نگرانی رهبران آمریکای لاتین از تحولات برزیلونزوئلا و کوبا برکناری روسف را کودتا خواندند

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپارس، شدیدترین واکنش ها در این مورد در ونزوئلا و کوبا ابراز شد.
دولت ونزوئلا اعلام کرد، ونزوئلا قاطعانه کودتای پارلمانی را که از طریق دروغ های قانونی سران الیگارشی و قدرت های امپریالیستی، قصد سرنگونی روسف را به منظور جایگزین کردن خود با حاکمیت مردمی و در خطر قرار دادن قانون اساسی‌ و دموکراسی دارند، رد می‌ کند .
دولت «نیکلاس مادورو» اطمینان داد 'این شورش مظنون از زمان انتخاب روسف، به عنوان یک کودتای نرم در چارچوب تاخت و تاز الیگارشی و امپریالیسم علیه روندهای مردمی مترقی و با تنها هدف تحمیل مجدد نئولیبرال ها آغاز شد'.
دولت ونزوئلا در این مورد از همه ملت های جهان درخواست کرد، برای دفاع از دموکراسی ،فرایند های وحدت و یکپارچگی افزون بر دفاع از روسف که نشان داد که یک تضمین برای دموکراسی، فتوحات اجتماعی ملت برزیل و وحدت 'آمریکای ما'ست، هوشیار و آماده باشند .
وزارت امور خارجه کوبا نیز در بیانیه ای تصمیم مجلس سنای برزیل را 'کودتای پارلمانی' قلمداد و اعلام کرد: روز پنجشنبه یک گام اساسی‌ برای اهداف کودتاگرایان برداشته شد. در واقع این رویداد کار گروه های الیگارشی این کشور است که توسط مطبوعات ارتجاعی و امپریالیستی با هدف معکوس کردن پروژه سیاسی حزب کارگران، سرنگونی دولت مشروع و غصب قدرتی‌ که نتوانستند با رای در صندوق ها به دست آورند، حمایت می‌ شود .
بیانیه وزارت خارجه کوبا ادامه داد: 'آنچه که در برزیل رخ می‌ دهد، بخشی از ضد حمله ارتجاعی امپریالیسم و الیگارشی علیه دولت های انقلابی‌ و مترقی آمریکای لاتین و کاراییب است که صلح و ثبات ملت ها را تهدید می‌ کند.
' ملت برزیل، قدرت های سیاسی چپگرا و جنبش های اجتماعی مبارز این کشور، این کودتا را رد می‌ کنند و با هرگونه تلاش برای از بین بردن برنامه های مهم اجتماعی مترقی توسط دولت های حزب کارگران مخالفت و بر همبستگی‌ خود با روسف و «لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا» رئیس جمهوری سابق برزیل تاکید خواهند کرد'.
اکوادور نیز با مضامین مشابهی، نگرانی‌ عمیق خود به دلیل وقایع سیاسی در برزیل و حمایت قاطعانه خود را از دولت روسف که متولی قانونی حکم مردمی بیان شده در آخرین انتخابات دموکراتیکی می‌ باشد و علیه وی تا کنون هیچ اتهامی وجود ندارد ، ابراز داشت .
دولت «رافائل کورئا» رئیس جمهوری اکوادر در این مورد گفت: در مقابل تهدید یک تغییر جدی نظم قانون اساسی‌ و پیامد های عمیق برای کل منطقه، اکوادور خواهان تجدید نظر به اجرای کامل و حفظ نهاد های دموکراتیکی و ارزش هایی‌ که از آن حمایت می‌ کنند است .
از سوی دیگر در بولیوی، حزب حاکم دولت 'جنبش به سوی سوسیالیسم' در این باره گفت: این یک سابقه شوم برای دموکراسی آمریکای لاتین است. مراقب باشید. ما در حال تغییر اراده ملت برزیلی در پای صندوق های رای به جای اراده توافقی، فاسد و غیر قانونی هستیم .
در یک لحن ملایمتر، «هرالدو مونیوز» وزیر امور خارجه شیلی، 'روابط خوب' دولتش را با رفیق خود روسف، برجسته ساخته و بر پیشتیبانی قاطع خود از دولت مشروع، روندهای قانون اساسی‌ و نهادهای دموکراتیک تاکید کرد.
وی افزود: دولت شیلی با توجه به وزن و اهمیت برزیل در سطح منطقه ای، نگرانی‌ خود را از اتفاقات اخیر در کشور خواهرمان که باعث سردرگمی در سطح بین المللی شده ابراز دارد .
در عین حال آرژانتین نیز احترام خود را به روند نهادی که در حال توسعه در برزیل است، بیان داشته و ابراز امیدواری کرد که نتیجه این وضع به قدرت دموکراسی در برزیل تحکیم بخشد .
«مارکو پنیا» رئیس دولت آرژانتین در این مورد تصریح کرد: ما صبر می‌ کنیم تا که مقامات جدید دولت خود را تشکیل دهند و به ادامه کارها همانطوری که باید بین کشورهای برادر رخ دهد ، بپردازیم.
پنیا در این راستا از اثری که این وضع می‌ تواند در اقتصاد آرژانتین داشته باشد، هشدار داد.
«خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا نیز گفت: آنچه که در حال اتفاق افتادن است برای ما زجر آور است. ما امیدواریم که نهادهای دموکراتیک و ثبات محفوظ بمانند.
اروپام *1*491**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگرانی رهبران آمریکای لاتین از تحولات برزیلونزوئلا و کوبا برکناری روسف را کودتا خواندند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X