ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گروکشی برخی مشاوران املاک از موجران

این روزها برخی مشاوران املاک شرایط جدیدی را برای تنظیم قراردادهای خود در نظر می‌گیرند که این وضع از سوی موجران نوعی گروکشی تلقی می‌شود. آفتاب : تعدادی از مشاوران املاک برای تنظیم قراردادهای اجاره و در موارد اندکی قراردادهای فروش، اقدام به نگهداری اسناد مالکیت افراد از جمله سند ملکیت واحد مسکونی می‌کنند که این اقدام نه تنها پایه و اساس قانونی ندارد بلکه می‌تواند موجبات سوءاستفاده‌های احتمالی را نیز فراهم کند.
هرچند این اقدام در برخی مشاوران املاک عرف محسوب شده است و دلیل آن نیز جلوگیری از فروش یا اجاره یک ملک به چندین متقاضی عنوان می‌‌شود، بر اساس قانون نظام صنفی تخلف است و می‌توان از فرد خاطی شکایت کرد. کما اینکه یقینا ترجیح فرد دارای سند ملکی ،نگهداری اسناد مالکیت در نزد خود است و این اقدام مشاوران املاک نگرانی‌های بسیاری را ایجاد می‌کند.
خبرنگار اقتصادی آنا برای بررسی جنبه‌های قانونی نگهداری اسناد از سوی مشاوران املاک، موضوع را از دایره حقوقی اتحادیه صنف مشاوران املاک استان تهران پیگیری کرد، که بر اساس آن هر گونه نگهداری اسناد مالکیت بدون رضایت فرد مالک غیرقانونی عنوان می‌شود.
آن طور که کارشناس حقوقی اتحادیه صنف مشاوران املاک استان تهران می‌گوید این اقدام در برخی مشاوران املاک عرف محسوب می‌شود تا جلوی هر گونه سوءاستفاده از تنظیم چند قرارداد در زمان واحد گرفته شود اما هیچ زمینه قانونی ندارد.
به گفته این کارشناس، اگر فرد مالک از این اقدام ناراضی باشد، مشاور املاک باید نسبت به بازگرداندن سند ملکی اقدام کند،در غیر این صورت فرد می‌تواند با در دست داشتن رسید تحویل سند برای ثبت شکایت خود نسبت به واحد صنفی متخلف به اتحادیه مراجعه کند و این موضوع به جد رسیدگی خواهد شد.
به گزارش آنا، همچنین از زمان ثبت شکایت مالک سند در اتحادیه مشاوران املاک، مسئولیت هر گونه سوءاستفاده از فرد سلب می‌شود و بر عهده مشاور املاک خواهد بود. در واقع سند ملکی از حالت امانت خارج و در وضع ضمانت قرار می‌گیرد که مسئولیت و تبعات مشکلات پیش آمده از مالک سلب می‌شود.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده