ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیرزمین‌های نمور را از صنایع دستی نشان می‌دهند

معاون صنایع دستی کشور گفت: صنایع دستی جزو صنایع خلاق دنیا محسوب می‌شود و آینده از آن صنایع خلاق است، میل به تنوع سبب شده تا مردم به‌دنبال تفاوت باشند و هیچ رشته‌ای به اندازه صنایع دستی نمی‌تواند این تنوع را نشان دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، بهمن نامورمطلق در اختتامیه همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، با اشاره به هنرهای روبه فراموشی در دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: مرگ و میر در حوزه صنایع دستی امری عادی، طبیعی و حتی ضروری است. این موارد به شرطی است که در کنار مرگ و میر، زاد و ولد هم وجود داشته باشد. اگر حوزه صنایع دستی، مرگ و میر نداشته باشد، دچار رکود خواهد شد.

او با بیان این‌که در حال حاضر مقوله‌ی تکرار، صنایع دستی را تهدید می‌کند، ادامه داد: صنایع دستی مانند یک کشور است و کشوری که در آن مرگ و میر نباشد، هولناک است. رویش و ریزش باید در صنایع دستی وجود داشته باشد، چراکه صنایع دستی مانند هنرهای دیگر تداوم پارادایم است.

نامورمطلق بیان کرد: نباید از مرگ و میر صنایع دستی بترسیم، بلکه از تکرار و سقط جنین و جوان‌مرگ شدن صنایع دستی باید ترسید. نیرو، انرژی و سرمایه باید برای تربیت و پرورش نسل جدید به کار گرفته شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی ادامه داد: فرش ایرانی دیگر در کشورهای اروپایی خریده نمی‌شود، چون نتوانسته‌ایم سلول‌ها را بازسازی کنیم و طراحی‌های جدیدی ارائه دهیم. کار اصلی دانشگاه این است که در طراحی جدید فرش کمک کنند. برای پویایی و بالندگی باید روی نسل جدید سرمایه‌گذاری شود و نسل قدیم نیز از یاد برده نشود.

وی اظهار کرد: سهم صنایع دستی در سوغات زیارتی مشهد، فقط پنج درصد است، چون ما نتوانسته‌ایم طراحی‌های جدید را با نیازهای نسل جدید همراه کنیم.

نامورمطلق تصریح کرد: اکنون سازمانی بزرگ که در جهان اشتهار است، به یک معاونت محقرِ سه مدیرکلی تبدیل شده است. از این معاونت محقر چه انتظاری می‌توان داشت؟ فرش، جواهرات و مبلمان هر کدام در یک وزارتخانه قرار دارد، یک پیکره که مثله شده است و انتظار داریم با این وضعیت بتوانیم با چین و هند رقابت کنیم. زمانی که آمار فروش هر کدام از صنایع دستی به‌تنهایی ارائه می شود، مسوولان می‌گویند این‌ها عددی نیست پس برویم سراغ صنایع دیگر مانند پتروشیمی، در حالی که اگر این‌ها تجمیع شوند، استعداد صنایع دستی مشخص خواهد شد.

معاون صنایع دستی کشور با بیان این‌که صنایع دستی به ترحم نیاز ندارد، ادامه داد: صداوسیما در حوزه صنایع دستی فقط بر تولید تأکید می‌کند و زیرزمین‌های نمور و کارگاه‌های تاریک را نشان می‌دهد، مثلا در سریال «پایتخت» صنایع دستی چینی نمایش داده شد. آن‌وقت چطور انتظار دارید که مردم به صنایع دستی داخلی رجوع کنند؟!

وی با انتقاد از این‌که بازار چندین ساله ایران در مدت یک دهه از بین رفت، گفت: در صورتی که از نسل جدید صنایع دستی حمایت شود، می‌توانیم بار دیگر به بازارهای بین‌المللی وارد شویم.

نامورمطلق با بیان این‌که در چند وقت اخیر شاهد شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ صنایع دستی در کشور هستیم، اظهار کرد: در سال 93، صادرات صنایع دستی حدود 36 درصد رشد، در سال 94 نیز حدود 13 درصد رشد و در فروردین‌ماه سال جاری نیز 85 درصد رشد کرده است. در حوزه داخل نیز 55 درصد رشد فروش در صنایع دستی در سال 94 ثبت شده است.

معاون صنایع دستی کشور با بیان این‌که امسال برای نخستین‌بار تمام غرفه‌های نمایشگاه صنایع دستی به صورت تجاری است، گفت: فعال‌ترین دیپلماسی صنایع دستی دنیا در ایران وجود دارد. در این راستا قرار است اجلاس جهانی صنایع دستی در مهرماه سال جاری برای نخستین بار در اصفهان برگزار شود.

او با بیان این‌که صنایع دستی جزو صنایع خلاق دنیا محسوب می‌شود و آینده از آن صنایع خلاق است، افزود: میل به تنوع سبب شده تا مردم به دنبال تفاوت باشند و هیچ رشته‌ای به اندازه صنایع دستی نمی‌تواند این تنوع را نشان دهد.

نامورمطلق صنایع دستی را تبلور عینی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: برای نخستین بار صنایع دستی در اسناد بالادستی در حال دیده شدن است.

به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام - نیز در پیامی به همایش هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی که شمس اردکانی - دبیر کمیته هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی - در مراسم اختتامیه خوانده شد، گفت: اگرچه پیش از این، طرح کردم که نکوداشت هر هنری سزاوار و بایسته است، اما تردید ندارم که نکوداشت هنرهای در خطر و اولی‌تر و واجب‌تر است.

در بخشی از پیام ولایتی آمده است: بسیار خوشحالم که سرانجام و در اجرای یکی از منویات مقام معظم رهبری (دامت برکاته) همایشی در جهت احصاء و سازماندهی مجموعه هنرهایی که پردازندگان به آن‌ها هر روز کمتر و کمتر می شود و بر این اساس از آن‌ها به هنرهای در حال فراموشی تعبیر می شود، برپا شده است. معظم له بارها نگرانی خود را از نابودی تعدادی از هنرهای دستی کشور ایران بیان داشته‌اند و این دغدغه و دل‌مشغولی خود، مایه دلگرمی پژوهش‌گران و جامعه هنرمندان کشور است تا با همتی مضاعف و به هر طریق ممکن جلوی اضمحلال این دسته از هنرها را بگیرند.

او در این پیام، اصفهان را پایتخت فرهنگی ایران نامیده و ادامه داده است: برپایی این همایش در دانشگاه های اصفهان، این دلگرمی را پدید می آورد تا بهانه تقارن این همایش در اصفهان و در دانشگاه این شهر، جا و مکان بسیار مناسبی برای راه اندازی ساز و کار جلوگیری از نابودی هنر با پردازندگان کم‌شمار تدبیر شود. تردیدی نیست، اگر قرار است رویکرد و کوششی در این سو شکل بگیرد، مسقط الراس آن از همین شهر و با افرادی از این خطه هنرپرور امکان‌پذیر خواهد بود.

رییس کمیسیون فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفته است: نکوداشت هر هنری سزاوار و بایسته و یادکرد هر هنرمندی درخور ستایش است؛ اما در این میان از بد روزگار و با دست به دست هم نهادن مجموعه عواملی، بعضی از این جلوه های بشری روبه فراموشی می روند. پردازندگان آن‌ها هر روز کمتر و کمتر می شود و با رفتن آخرین نفرها از هنرمندان پردازنده این مجموعه هنرها، امکان انتقال صناعت هنری آن ها از نسلی به نسل دیگر از بین رفته و بر این اساس این هنر خاص امکان تولید جدید خود را از دست داده و جلوه های آن محدود به صنایع موجود شده و بر همین رویکرد می رود تا از صحنه روزگار ما محو شود.

ولایتی همچنین پیشنهاد کرده است: بانک اطلاعاتی مجموعه هنرهای ایرانی در هر شکل و تعریف آن، اعم از روبه زوال یا پرطرفدار تهیه شود. لازم است این بانک اطلاعاتی مجموعه نخستین آگاهی‌ها را درباره این هنر، پردازندگان آن، مواد خام و تنوع محصول به دست دهد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام کوشش در راستای مستندسازی همه هنرها و با اولویت هنرهای روبه فراموشی را بسیار ضروری دانسته و افزوده است: لازم است این مستندسازی هم از طریق مکتوب و هم از طریق داده‌های چندرسانه‌ای صورت پذیرد. چگونگی تولید محصول این هنرها ظرافت آن و توصیف دقیق ساز و کار این هنرها باید در این مستندسازی‌ها مورد توجه قرار گیرد. خوب است به این موضوع نیز توجه شود که این مستندسازی نباید به تولید یکی از شکل های فوق‌الاشاره و یا تولید یک نمونه از این مستندسازی‌ها محدود شود. اجازه دهید آرزو کنیم درباره هر یک از این هنر بیش از یک کتاب، بیش از یک پایان نامه و بیش از یک فیلم و نرم افزار چندرسانه‌ای تولید شود.

وی در ادامه این پیام، با بیان این‌که توجه به حفظ فناوری و ابزار کار هنرها ضروری است، گفته است: لازم است تدبیری برای تهیه موزه فناوری هنر ایران اندیشیده شود تا این ابزار کار، از ساده ترین نوع آن (به‌عنوان نمونه چکش‌های فلزکاری) تا پیچیده ترین شکل آن (به عنوان نمونه انواع چرخ‌های حکاکی، مهرسازی و ماشین‌های بافندگی دستی) در این موزه نگهداری شود.

ولایتی ادامه داده است: تهیه انواع دست‌نامه ها، استانداردها و شیوه نامه های چگونگی مستندسازی هنرها ضروری است. در این میان مایلم به نقش تهیه استانداردهای لازم در این زمینه تأکید کنم. این‌گونه استانداردها خود یکی از اولین گام ها برای جلوگیری از زوال مجموعه ای از هنرهای ایرانی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به لزوم تهیه انواع پایان‌نامه‌ها در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری که در هر کدام از این پایان‌نامه‌ها یکی از هنرها مورد توجه و بررسی قرار گیرد، تأکید کرده است: باید راهکاری برای میدان دادن به جوانان برای آموزش این گونه هنرها در قالب برپایی دوره های آموزشی کوتاه و میان مدت و احیای سنت های پسندیده استاد - شاگردی برای انتقال این ظرافت هنری به نسل های بعدی تهیه شود.

او در ادامه این پیام افزوده است: باید بر موضوع بسیار مهم اقتصادی کردن چرخه حیات این هنرها تأکید کنم. استفاده از امکان فروش این دستاوردهای هنری به عنوان کالای اقتصادی با ارزش افزوده بسیار زیاد، خود یکی از عوامل حیات بخشی به این هنرها است. تولید ارزش افزوده کارآفرینی، بیمه های اجتماعی و فردی و تولید ثروت همگی به موضوع بسیار مهم اقتصادی کردن این هنرها مربوط هستند و توجه به ضرورت تولید کالا در گردش اقتصادی، حیات بخشی به هنرهای در حال فراموشی به حساب می آید.

در پایان این پیام نیز اضافه شده است: اکنون‌ که دانشگاه هایی در اصفهان دست‌اندرکار برپایی همایشی درباره این موضوع مهم شده اند، به زحمت آنان ارج می نهم، برای آنان آرزوی موفقیت می کنم و بار دیگر بخصوص بر عرصه بسیار مهم ارائه راهکارهای عینی برای جلوگیری از فراموشی حتی یک هنر اصیل ایرانی تأکید می کنم. امیدوارم حتی در انتهای این همایش امکان تهیه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای جلوگیری از نابودی این‌گونه هنرها اندیشیده شود. اجازه دهید که تأکید کنم اگر قرار است کوششی در این مسیر صورت بگیرد این کوشش حتما باید از دانشگاه آغاز شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده