ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

در حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین موفق نبوده‌ایم

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: علی‌رغم راهبرد جدید دانشگاه‌ها در حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین موفق نبوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، محمود احمدی ظهر امروز در اولین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر دانشگاهی که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برگزار شد، عنوان کرد: راهبرد جدید دانشگاه‌ها حرکت به سمت دانشگاه‌های کار آفرین است ولی متاسفانه علی‌رغم پیشرفت ما در ساختارهای دولتی و خصوصی و تدوین قوانین و راهبردها در اجرا موفق نبوده‌ایم.

وی با تاکید بر نامناسب بودن جایگاه کشور در بحث بهبود فضای کسب و کار، تصریح کرد: کشوری که دارای تعداد زیادی کارآفرین باشد از محرک‌های اقصادی قوی‌تری برخوردار است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: در سال‌های گذشته اتفاقات خوبی در حوزه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان افتاد و در10 سال پیش شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شد و مراکز رشد فعالیت خود را آغاز کردند ولی ارتباط بین مراکز رشد، صنعت و دانشگاه اینقدر ضعیف است که منجر به ارزش افزوده در این بخش نشده است. ارزش افزوده باعث می‌شود که حرکت‌های اقتصادی ما تداوم داشته باشد.

وی با بیان این جمله که با بنیه اقتصادی و تورمی پیش رو چندین سال طول می‌کشد تا دانشگاه‌ها منابع مالی لازم را برای اجرای دانشگاه‌های کارآفرین تزریق کنند، اظهارکرد: ما باید حتما حلقه اتصال دانشگاه کارآفرین، صنایع و کارخانجات و فارغ التحصیل را حفظ کنیم.

احمدی در ادامه تاکید کرد: فعالیت‌های پشتیبانی کارآفرینی فرآیندی زمان‌بر است و اعتقاد و التزام مدیریت دانشگاه‌ها نباید گذرا و مقطعی باشد. دانشگاه‌های ما باید برنامه‌های دراز مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت را تبیین کنند و به این هدف پایبند باشند و برنامه‌های خود را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه آموزش به تنهایی نمی‌تواند زمینه‌ساز توسعه کارافرینی و ایجاد کسب و کار باشد، افزود: آموزش به عنوان جزئی از سیتم بسیار حائز اهمیت است.اگرآموزش های کارآفرینی در کنار سایر اقدامات همچون مشوق‌ها و تسهیل‌کننده‌ها قرار بگیرند اثربخشی قابل توجهی دارند.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی برتوجه ویژه به فارغ التحصیلان تاکید کرد و یادآور شد: شرایط اقتصادی استان با پدیده های عدم کاهش رشد اقتصادی، تورم و رکود مواجه است و در صورت کمبود نیروی متخصص، کاهش سرمایه‌گذاری‌های دولت وعدم تحرک در بخش اقتصاد را شاهد خواهیم بود.

وی با تاکید بر حرکت دانشگاه‌ها به سمت پرورش کارآفرینان ارزش آفرین، گفت: بنگاه‌هایی که در مراکز رشد فعالیت کردند و از دانشگاه ها مشتق شدند تنش‌ها و نگرانی‌های کمتری دارند چون مکانیزمی برای خود تعریف کرده اند و براساس ایده‌های تکنولوژی توسعه پیدا کرده‌اند.

محمدی با اشاره به نگرانی خانواده در خصوص آینده شغلی فرزندان، لزوم آموزش اجباری کارآفرینی برای دانشجویان و اساتید را خواستار شد و ادامه داد: باید آموزش مدیران کارخانه‌ها و شرکت‌های ایجادی برای کمک به تثبیت ادامه فعالیت‌ها تحت نظر قرار بگیرد و آموزش‌های مربوط به ایجاد دانش فن‌آوری و نحوه نگهداری اطلاعات و ثبت مالکیت فکری مورد توجه واقع شود.

وی با بیان اینکه کارآفرینی دانشگاه‌ها باید به عنوان یک ارزش تلقی شود، افزود: به نظر می‌رسد بعد از سه دهه از انقلاب اسلامی هنوز دانشگاه‌های ما در دوره اول و دوم توقف کرده‌اند و به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت نکرده‌اند که باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-استان ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-استان ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده