ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست استادان دوره میثاق طلبگی درقم خاتمه یافت

به گزارش ایرنا، مدیر گروه اخلاق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در این مراسم با بیان اینکه یک طلبه باید بیش از پیش به دین شناسی توجه داشته باشد، اظهار داشت: وقتی یک طلبه به این مرحله رسید، عدالت فقهی و سپس سجایای اخلاقی در وجودش ایجاد می شود، تا به مقامات عرفانی ارتقاء پیدا کند.
حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری همچنین با تاکید بر اینکه خروجی حوزه های علمیه باید کارشناس و عالم دینی باشد، تصریح کرد: آن چیزی که حوزه باید در مورد آن بیش از هر چیز دیگر تضمین بدهد، تربیت طلبه خوب و اسلام شناس است.
وی با بیان اینکه اگر طلبه ای اسلام نباشد، حد نصاب مطلوبیت علمی حوزه را ندارد، گفت: هدف اصلی یک طلبه از تحصیل در حوزه، عالم دینی شدن و سپس ارائه و ترسیم نقشه راهی برای رسیدن به این هدف است، از این رو اگر کسی چنین هدفی را نداشته باشد، نباید به حوزه وارد شود.
وی با بیان اینکه بین رسیدن به درجه اجتهاد و عالم دین شدن تفاوت زیادی وجود دارد، و ممکن است برخی فقط به یکی از این دو جایگاه برسند، افزود: درطول تاریخ حوزه ،شخصیت های معدودی توانستند هم مجتهد و هم عالم دینی شوند، که شهید مطهری، امام موسی صدر، آیت الله مصباح یزدی و همچنین در سطوح بالاتر رهبر معظم انقلاب، حضرت امام (ره) و علامه طباطبایی از جمله آنها به شمار می روند.
عالم زاده نوری با اذعان به اینکه اگر کسی بخواهد صرفا یک اقتصاد دان، جامعه شناس و یا روانشناس بشود باید فقط در دانشگاه تحصیل کند، افزود: هر چند علوم انسانی درحوزه ها نیز تدریس و آموزش داده می شود، اما علوم انسانی حوزه و علوم انسانی که در دانشگاه ها وجود دارد، کاملا متمایز از یکدیگر هستند.
وی با بیان اینکه مباحث علوم انسانی که در دانشگاه به دانشجویان آموزش داده می شود، عمدتا برگرفته از نظرات و ایده های دانشمندان غربی است، افزود: اساتیدی که در حوزه درس می دهند، حق بیان این مطالب را ندارند، چرا که اگر یک فرد حوزوی به عنوان یک عالم دینی بخواهد در زمینه علوم اجتماعی تخصصی را کسب، و به جامعه خدمات ارایه دهد، باید این دانش و تخصص خود را حتما از قرآن و متون دینی بدست آورده باشد.
وی در عین حال آشنایی حوزویان با علوم انسانی غربی را ضروری عنوان کرد، و افزود: این آشنایی به هیچ وجه به معنای پیروی از نظرات و دیدگاه های دانشمندان و جامعه شناسان غربی نیست، بلکه فقط برای استفاده از تجربیات و شناخت عقاید و تفکرات آنها به منظور تیزبینی و هوشیاری بیشتر است.
این نشست که روز گذشته به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه و با شرکت بیش از 150 تن از استادان حوزه آغاز شده بود، از بخش های مختلفی از جمله برگزاری کارگاه هایی با حضور مولفان و اساتید کتاب های مربوط به دوره میثاق طلبگی تشکیل شده بود.
طرح میثاق طلبگی چند سالی است که برای داوطلبان ورود به حوزه با هدف آشنایی با فضای حوزه و چشم انداز تحصیل در این نهاد علمی مقدس برگزار می شود.
7403/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده