ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نایب رییس اتاق بازرگانی: در برنامه ششم توسعه به برنامه های منطقه ای توجه شد

غلامحسین شافعی روز جمعه در نشست استانداران منطقه پنجم کشور با حضور روسای اتاقهای بازرگانی پنج استان در مشهد افزود: از ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم موضوع نگاه منطقه ای به کشور که از ضرورتهای توسعه بود مورد توجه قرار گرفت.
وی ادامه داد: آنچه تاکنون وجود داشته تهران بدون توجه به امکانات و تفاوت سطح مناطق مختلف، نسخه نویس واحد برای کل ایران بود و این نسخه واحد را باید مجریان اجرا می کردند.
نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آثار این نگاه نامتقارن و نامتوازن را نامطلوب توصیف و بیان کرد: از این رو همواره این موضوع که ایران، تهران نیست در بحث برنامه ریزیها مطرح بود اما بالاخره در دولت یازدهم این موضوع مورد توجه قرار گرفت.
وی گفت: با این حال توجه به برنامه های منطقه ای در تدوین برنامه ششم توسعه تمرین نخست است لذا انتظار برآورده شدن همه توقعات امکانپذیر نیست.

* منطقه بندی وزارت کشور اقدامی قابل تقدیر
شافعی منطقه بندی وزارت کشور را نیز اقدامی قابل تقدیر توصیف و بیان کرد: از همین رو اتاقهای بازرگانی منطقه پنجم تصمیم گرفتند با یکدیگر هماهنگ شده و فعالیتهای خود را بر این مبنا برنامه ریزی کنند.
وی افزود: در نشستی که طی دو روز گذشته بین روسای اتاقهای بازرگانی منطقه پنج برگزار شد موضوع تشکیل دبیرخانه دایمی این منطقه به صورت دوره ای و گردشی البته با قدرت عملیاتی، اجرایی و تحقیقاتی کافی تصمیم گیری شد.

* هماهنگی مجلس شورای اسلامی نیاز است
نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: در کنار تعامل و هماهنگی بخشهای خصوصی و دولتی منطقه پنج نیاز است تا این ارتباط به نمایندگان مجلس هم تسری یابد.
وی گفت: استانهای شرقی کشور 65 نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند لذا اگر قرار باشد برنامه های منطقه ای مشترکی انجام و ارائه شود با پشتیبانی 65 نماینده در عمل فراکسیونی قوی برای توسعه منطقه ای ایجاد می شود.

* ضعف بخش خصوصی
شافعی در ادامه همچنین گفت: بخش خصوصی ایران به ویژه از نظر سرمایه در برابر هیاتهای خارجی و فعالیت مشترک با آنان ضعیف است.
وی افزود: در بسیاری از موارد نمی تواند از نظر سرمایه همپایی و مشارکت لازم را با شرکتهای بزرگ خارجی داشت از این رو موضوع ایجاد هلدینگهای منطقه ای ضرورت مورد توجه اتاقهای بازرگانی منطقه پنجم وزارت کشور است.
نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: بر اساس تواناییها و اولویتهای توسعه ای استانها باید شرکتهای هلدینگ سرمایه گذاری و صندوقهای سرمایه گذاری تشکیل شوند.
شافعی گفت: از این پس نشستهای منطقه ای هر ماه دو بار برگزار و تلاش می شود در نشست با استانداران منطقه پنجم وزارت کشور نیز تعامل و همکاری جدی دنبال شود.
منطقه پنجم وزارت شامل استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان است.1906/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X