ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دمشق اجازه تغییر مسیر ژنو را به معارضان نمی دهد

سوریه دبیرکل حزب سوسیالیست سوریه اجرای توافق مسکو واشنگتن درخصوص بحران داخلی کشورش را پیش شرط موفقیت نشست ژنو دانست وگفت: دمشق تمایل دارد این بحران از طریق سیاسی ازجمله مصوبه نشست ژنو و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت حل وفصل شود.

دکتر "حنین النمر" درگفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزار تسنیم، با اشاره به درگیری های اخیر درحومه حلب و درپیش بودن مذاکرات ژنو گفت: شما می دانید که آمریکا و روسیه درباره پایان دادن به بحران داخلی سوریه از راه های سیاسی با یکدیگرتوافق کرده اند. آنها می خواهند دراولین گام، آتش بس را بین ارتش سوریه ومعارضان مسلح برقرار ساخته و آن را تقویت کنند. برهمین اساس، مناطق تحت اشغال داعش و جبهه النصره را مشخص ساخته اند. توافق دیگر مسکو - واشنگتن، جلوگیری از ورود جنگجویان مزدور به سوریه از طریق مرزهای ترکیه است. اما اجرایی شدن این توافقات نیازمند تلاش بیشترآمریکاست.

سیاست نفاق آمریکا

دبیرکل حزب سوسیالیست سوریه تصریح کرد: بنده معتقدم، کاخ سفید درپایان دادن به بحران داخلی سوریه جدی نیست. سیاستمداران آمریکایی  "نفاق سیاسی" را درقبال این بحران درپیش گرفته اند. ازیک طرف می گویند ما تلاش می کنیم تا بحران سوریه از راه های سیاسی حل و فصل شود و از سوی دیگری پول وسلاح به عربستان و ترکیه قرار می دهد تا آنها را دراختیار معارضان و گروه های مسلح قرار دهند. این موضوع، نمایانگر "دو رویی سیاسی" آمریکا درقبال سوریه است. البته آمریکایی ها مدعی اند که قادرنیستند عربستان، ترکیه و معارضان را مجبورسازنند که به توافقات سیاسی واشنگتن پایبند باشند. حال، این سئوال مطرح می شود که چه کسی گروه های تروریستی را ایجاد کرد و به ترکیه و عربستان چراغ سبزنشان داد تا از این گروه ها حمایت کنند. عامل تمام این مشکلات آمریکاست. لذا باید به سیاست های آمریکا درقبال بحران داخلی سوریه اعتراض کرد.

پابیندی آمریکا و موفقیت نشست ژنو

این سیاستمدار سوریه تاثیر درگیری های داخلی سوریه بر روند مذاکرات ژنو گفت: دورجدید مذاکرات معارضان سوری و دولت دمشق تحت نظارت سازمان ملل درژنو بزودی برگزارخواهد شد. ناگفته نماند که توافق آمریکا و روسیه درخصوص بحران سوریه رابطه تنگاتنگی با مذاکرات ژنو دارد. اگر واشنگتن پایبند توافقی باشد که با روسیه امضا کرده و اجرای آن صادق باشد، نشست آینده ژنو موفقیت آمیز خواهد بود اما چنانچه مشخص شود، آمریکا و متحدانش می خواهد بازی درآورند ومفاد توافق واشنگتن  مسکو را اجرایی نسازند، نشست آینده ژنو دچار فروپاشی خواهد شد. به هرحال، دمشق براین باوراست که آمریکا برمعارضان سوری و حامیان آن تسلط دارد لذا چنانچه خواهان اجرای توافق و پایان دادن به بحران داخلی سوری باشد، می تواند برمعارضان و متحدانشان فشاروارد کند تا آنها به مفاد توافقات سیاسی و آتش بس پایبند باشند.

دمشق اجازه تغییرمسیر نشست ژنو را نخواهد

این نماینده پارلمان سوریه درپایان گفت: دمشق تمایل دارد که بحران داخلی سوریه از طریق راهکارهای سیاسی عادلانه ای حل وفصل شود. این راهکارها براساس مصوبه نشست ژنو و قطعنامه 2254 شورای امنیت خواهد بود. دمشق به معارضان مسلح و حامیان آنها اجازه نخواهد داد که مسیر نشست ژنو را تغییر دهند. اگر آنها بخواهند مرتکب چنین اقدامی شوند ما به جهان اعلام خواهیم کرد که معارضان و حامیان آنها روند سیاسی پایان دادن به بحران سوریه را از تعطیل کرده اند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده