با این حال این ساختار گرچه جدید نیست اما مشکلی برای دیدگاه ما در مورد اروپا قلمداد می شود.
اسلام در طول تاریخ یک بخش اساسی از اروپا و حداقل در مناطق جنوبی و شرقی آن بوده است. بخش های مهمی از شبه جزیره ایبری بین 8 و قرن 16تحت حکومت مسلمانان بود. سیسیل بین 9 و قرن 11 توسط مسلمانان اداره می شد.
امروزه بخشی از ترکیه و به طور قابل توجهی شهر استانبول - به عنوان یک پایتخت بزرگ اروپایی - اکثریت جمعیت اش را مسلمانان تشکیل می دهند. علاوه بر این، اسلام یک بخش اساسی از چشم انداز دینی بالکان بوده است.
در انگلیس تحولاتی در حال رخ دادن است. «روتردام»، شهری که یک چهارم از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهد، از سال 2009 تا به حال یک شهردار مسلمان متولد مراکش داشته است.
مسلمان بودن صادق خان به ملعبه ای در دستان دشمنان وی تبدیل شد. حریف محافظه کار خان، اتهاماتی را به واسطه همین مسلمان بودن به وی وارد کرد.اگر چه مواضع افراطی در اسلام و بحران مهاجرت به ابزاری در دست احزاب دست راستی در سراسر اروپا استفاده شده است در حال حاضر آنچه که بی سابقه ای است استفاده از اعتقادات مذهبی و نه به سادگی مذهب، به عنوان یک مکانیسم برای بدنام کردن یک نامزد است. این امر برای آزادی مذهبی خطرناک است، زیرا بدین ترتیب مسلمان بودن اشتباه تلقی می شود.

جنبه مثبت اسلام
در تمامی این جنجال ها، اسلام به طور کلی به عنوان وسیله ای برای بدنام کردن فرد به کار گرفته شده و نه به عنوان یک دارایی از موقعیت خان. همچنین به این واسطه دیدگاهی به ما در مورد اینکه اسلام چگونه توسط اروپایی ها مشاهده می شود، ارائه می شود.
حامیان او، در تقابل با مخالفانش، از «کارت اسلام» برای بازی کردن استفاده نمی کنند بلکه با این استدلال وارد می شوند که شهردار جدید نماد یک مهاجر مسلمان موفق است. این عامل اگر چه جدید است اما هیچ کس را شگفت زده نمی کند زیرا سکولاریسم به منزله یک اصل بنیادین چپ لیبرال در اروپا تلقی می شود و استفاده از وابستگی مذهبی در سیاست از این دیدگاه به عنوان تخطی از اصول سکولاریسم دیده می شود.
در برهه کنونی در اروپا که تنش فزاینده ای میان مسلمانان و غیر مسلمانان دیده می شود، ما تنها امیدواریم که برخورد مناسب خان با مسائل، رویکرد اروپایی ها در قبال اسلام و مسلمانان را ملایم تر کند. همانطور که «هما خلیلی» برای روزنامه گاردین نوشت: «پیروزی صادق خان به اسلام هراسی پایان نمی دهد اما به ما امید می دهد.»

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده