ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دو ترفند زيركانه ی نگران كننده دولت در رابطه با طرح بهشت آباد

سه شنبه هفته جاري و در جريان سفر رئيس جمهور به استان كرمان طرح احداث تونل انتقال آب بهشت آباد كه بر اساس آن سالانه يك ميليارد و 100 ميليون متر مكعب آب از حوضه آبريز كارون به فلات مركزي انتقال خواهد يافت، به صورت رسمي آغاز به كار كرد. با اين حال بررسي ها گوياي آن است كه در موج جديد علاقه براي اجراي اين طرح از سوي دولت دو ترفند زيركانه اما نگران كننده  وجود دارد كه عدم توجه به آنها آسيب هاي فراواني را به همراه خواهد داشت.

علي رغم اعترضات فراوان در رابطه با طرح انتقال آب بهشت آباد، اين پروژه در سال 1390 به تصويب شوراي عالي آب رسيد و كلنگ احداث آن در همان دوران به زمين خورد. مرور گذشته نشان از آن دارد كه هرگاه عزم مسئولين براي اجراي اين طرح جزم شد، اعتراض، تحصن و تهديد نمايندگان خوزستان و چهارمحال بختياري در مجلس شوراي اسلامي كه همراهي مردم را نيز در پي داشت، عملياتي شدن اين طرح را به تعويق انداخت. 

به گزارش «تابناك» از زمان تصويب نهايي طرح سد و تونل انتقال آب بهشت آباد در سال 1390 كه با پيگيري و فشار شديد برخي مسئولان فلات مركزي كشور و همراهي «مجيد نامجو» وزير وقت و كرماني نيرو در شوراي عالي آب انجام شد، مخالفت هاي فراواني از سوي مردم ، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و سازمان هاي مرتبط با مسائل آب از جمله سازمان حفاظت محیط زیست ، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان مدیریت منابع آب با عملياتي شدن اين طرح به وقوع پيوست.

«نور الله حيدري» نماینده مردم شهرستان های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی دوره هشتم از اولين نمايندگاني بود كه در مهر 1390 اعتراض خود را به اين طرح اعلام كرد. در ادامه نيز ساير نمايندگان استان چهار محال بختياري به اين اعتراض پيوستند و نمايندگان استان خوزستان نيز تهديد به استعفاي دست جمعي را در صورت عدم لغو اين پروژه عظيم انتقال آب مطرح كردند. اين اعتراضات اگرچه اصل پروژه را لغو نكرد اما باعث معوق شدن عملياتي شدن آن شد.
جدا از اعتراضات مهر ماه سال 1390 كه در پي تصويب نهايي اين طرح در شوراي عالي آب و با محوريت نمايندگان استان هاي چهار محال بختياري و خوزستان در مجلس شوراي اسلامي ايجاد شد،  تحركات دوباره مقامات مسئول براي اجراي اين طرح در فروردين سال 1393 بار ديگر موجي از اعتراضات را در استان چهارمحال بختياري و خوزستان ايجاد كرد. 

30 فروردين 1393 در دانشگاه شهركرد يك تمجع اعتراضي با محوريت نماينده هاي مجلس برگزار شد كه در آن «سعید زمانیان» نماینده مردم شهرستان ‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس‌ شورای‌ اسلامی ‌در این گرد همایی اعتراضی گفت: «مردم این استان از تمام شهرستان ‌ها امروز در این مکان گرد هم آمده ‌اند تا مراتب اعتراض خود را به حفر تونل نشان داده و به‌دنبال احقاق حقوق خود هستند.» «حمیدرضا عزیزی» نماینده مردم شهرستان ‌های فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ در مجلس‌شورای ‌اسلامی با بیان اینکه مسئولان چهارمحال ‌و بختیاری با پشتوانه مردمی مانع اعمال زور و قدرت ‌ها خواهند شد، گفت: «ما در مقابل آن کسانی که دیپلماسی منطق و کارشناسی را قبول ندارند با قدرت خواهیم ایستاد و نخواهیم گذاشت که استان چهار محال‌ و بختیاری قربانی این ظلم ‌ها و سیاسی ‌بازی ها شود.» ذكر اين نكته ضروريست كه مجموعه اين اعتراض ها بار ديگر مسئولاني كه تصميم جدي بر آغاز عمليات حفاري اين تونل را داشتند مردد كرد و طرح به تعليق درآمد.

توضيح بيشتر آنكه با وجود آغاز عمليات احداث سد و تونل بهشت آباد در سال 1390 و به تعليق درآمدن كلي و جزئي آن در طول 5 سال گذشته به دليل اعتراضات و مخالفات مردم استان هاي چهارمحال بختياري و خوزستان كه همواره با محوريت مخالفت هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رخ مي داد  و مخالفت هاي سازمان هايي نظير حافظت محيط زيست را هم همراه داشت، سه شنبه 21 ارديبهشت 95 بار ديگر اين طرح در جريان سفر «حسن روحاني» به استان كرمان كلنگ زني شد.

عمليات كلنگ زني مجدد طرح انتقال آب بهشت آباد  در حالي كليد خورد كه نمايدگان مجلس دهم
آخرين روزهاي كاري خود را سپري مي كنند و نمايندگان مجلس يازدهم نيز به دليل مستقر نشدن امكان مشخصي براي اعتراض ندارند. اين موضوع اين شائبه را ايجاد مي كند كه مسئولان دولت دهم در يك اقدام هوشمندانه و آگاهانه با هدف كاهش احتمال اعتراضات به ويژه اعتراض نمايندگان مجلس تاريخ مذكور را براي آغاز عمليات حفاري تونل انتخاب كردند.

فارغ از نكته مهم ذكر شده در تصميم اخير مسئولين يك نكته هوشمندانه و نگران كننده ديگر نيز وجود دارد و آن اين است كه اگرچه معمولاً عمليات حفاري تونل هاي انتقال آب از نقطه مبدأ و مقصد به صورت هم زمان آغاز مي شود، مسئولين به دليل آگاهي از موج اعتراضات اهالي اين تونل در مبدأ قصد دارند عمليات حفاري اين طرح عظيم را تنها از مقصد آغاز كنند.
 
با توجه به آنچه رفت به نظر مي رسد اگرچه دو تصميم ذكر شده بالا يعني انتخاب فصل بلاتكليفي مجلس و آغاز عمليات حفاري از مقصد به صورت هوشمندانه خواهد توانست موج اعتراضات را در كوتاه مدت خنثي كند ولي عدم توجه به خواسته هاي مردم معترض و مخالف، آسيب هاي زيست محيطي، خسارت هاي اين طرح در كاهش حجم آب مبدأ، تغيير اكوسيستم و... در آينده نزديك دولت مردان و كشور را با چالش هاي پيش بيني ناپذيري روبه رو خواهد كرد.
 

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده