ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش شاهنامه پس از شاهنامه در مشهد گشایش یافت

غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان فارسی به همراه چند نفر از فردوسی پژوهان برجسته کشورمان از دیگر میهمانان این همایش هستند.
در این همایش سه روزه استادان برجسته و فردوسی پژوهان از کشورهای مختلف جهان از جمله گرجستان، ترکیه، تاجیکستان، ایتالیا و لهستان حضور دارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش گفت: جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در زنده نمودن تاریخ ایران با خلق داستانهای ملی و حماسی این سرزمین و دمیدن روحی تازه به کالبد زبان ادب فارسی مقامی بس رفیع و شامخ است.
علی جنتی افزود: از این رو فردوسی را شاعر ملی ایران خوانده اند و هر ایرانی امروز زبان خود را وامدار تلاشهای حکیم توس است و فردوسی بزرگ اثری را خلق کرد که نه تنها برای ایرانیان بلکه برای تمام جهانیان حکمت آموز است.
وی ادامه داد: سخن فردوسی درکنار سخنان دیگر بزرگان ایران زمین مانند خیام، حافظ، مولوی و نظامی مشمول زمان نشده و گفت وگو و تعامل نزدیکی ملتها را در جهان بدنبال داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دیپلماسی فرهنگی ایران و زبان فارسی را نوابغ بیش از هرکس دیگر تعیین می کنند.
وی افزود: انتظار می رود پژوهندگان ادب و تاریخ نویسان در جنبه های اسطوره ای و ادبی شاهنامه کنند و کاو بیشتری داشته باشند تا این گوهر یکتا و میراث ایرانیان هر چه بیشتر به ملت ایران و جهانیان شناسانده شود.
جنتی ادامه داد: شاهنامه یکی از اسناد معتبر ملت ما است و داستانهای آن به تمام ایرانیان درس شجاعت، راستی، میهن دوستی و وفای به عهد می آموزد.
وی گفت: داستانهای شاهنامه با وجود گذشت قرنها مردم ایران را از هر نژاد، طیف و مذهب شیفته روح بلند و دلاوریهای پهلوانان ایرانی و عواطف انسانی آن می کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فردوسی در کشاکش جنگها، کشمکشهای داخلی، تعصبات قومی و دینی به رسالت عظیم خود پی برد و سعی کرد مجموعه عظیم و ماندگاری را تدوین کند که در خاطره ایرانیان باقی مانده و تاریخ، زبان و هویت ایرانی را زنده نگهدارد.
وی ادامه داد: این حکیم بزرگ بارها مورد بی مهری متعصبان و جاهلان زمانه خود قرار گرفت تا جایی که حتی آنان از دشمنی با جنازه او دریغ نکردند و اجازه دفن پیکرش را در قبرستان مسلمانان ندادند لذا فردوسی در خاوران توس، باغ یکی از شیوخ متعصب آن زمان به خاک سپرده شد.
جنتی گفت: فردوسی در لابه بلای اشعار حماسی خود معانی باریک، مطالب فلسفی و اخلاقی را به زیبایی و ظرافت بیان کرده است.
وی افزود: سخنان عبرت آموز فردوسی بیانگر آن است که شکوه این جهان گذراست و انسان باید در عمر خود دلاور، آزاده، بخشنده، فداکار، راستگو و دستگیر باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حکیم توس از طریق پندهای حکمت آموز از زبان پهلوانان، شاهان و دانشمندان حکمت عملی را به خوانندگان خود آموخته است.
وی گفت: فردوسی با وجود اینکه در اشعارش رزم، پیکار و دشمنی اقوام را شرح کرده اما روح بزرگش جهان را یکپارچه و با نظر وحدت نگریسته و ستیزه جوییهای بشر را نشانگر نادانی دانسته است.
وی ادامه داد: فردوسی حقیقت ادیان را مانند خود خداوند یکی دانسته و خصومتهای ملل بر سر دین را ابلهانه توصیف کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بخاطر جایگاه والای فردوسی هر عصری مانند سلجوقیان، صفویان و زردتشیان او را منتسب به خود می دانسته اند.
جنتی گفت: این خود نشانه قدرت و شوکت فردوسی در قلمرو معنا و مفاهیم بلند انسانی است.
وی افزود: اختلاف بر سر شعیه و سنی بودن فردوسی از اساس بی پایه است زیرا اشاره فردوسی به باورهای شیعه و سنی در نوشته هایش یکسان است و بیش از اینکه به مذهب و نحله خاصی اختصاص داشته باشد آزادمردی است که یکتایی خداوند را قبول دارد و او تعصب را فقط در حفظ و احیا فرهنگ و تمدن ایران می بیند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فردوسی را مسلمانی ژرف اندیش توصیف و بیان کرد: فردوسی به دفعات در سراسر شاهنامه خداوند را با عناوین مختلف یاد می کند بطوری که بیشترین واژه 'یزدان' است که بیش از هزار بار در شاهنامه استفاده شده است.
وی ادامه داد: واژه خداوند 50 بار، واژه ایزد 43 بار، واژه خدای و خدا نزدیک به 174 بار و واژه دادار 70 بار در شاهنامه استفاده شده در این اشعار هر جنگ و پیکاری با نام خداوند شروع شده است.
جنتی گفت: حکیم بزرگ فردوسی در ابیاتش چندین بار نام پیامبر اکرم(ص) را آورده و همچنین در اشعارش به مقام حضرت علی(ع) اشاره داشته است.
وی افزود: دو سال پیش در مراسم فردوسی اظهار امیدواری کردم شاهنامه پژوهی به عنوان یکی از رشته های دانشگاهی تاسیس شود اما از آن زمان تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنان معتقدم تاسیس این رشته برای توسعه آموزه های فردوسی ضروری است و در طول زمان آثار ارزشمندی را به بار خواهد آورد.
وی همچنین از تاسیس بنیاد حکیم ابوالقاسم فردوسی با تلاش استاندار خراسان رضوی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده نه چندان دور خبر داد و گفت: هم اکنون تاسیس بنیاد فردوسی در مشهد پایه گذاری و اساسنامه آن تدوین شده است.
جنتی افزود: این بنیاد نقش مهمی در معرفی حکیم فردوسی به ایرانیان و جهانیان و توسعه فرهنگ شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی خواهد داشت و امید است بتوانیم با حضور اندیشمندان و فرهیختگان و فردوسی شناسان گام بزرگی در این راه برداریم.
همایش شاهنامه پس از شاهنامه تا 26 اردیبهشت جاری در مشهد ادامه دارد.
3027/1858/ 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده