ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درگیری لفظی نخست وزیر و نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان مونته نگرو

به گزارش ایرنا، این حادثه در پارلمان مونته نگرو در روز جمعه هنگامی آغاز شد که «میلو جوکانوویچ» نخست وزیر این کشور خواهان ارایه توضیحاتی برای ترمیم ساختار دولت بود که تمامی نمایندگان جبهه دموکراتیک بلند شدند و با سر دادن شعارهایی نخست وزیر را مورد اهانت قرار دادند.
رانکو کریووکاپیچ رئیس پارلمان مونته نگرو که با وجود هشدار برای آرامش در پارلمان موفق نشد که نظم را در مجلس حفظ کند.
گفته شده است که نمایندگاه حزب مخالف دولت در پارلمان نخست وزیر را دزد خطاب کردند و نخست وزیر در پاسخ به این اهانت آنها را نادان خواند. پس از ردو بدل کلمات اهانت آمیز، نمایندگان جبهه دمکراتیک برای برخورد فیزیکی به طرف نخست وزیر حرکت کردند که جلوی آنها گرفته شد.
نخست وزیر مونته نگرو با پیشنهاد برکناری دو وزیر و انتخاب 4 عضو جدید در کابینه خود بر این تلاش است که تا برگزاری انتخابات پارلمانی تنش های سیاسی موجود در کشور را کاهش و در این راستا راه را برای عضویت این کشور در ناتو و اتحادیه اروپا فراهم کند.
پس از مذاکرات چندین ماهه و همچنین امضای توافق نامه برای ایجاد شرایط جهت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه بین حکومت و احزاب اپوزیسیون پارلمانی در مونته نگرو اکنون 'میلو جوکانوویچ' نخست وزیر افرادی را از احزاب اپوزیسیون برای حضور در دولت به پارلمان معرفی کرده است.
نشست پارلمانی مونته نگرو در روز جمعه به این منظور تشکیل شد تا پس از توافق بین حکومت و اپوزیسیون دولت جدید در این کشور که در آن نمایندگانی از احزاب اپوزیسیون شرکت خواهند داشت در هفته آینده تشکیل شود که هدف از آن ایجاد شرایط مطلوب برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه است.
«فیلیپ وویانوویچ» رئیس جمهور مونته نگرو در این مورد اخیرا گفت که ترکیب جدید دولت که از طرف نخست وزیر به مجلس پیشنهاد شده می تواند با کارایی خود اهداف تعیین شده را عملی کند.
در نشست پارلمان مونته نگرو در 27 ژانویه سال جاری میلادی که در آن به دولت کنونی رای اعتماد داده شد، میلو جوکانوویچ نخست وزیر مونته نگرو پیشنهاد کرد که افرادی از احزاب سیاسی پارلمانی که در اپوزیسیون هستند به منظور ایجاد شرایط لازم برای ایجاد انتخابات آزاد و عادلانه در دولت حضور داشته باشند.
پارلمان مونته نگر در 27 ژانویه امسال پس از سه روز بحث احراب مخالف و حزب حاکم دمکراتیک سوسیالیست به رهبری میلوجوکانوویچ نخست وزیر این کشور، با 42 رای موافق در مقابل 20 رای مخالف به دولت رای اعتماد داد.
مونته نگرو، آخرین جمهوری از یوگسلاوی سابق است که 21 ماه می 2006 (31 اردیبهشت 1385) با برگزاری همه پرسی از صربستان جدا شد و به این ترتیب مراحل فروپاشی یوگسلاوی پس از گذشت 15 سال پایان یافت.
مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی سابق به شمار می رفت که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 678 هزار و 177 نفر و پایتخت آن پودگوریستا است.
این کشور کوچک که در مجاورت دریای آدریاتیک قرار دارد، دارای سواحل متعددی است که می تواند سالانه بیش از نیم میلیون نفر گردشگر را به خود جذب کند.
جمهوری مونته نگرو با داشتن 199 کیلومتر سواحل با دریای آدریاتیک و چند بندر مهم از جمله بندر بار از اهمیت راهبردی در منطقه بالکان برخوردار است.
همسایگان مونته نگرو را در جنوب شرقی، آلبانی، در جنوب غربی، دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان تشکیل می دهند.
اروپام**436** 3404

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده