ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا صدای ضربان قلب خود را نمی شنویم؟ -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی

آکاایران: بیگ بنگ: محققان دریافتند که مغز به طور آگاهانه از پردازش سیگنال های حسی مربوط به قلب اجتناب می کند؛ به همین دلیل است که صدای ضربان قلبمان را نمی شنویم.

به گزارش آکاایران: ,آگاهی از ضربان قلب,تصویر مغزی,تصویری برداری مغز,[categoriy]

چرا صدای ضربان قلب خود را نمی شنویم؟

چرا صدای ضربان قلب خود را نمی شنویم؟ -آکاآگاهی از ضربان قلب,تصویر مغزی,تصویری برداری مغز,سیگنال حسی مغز,سیگنال مغزی,ضربان قلب,ضربان قلب توسط مغز,ضربان منظم قلب,علت نشنیدن ضربان قلب,قلب انسان,کارکرد قلب انسان,مغز انسان,مغز و نشنیدن ضربان قلب,نشنیدن ضربان قلب

آکاایران: چرا صدای ضربان قلب خود را نمی شنویم؟

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، محققان موسسه تحقیقاتی “پلی تکنیک فدرال لوزان” در سوییس توانستند پاسخ مناسبی برای این پرسش بیابند که چرا صدای ضربان قلبمان را نمی شنویم! آنها دریافتند که مغز به طور آگاهانه از پردازش سیگنال های حسی مربوط به قلب خودداری می کند. در واقع بدن ما تنها آن بخش از محیط را درک می کند که مغز تصمیم می گیرد در رابطه با آن هوشیار باشد. اما نکته قابل توجه این است که قلب ما نیز در نحوه درک محیط اطراف موثر است.

محققان در جریان کار، از مغز ۱۵۰ داوطلب، دو مرتبه تصویربرداری کردند. برای این منظور مجموعه ای از اشکال هندسی برای داوطلبان به نمایش درآمد؛ به طوری که گاهی تناوب نمایش تصاویر با ضربان قلب آنان هماهنگ بود و گاهی این هماهنگی وجود نداشت. در تصویربرداری به شیوه fMRI مشخص شد در مواردی که آهنگ نمایش تصاویر با ضربان قلب هماهنگ است، داوطلبان در به یادسپاری و درک صحیح تصویر دچار مشکل می شوند.

,آگاهی از ضربان قلب,تصویر مغزی,تصویری برداری مغز,[categoriy]

چرا صدای ضربان قلب خود را نمی شنویم؟

در حالت نبود هماهنگی آهنگ نمایش تصاویر و ضربان قلب، غشای منزوی مغز دارای عملکرد عادی بود؛ اما در حالت هماهنگی، فعالیت الکتریکی آن افزایش چشمگیری می یابد. این عملکرد، پردازش غیرارادی سیگنال است. محققان دریافتند غشای منزوی مغز به عنوان یک فیلتر عمل می کند و مانع پردازش سیگنال های حسی مربوط به ضربان قلب توسط مغز می شود. در واقع آگاهی نسبت به وقایع محیط خارج از بدن برای ما اهمیت دارد و دلیلی برای پردازش تمام اطلاعات دریافتی از اندام های داخلی وجود ندارد.

قلب ما پیش از شکل گیری مغز و از ابتدای حیات همواره ضربان داشته است و مغز به آن کاملا عادت دارد. بنابر این طبیعی است که مغز سیگنال های حسی آن را کمرنگ کند تا در فرآیند پردازش اطلاعات خارجی تداخلی ایجاد نشود. در تحقیقات پیشین مشخص شد، شنیدن و آگاهی از ضربان قلب می تواند منجر به اضطراب و سایر مشکلات روانی شود؛ بنابراین مهمترین تاثیر این فرآیند طبیعی، حفظ آرامش و تمرکز است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Neuroscience منتشر شده است.

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده