ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زمینه برپایی حراجی‌ در اصفهان فراهم شود

رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان گفت: زمینه برپایی حراجی‌های بزرگ و غرفه‌های فروش صنایع دستی باید در اصفهان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، عباس شیردل در مراسم اختتامیه همایش «هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، با تأکید بر هنرهای روبه فراموشی» در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: در اصفهان و در مهد هنر و فرهنگ، از دیرباز هنرمندان و صنعتگرانی زیسته اند که با خلق آثار منحصر به فرد و بی نظیر نام این مرز و بوم را در عرصه جهانی بلندآوازه و سربلند کرده اند. این هنرمندان نه با فروش نفت و مواد خام که با آثار هنری خود در تنگناهای اقتصادی باعث ارزآوری و رونق اقتصادی شده اند.

او بیان کرد: هنرمندان در شرایط مختلف که در دهه های اخیر به علت تحریم های ظالمانه که سخت و دشوار بوده است، با تحمل سختی ها، هنر این مرز و بوم را زنده نگداشته و مانع از انهدام و نابودی این گنجینه گران‌بها شده اند.

رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: متأسفانه تهدید جدی، نبودن تصمیم گیری های به موقع و استفاده از فرصت ها و گاهی اخذ تصمیم‌های اشتباه و موازی کاری های غیرضروری است. تصمیم گیری هایی که عموما به علت بهره‌ نگرفتن از افراد متخصص و اهل فن و استخوان خردکرده‌های صنایع دستی است.

شیردل گفت: اتحادیه صنایع دستی به عنوان یک نهاد کاملا مردمی و دارای تشکیلات غیردولتی که بیشترین ارتباط را با هنرمندان در تمام رسته ها دارد، در بسیاری از تصمیمات و سیاست‌گذاری ها به حاشیه رانده شده و این موضوع سبب ناهماهنگی و نارضایتی هنرمندان کشور می شود.

وی افزود: نبود نظارت‌های کارشناسانه بر فعالیت های هنری در عرصه تولید و بازار، باعث شده است تا زمینه ای برای ورود افراد سودجو که هیچ دغدغه و سابقه هنری ندارند، فراهم شود تا جایی که با جایگزین کردن تکنولوژی های روز، بعضی از رسته ها را تا مرز انقراض پیش برده اند.

رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان گفت: به فراموشی سپرده شدن هر یک از هنرهای اصیل کشور به منزله از دست رفتن ده‌ها فرصت شغلی و کاسته شدن از اعتبارات هنری کشور است.

شیردل به راهکارهایی برای حل مشکلات موجود در حوزه صنایع دستی اشاره و اظهار کرد: قوانین مربوط به صنایع دستی باید مورد بازنگری قرار گیرد و در مواردی اصلاح و بازنویسی شود. همچنین باید شورای ارزشیابی هنرمندان به طور مستقل، تحت نظر سازمان میراث فرهنگی عمل کند تا تمام ملاحظات هنری در نظر گرفته شود.

او ادامه داد: پیشنهاد می شود تعریف درستی از صنایع دستی ارایه شود و مرزهای آن مشخص شود و خطر ورود تکنولوژی های روز به عرصه صنایع دستی و آسیب رساندن جدی به آن رفع شود. همچنین دولت برای رفع دغدغه هنرمندان، با بیمه فراگیر تمام رسته های هنری را پوشش دهد تا نگرانی های آن‌ها از نظر درمان و بازنشستگی برطرف شود.

شیردل با بیان این‌که قوانین مالیاتی مربوط به فعالان هنری باید اصلاح شود، گفت: با درنظر گرفتن تشویق های مختلف مالیاتی برای صادرکنندگان و اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی به تولیدکنندگان و فروشندگان زمینه رغبت آن‌ها به ادامه فعالیت های هنری فراهم می شود.

وی تأکید کرد: باتوجه به اینکه اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی و شهر خلاق صنایع دستی است و دبیرخانه جهانی صنایع دستی در اصفهان قرار دارد، لازم است تا وزارت خانه صنایع دستی در این شهر تشکیل شود.

رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان با تاکید بر لزوم برپایی موزه های تخصصی صنایع دستی با محوریت آثار فاخر و شاخص، اضافه کرد: زمینه برپایی حراجی های بزرگ و غرفه های فروش صنایع دستی نیز باید در اصفهان فراهم شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده