ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک پنجم گونه های گیاهی جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ایندیپندنت، این گزارش که توسط محققان باغ گیاه شناسی سلطنتی 'کیو' در لندن ارائه شده است، اولین مطالعه ای است که به وضعیت جهانی گیاهان می پردازد.
در این گزارش هشدار داده می شود که بسیاری از گیاهان در مواجهه با کشاورزی در مقیاس بزرگ و تجارت بین المللی گیاهان با گیاهان مد روز، با سخت جانی به حیات خود ادامه می دهند.
همچنین در این گزارش آمده است که تغییر اوضاع اقلیمی نیز با خشک کردن مناطقی پوشیده شده از برخی گیاهان بر این موضوع تاثیر دارند اما به گفته برخی از دانشمندان این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.
استیون باخمن محقق ارشد این مطالعه پاکسازی مناطق برای دام و کشاورزی را بزرگترین تهدید برای بقای گیاهان عنوان می کند.
وی با اشاره به اینکه تغییر اوضاع اقلیمی نیز تهدیدی برای بقای گیاهان محسوب می شود تاکید دارد که در حال حاضر تهدید اصلی کشاورزی است.
این محقق ادامه داد: بزرگترین مشکل تبدیل زیستگاه به مناطقی برای کشاورزی و دام، و استفاده این زیستگاه های طبیعی برای محصولات مانند روغن نخل است.
وی تجارت برداشت گیاهان وحشی را دومین تهدید بزرگ عنوان می کند و می گوید برخی از تاجران بین المللی تلاش دارند که گیاهان مد روز را حفظ کنند.
در این گزارش آمده است که حدود یکهزار و 771 منطقه از جهان به عنوان 'مناطق مهم گیاهی' معرفی شده اند اما تنها تعداد بسیار اندکی از آنها تحت حفاظت منابع طبیعی قرار دارند.
این گزارش همچنین برآورد می کند که 391 هزار گیاه آوندی - به غیر از خزه و جلبک- در جهان وجود دارد و دو هزار و 34 گونه جدید تنها در سال 2015 کشف شد.
این گزارش همچنین نشان می دهد که کمتر از یک دهم از گیاهان شناخته شده جهان که حدود 31 هزار گیاه را تشکیل می دهند توسط انسان ها مصرف می شوند و بیشترین موارد مصرف آنها در دارو، مواد غذایی و سوخت است.
علمی**2038**1601**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده