ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان: نتوانسته ایم هنر را درآمدزا کنیم

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی پنجشنبه شب در نشست هنرمندان اصفهان با استاد محمود فرشچیان، افزود: در اصفهان آثار فاخر هنری خلق می شود که افزون بر ارزش معنوی، ارزش مالی بسیار بالایی دارند اما هنرمندانی که این آثار را خلق کرده اند از لحاظ مالی در مضیقه هستند.
وی بااشاره به اینکه بسیاری از آثار ارزشمند خلق شده توسط هنرمندان اصفهانی به دلیل نبودن محلی برای عرضه ، در کنج خانه ها خاک می خورند، افزود: امسال، حراج بزرگ اصفهان را برای عرضه آثار هنری برگزار خواهیم کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بدون اشاره به زمان برگزاری این حراج، افزود: برگزاری این حراج، اقدامی برای تقویت ارتباط هنر و اقتصاد است.
وی همچنین از برگزاری جشن مشاهیر اصفهان در سالجاری خبر داد و گفت: به دلیل اینکه هنوز بسیاری از هنرمندان که دارای درجه و نشان هنری هستند ، ثبت نام نکرده اند، زمانی برای برگزاری این جشن تعیین نکرده ایم اما به پاسداشت هنر و هنرمندان این جشن را برگزار خواهیم کرد.
ارزانی با اشاره به اینکه اصفهان پس از تهران دارای بیشترین هنرمند با نشان و درجه ممتاز هنری است، از هنرمندان دارای نشان و درجه هنری خواست برای ثبت نام به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان مراجعه کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه امسال ، هشتادمین سال تاسیس هنرستان هنرهای زیبای اصفهان است، افزود: به همین مناسبت، جشنی را در تابستان یا پاییز امسال برگزار خواهیم کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرستان هنرهای زیبای اصفهان مهد پرورش هنرمندان بزرگ کشور از جمله استاد فرشچیان بوده است و در دوره مدیریت جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به محلی برای گردهمایی هنرمندان اصفهان تبدیل خواهد شد.
وی افزود: هنرستان هنرهای زیبای اصفهان به شخص خاص، حزب و جناح سیاسی تعلق ندارد بلکه متعلق به همه هنرمندان است لذا چهارشنبه هر ماه به عنوان محل گردهمایی هنرمندان تعیین شده است.
حجت الاسلام ارزانی، استاد فرشچیان را پروش یافته هنرستان هنرهای زیبای اصفهان و افتخاری برای این هنرستان، استان اصفهان و ایران نامبرد و گفت: تابلوهای استاد فرشچیان دارای زبان بین المللی است و برای دریافت پیام آنها نیازی به آشنایی زبان ندارد.
وی با بیان اینکه فرشچیان مایه افتخار اصفهان و ایران است، افزود: بسیاری از مقامات کشورمان از جمله محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، کتاب های نقاشی استاد فرشچیان را به عنوان هدیه به میهمانان خارجی خود تقدیم می کنند لذا هنرستان هنرهای زیبای اصفهان نیز باید به خود افتخار کند که چنین هنرمند برجسته و متعهدی را پرورش داده است.
استاد محمود فرشچیان در سال 1308 خورشیدی در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پدرش که مردی هنردوست بود با توجه به اشتیاق فرزند به هنر نقاشی او را به کارگاه استاد «میرزا آقا امامی» فرستاد. وی سپس در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان از استاد «عیسی بهادری» تعلیم گرفت. فرشچیان پس از پایان این دوره به اروپا رفت و چند سالی در آن جا به مطالعه و بررسی آثار نقاشان برجسته غرب همت گماشت و در نتیجه همین مطالعه ها بود که به رهیافتی تازه از هنر نقاشان با معیارهای جهانی رسید.
در آغاز سال تحصیلی 1315 هنرستانی به نام « هنرستان دولتی » که تابع وزارت پیشه و هنر بود در اصفهان تأسیس شد.
این هنرستان در بدو تأسیس با دو رشته فلزکاری و درودگری در یک خانه استیجاری واقع در خیابان سپه، کوی تلفنخانه، زیر نظر یک نفر آلمانی به نام ویلهلم مایر شروع به کار کرد.
در سال 1318 این هنرستان با اضافه شدن هشت رشته هنری توسعه یافت اما پس از چندی، این هنرستان با دو رشته فلزکاری و درودگری به نام هنرستان صعنتی نامگذاری شد و هنرستان دیگری با عنوان هنرستـان هنرهای زیبای اصفهان برای ارائه آموزش رشتـه های هنری نامگذاری و تفکیک شد.
هم اکنون نیز 15 رشته هنری از جمله نقاشی طبیعت، مینیاتور و تذهیب ، طراحی نقشه قالی، منبت سازی، خاتم سازی، زری بافی، قلمزنی، کاشی سازی، نقاشی کاشی، مجسمه سازی، مینا سازی، قالیبافی، زرگری، رنگرزی نباتی و درودگری در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان تدریس می شود.
2093

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X