ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نیشابور سرچشمه فرهنگ ایرانی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، صبح روز جمعه نشست معرفی برنامه های پایتخت کتاب ایران با حضور سیدعباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، غلامحسین مظفری فرماندار نیشابور، محمود اسعدی دبیر چهره های ماندگار کشور و عباس کرخی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشاور برگزار شد.
سید عباس صالحی در این مراسم گفت: زمانی که موضوع پایتخت کتاب ایران را مطرح کردیم قصد داشتیم مشارکت های اجتماعی را به سوی زیرساخت های کتاب و کتابخوانی معطوف کنیم.
به گفته وی، این طرحی بود که برای ایجاد رقابت ملی، زیرساخت های نشر و کتاب نیاز به تقویت، حمایت جدی و اساسی داشت.
معاون وزیر ارشاد ادامه داد: نگاه به این طرح چنین بود که شهرهای مختلفی که در این مسیر قرار می گیرند باید ایده های تازه و قابل اجرای خود را برای زیرساخت های کتاب و حوزه های کتاب خوانی عرضه کنند.
وی توضیح داد: با گذشت دو سال از اجرای طرح همچنان شاهد شور و نشاط ملی در این مسابقه هستیم به گونه ای که سالانه شهرهای بیشتری به آن افزوده شده و از نظر میزان برنامه ها گام های رو به جلو طی شده است.
صالحی خاطرنشان کرد: نیشابور در دومین دوره از این مسیر به عنوان پایتخت برگزیده کتاب ایران پنج ضلع مشخص دارد که به آن شناسنامه می دهد، البته ایران پر از شهرهای شناسنامه دار از جمله ری است.
رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: براساس مستندات کانون ری، شهر آفتاب است.
صالحی گفت: برنامه های نیشابور در این طرح کیفی و قابل اجرا بود و در آنها جریان همدلانه، فعال و مشارکت آمیز میان بخش خصوصی، عمومی و دولتی مشاهده شد.
به گفته وی هر زمان تمدنی شکل گرفت این سه ضلع پا به پای هم دویده اند.
صالحی با بیان این که در برنامه های ارائه شده نیشابور به هیات داوران این همدلی میان سه ضلع به خوبی مشهود بود و این انتخاب آغازی برای حرکت های رو به جلو است گفت: تنها نامگذاری ها و دورهم نشستن ها دردی را دوا نمی کند.
وی نیشابور را نگینی بر تارک فرهنگ ایران دانست و اظهار امیدواری کرد: تجربه این شهر به پایتخت و شهرهای دیگر منتقل شود.

** نیشابور جوهره ذاتی قطب فرهنگی را داراست
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست گفت: انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران در شان این شهر بود و انگیزه اصلی برای فعالان در این حوزه برجسته سازی مقوله فرهنگ و مصرف فرهنگی است.
سید رضا صالحی امیری افزود: ما با بحران مصرف فرهنگی رو به رو هستیم از این رو نیازمند تحریک مصرف فرهنگی برای بالا بردن مصرف صحیح می باشیم.
به گفته وی به همین منظور برنامه هایی بررسی شد که یکی از آنها ایجاد ساز و کار برای شهرهایی بود که نماد و الگوی فرهنگی برای سایر شهرها باشند.
وی توضیح داد: از ابتدا انگیزه زیادی روی این شهر داشتیم. نیشابور به لحاظ جوهره ذاتی یک مرکز و قطب فرهنگی است که باید سرمایه گذاری های فرهنگی خوبی روی آن انجام شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اظهار کرد: نیشابور دارای سبقه تاریخی، دینی و هویت تمدنی است. این شهر بیش از دو هزار و 400 شهید تقدیم نظام کرده و افراد بزرگی در این شهر حضور دارند که منشا خدمات ارزشمندی در کشور بوده اند.
صالحی امیری با بیان این که نیشابور دارای هویت فرهنگی است توضیح داد: با انتخاب این شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران غبار از چهره گرفته شد و جوهره وجودی آن برجسته تر شد.
وی تاکید کرد: باید با الگوسازی برای سایر شهرهای کشور پیش رویم اکنون بسیاری از شهرها در رقابت با نیشابور قرار گرفته اند از این رو لازم است این حرکت تداوم داشته باشد و پایتخت کتاب ایران تنها محدود به یک شهر و یک سال نباشد.
به گفته صالحی امیری اگر قرار است در کشور توسعه ای شکل گیرد مجرای آن فرهنگ است و تا انسان ساخته نشود جامعه ای اصلاح نمی شود از این رو باید تلاش کرد فرهنگ را به عنوان بستر اصلی توسعه به کشور را معرفی کنیم.
صالحی امیری گفت: کتاب و کتاب خوانی زیرساخت این توسعه است.

** مسئولان در معرفی شهرهای کوچک تلاش کنند
دبیر چهره های ماندگار کشور در این مراسم گفت: نیشابور پیشینه تاریخی پربار دارد و شخصیت های برجسته ای در آن ظهور کرده اند.
محمود اسعدی اظهار کرد: در دوره ای از قرن 1 تا 4، دو هزار و 700 شخصیت برجسته متعلق به این شهر تاریخی بوده اند در حالی که دو هزار و 500 نفر از آنها دارای اسم های عربی هستند دلیل آن نیز سیطره فرهنگ عربی است.
وی از مسئولان فرهنگی و رسانه ها خواست در شناسایی شهرهای کوچک مانند نیشابور بیشتر تلاش کنند.
دبیر چهره های ماندگار کشور با اشاره به رابطه اقتصاد و فرهنگ توضیح داد: باید این مساله مورد توجه قرا رگیرد تا حرکت عظیمی در کشور ایجاد شود.
وی با بیان این که نباید به آمار اعلام شده در خصوص افراد کتاب خوان اکتفا کرد گفت: اکنون نباید کتاب ملاک مطالعه باشد، تلویزیون، اینترنت و رسانه های دیگر نیز جزو مطالعه هستند در حالی که در آمار گنجانده نمی شوند.
به گفته اسعدی، شایسته است ایران نیز مانند کشورهای اروپایی هر سال یک شهر را پایتخت فرهنگی خود قرار دهد.
اسعدی، با بیان این که نسل جوان جویای اطلاعات صحیح، گزیده و عمیق است از این که نتوانسته ایم بزرگان خود را به زیبایی دیگران معرفی کنیم انتقاد کرد.

** نقش مردم در انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران
فرماندار نیشابور نیز گفت: این شهر در میان 99 شهر شرکت کننده به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد. ما وارث یک تمدن و پیشینه غنی فرهنگی هستیم که متعلق به همه ایرانیان است.
غلامحسین مظفری با بیان این که شخصیت های بزرگی نظیر عطار و خیام در نیشابور ظهور کرده اند افزود: حوزه نفوذ این بزرگان در جهان را شاهد هستیم هر چند برخی از این شخصیت ها به کشورهای دیگر سفر کرده اند.
به گفته وی، مردم بیشترین مشارکت و حمایت را در انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران داشته اند.
فرماندار نیشابور اظهار کرد: این شهر ظرفیت بزرگ فرهنگی را دارا است از این رو از شبکه های اطلاع رسانی و راسنه ها انتظار داریم بیشتر به این شهر، وقایع و مسائل مربوط به آن بپردازند زیرا باور داریم می توان مستندهای زیادی از آن چهره های فرهنگی و اقدامات فرهنگی انجام شده در نیشابور تولید کرد.

** پنج برنامه ارائه شده برای نیشابور
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور به پنج برنامه ارائه شده این شهر اشاره کرد و گفت: «کتاب، توزیع و عرضه»، «کتاب برنامه مناسبتی و قدرشناسی»، «کتاب، هنر و اطلاع رسانی»، «کتاب و مشارکت عمومی» و «شبکه مجازی پایتخت ایران» از جمله این برنامه ها است که تعدادی از آنها منطقه ای، ملی و بین المللی است.
عباس کرخی گفت: نیشابور جزو هفت شهر نمونه گردشگری در نوروز 95 است و کتابخانه شریعتی به عنوان اولین کتابخانه در ایران شناخته شد که بیش از یک میلیون مراجعه را داشته است.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از 15 اردیبهشت در شهر آفتاب برپا شده است، 25 اردیبهشت (فردا) به کار خود پایان می دهد.
فراهنگ**1880**9132**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده