ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

32 چهره ماندگار هنر اصفهان تجلیل شدند

معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: هنر، یکی از مؤلفه‌های ایجاد هویت است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، محمدرضا واعظ مهدوی در اختتامیه همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، با اشاره به هنرهای رو به فراموشی در دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: در نگاه به آینده، از چالش و مشکلات موجود باید عبور کرد و زمینه‌های حرکت به سمت اهداف پیش‌ رو را باید مشخص و معین کرد.

وی با بیان این‌که یکی از کارکردهای مهم چنین همایش‌هایی هویت‌یابی است، گفت: چون می‌خواهیم توسعه را برنامه‌ریزی کنیم، راهکار برای این کار، سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی است.

او افزود: دانشگاه‌ها، دانشجویان، اساتید و محققان باید پایان نامه‌هایی را برای بررسی زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هنر تعریف کنند. ما نیز در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در این راستا تلاش می‌کنیم و حمایت‌هایی را انجام خواهیم داد.

همچنین شهردار اصفهان در این مراسم گفت: به‌دنبال آن هستیم تا شهر اصفهان، شهری طیب، مهد عالمان، الهام بخش، مظهر تدین، با نشاط، نمونه در فرهنگ، ایمن، سالم، انعطاف پذیر و ... باشد.

مهدی جمالی‌نژاد ادامه داد: مشخصات کلان شهرها با تعداد کارخانه‌ها و آموزشگاه‌های آن ها شاخته می‌شود؛ اما در حال حاضر قرار است یک گفتمان سازی نوین را پایه گذاری کنیم و در این راستا اتمسفر شهر باید یک اتمسفر دانشی شود و دیپلماسی خلاق باید در اصفهان پایه گذاری شود.

او با بیان اینکه دانایی و توسعه دانش باید عامل توسعه شهر شود، گفت: برای ورود به حوزه شهر جدید باید بازخوانی در شهر اصفهان صورت گیرد. در این راستا در اتمسفر جدید شهر، فرهنگ و هنر، حرف برای گفتن بسیار دارد. در این حوزه دیگر کارخانه‌های صنعتی برای شهر افتخار نخواهند بود، بلکه شهروندان و مدیران خلاق، هنرمندان، رسانه‌های خلاق و ... افتخار شهرها خواهند بود.

وی با بیان این‌که درون بدنه شهرها باید فرهنگ سازی و بسترسازی انجام شود، اظهار کرد: هنر و هنرمند می‌توانند در پویایی و بالندگی شهر نقش آفرین باشند.

شهردار اصفهان بر لزوم توجه به میراث فرهنگی شهرها تاکید و اضافه کرد: چرا میراث نیاکان‌مان مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟ چرا این صنایع بی‌بدیل در سبد مبلمان شهری جایگاهی ندارد؟ چرا خانواده‌های‌مان که خود را ملزم می‌دانستند در کنار شغل اصلی خود، صنایع دستی هم بیاموزند، دیگر وجود ندارند؟

به گزارش ایسنا، در مراسم اختتامیه همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای روبه فراموشی که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، از 32 چهره ماندگار هنر اصفهان در رشته‌های مختلف هنری تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم، در رشته‌های قفل سازی از حسن کیانی، مخمل بافی از سید خلیل یا اله، زری بافی از مهدی شمسعلی، قلمکار نقاشی از جواد عباد سیچانی، سوخت از زینت السادات امامی و علی خوشنویس زاده، لعاب زرین فام از اسماعیل شیران، لایه چینی از منصور خادم خراسانی، پاپیه ماشه از فتح الله عباسی، دواتگری از منصور کیخسروی و اکبر بزرگیان دواتگری، زیلو بافی از غفار سردابی، کار بافی از سکینه شهباز ورزنه، ملیله سازی نقره از علی ولی بک، سفال شهرضا از خلیل بهاری، زره بافی از اسماعیل نریمانی زمان آبادی، طلاکوبی از حسین امیدی، احجام فلزی از جهانگیر آیتی، نقاشی پشت آیینه از بختیار صفایی پور، استرلاب سازی از منصور حافظ پرست، فیروزه کوبی از روبن یروشالمی، رودوزی سنتی از زینت یزدخواستی، بافته‌های داری از قمرالملوک سترگ دره شوری، قالب تراشی از ناصر مونسیان، گیوه دوزی جرقویه از حسن حیدری سرشت، کلاه مالی از محمد علی کاظمی، حجاری سنگ از حسن صفوی فر، گره چینی از سعید علیزاده، کاغذ سازی از فریبا مجیدی، مشبک فلز از کیقباد بذر افشان، گچ بری از مرتضی مطیفی فر و ضریح سازی از مصطفی خدادزاده تجلیل شد.

همچنین در این مراسم از تمبر همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تأکید بر هنرهای رو به فراموشی و همچنین تمبر یادبود چهره‌های ماندگار هنر اصفهان رونمایی شد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X