ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگرانی رهبران آمریکای لاتین از تحولات برزیلونزوئلا و کوبا برکناری روسف را کودتا خواندند

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپارس، شدیدترین واکنش ها در این مورد در ونزوئلا و کوبا ابراز شد.
دولت ونزوئلا اعلام کرد، ونزوئلا قاطعانه کودتای پارلمانی را که از طریق دروغ های قانونی سران الیگارشی و قدرت های امپریالیستی، قصد سرنگونی روسف را به منظور جایگزین کردن خود با حاکمیت مردمی و در خطر قرار دادن قانون اساسی‌ و دموکراسی دارند، رد می‌ کند .
دولت «نیکلاس مادورو» اطمینان داد 'این شورش مظنون از زمان انتخاب روسف، به عنوان یک کودتای نرم در چارچوب تاخت و تاز الیگارشی و امپریالیسم علیه روندهای مردمی مترقی و با تنها هدف تحمیل مجدد نئولیبرال ها آغاز شد'.
دولت ونزوئلا در این مورد از همه ملت های جهان درخواست کرد، برای دفاع از دموکراسی ،فرایند های وحدت و یکپارچگی افزون بر دفاع از روسف که نشان داد که یک تضمین برای دموکراسی، فتوحات اجتماعی ملت برزیل و وحدت 'آمریکای ما'ست، هوشیار و آماده باشند .
وزارت امور خارجه کوبا نیز در بیانیه ای تصمیم مجلس سنای برزیل را 'کودتای پارلمانی' قلمداد و اعلام کرد: روز پنجشنبه یک گام اساسی‌ برای اهداف کودتاگرایان برداشته شد. در واقع این رویداد کار گروه های الیگارشی این کشور است که توسط مطبوعات ارتجاعی و امپریالیستی با هدف معکوس کردن پروژه سیاسی حزب کارگران، سرنگونی دولت مشروع و غصب قدرتی‌ که نتوانستند با رای در صندوق ها به دست آورند، حمایت می‌ شود .
بیانیه وزارت خارجه کوبا ادامه داد: 'آنچه که در برزیل رخ می‌ دهد، بخشی از ضد حمله ارتجاعی امپریالیسم و الیگارشی علیه دولت های انقلابی‌ و مترقی آمریکای لاتین و کاراییب است که صلح و ثبات ملت ها را تهدید می‌ کند.
' ملت برزیل، قدرت های سیاسی چپگرا و جنبش های اجتماعی مبارز این کشور، این کودتا را رد می‌ کنند و با هرگونه تلاش برای از بین بردن برنامه های مهم اجتماعی مترقی توسط دولت های حزب کارگران مخالفت و بر همبستگی‌ خود با روسف و «لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا» رئیس جمهوری سابق برزیل تاکید خواهند کرد'.
اکوادور نیز با مضامین مشابهی، نگرانی‌ عمیق خود به دلیل وقایع سیاسی در برزیل و حمایت قاطعانه خود را از دولت روسف که متولی قانونی حکم مردمی بیان شده در آخرین انتخابات دموکراتیکی می‌ باشد و علیه وی تا کنون هیچ اتهامی وجود ندارد ، ابراز داشت .
دولت «رافائل کورئا» رئیس جمهوری اکوادر در این مورد گفت: در مقابل تهدید یک تغییر جدی نظم قانون اساسی‌ و پیامد های عمیق برای کل منطقه، اکوادور خواهان تجدید نظر به اجرای کامل و حفظ نهاد های دموکراتیکی و ارزش هایی‌ که از آن حمایت می‌ کنند است .
از سوی دیگر در بولیوی، حزب حاکم دولت 'جنبش به سوی سوسیالیسم' در این باره گفت: این یک سابقه شوم برای دموکراسی آمریکای لاتین است. مراقب باشید. ما در حال تغییر اراده ملت برزیلی در پای صندوق های رای به جای اراده توافقی، فاسد و غیر قانونی هستیم .
در یک لحن ملایمتر، «هرالدو مونیوز» وزیر امور خارجه شیلی، 'روابط خوب' دولتش را با رفیق خود روسف، برجسته ساخته و بر پیشتیبانی قاطع خود از دولت مشروع، روندهای قانون اساسی‌ و نهادهای دموکراتیک تاکید کرد.
وی افزود: دولت شیلی با توجه به وزن و اهمیت برزیل در سطح منطقه ای، نگرانی‌ خود را از اتفاقات اخیر در کشور خواهرمان که باعث سردرگمی در سطح بین المللی شده ابراز دارد .
در عین حال آرژانتین نیز احترام خود را به روند نهادی که در حال توسعه در برزیل است، بیان داشته و ابراز امیدواری کرد که نتیجه این وضع به قدرت دموکراسی در برزیل تحکیم بخشد .
«مارکو پنیا» رئیس دولت آرژانتین در این مورد تصریح کرد: ما صبر می‌ کنیم تا که مقامات جدید دولت خود را تشکیل دهند و به ادامه کارها همانطوری که باید بین کشورهای برادر رخ دهد ، بپردازیم.
پنیا در این راستا از اثری که این وضع می‌ تواند در اقتصاد آرژانتین داشته باشد، هشدار داد.
«خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا نیز گفت: آنچه که در حال اتفاق افتادن است برای ما زجر آور است. ما امیدواریم که نهادهای دموکراتیک و ثبات محفوظ بمانند.
اروپام *1*491**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X