ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راه‌اندازی یگان اسب‌سواری محیط زیست در ۴ استان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با انتقاد از آلودگی خودروهایی که دارای معاینه فنی هستند گفت: بسیاری از خودرو های آلوده معاینه فنی دارند و سازمان محیط زیست برای حل این مشکل قانونی، چشم انتظار اقدامات مجلس دهم است. خبرگزاری ایسنا: معصومه ابتکار در نشست با مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست استان‌های سراسر کشور با تاکید بر اجرای توسعه پایدار گفت: این مهم در صورت تلفیق ملاحظات زیست محیطی با برنامه های تدوین شده توسعه ای حاصل می شود. تلفیق محیط زیست با برنامه‌ها باید بخش لاینفک توسعه پایدار باشد زیرا امروزه توسعه و محیط زیست در تقابل با یکدیگر قرار ندارند.

وی با اشاره به اینکه فرایند توسعه اجتناب ناپذیر است، افزود: به همان اندازه که مصرف بی رویه باعث لطمه به محیط زیست می شود فقر و نابسامانی های اجتماعی نیز می تواند ضرر آفرین باشد.

ابتکار ادامه داد: دولت برای توسعه در زیر ساخت ها و اشتغال زایی هدفگذاری کرده و اجماعی برای توسعه پایدار در کشور ایجاد شده است.

وی همچنین با بیان اینکه امروزه کشاورزی بیشترین آثار و عوارض منفی توسعه ای را دارد گفت: فشار این بخش بر روی محیط زیست کشور در برخی موارد با زیان های صنعت، نفت و زیرساخت ها برابری می کند.

وی اضافه کرد: به همین منظور باید بحث آمایش در استان ها جدی گرفته شود و دقت نظر کاملی بر روی مسائل مکان یابی و بارگذاری های جمعیتی صورت گیرد.

ابتکار با تاکید بر رعایت این موارد در سراسر کشور به ویژه استان تهران افزود: ظرفیت های زیستی، اشتغال، فعالیت و رشد اقتصادی باید با توجه به مسایل محیط زیست باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین با بیان اینکه آیین نامه تفویض اختیار استانها به زودی در دولت نهایی می شود، گفت: توان افزایی مشاوران و ارزیابی دو برنامه مهم در دستور کار است.

ابتکار با تاکید بر اعمال نظارت های واقعی و تخصصی در ارزیابی ها ادامه داد: انتظار می رود لایجه ارزیابی هر چه زودتر در مجلس تصویب شود تا ارزیابی های این سازمان به هیچ وجه تشریفاتی نباشد.

وی همچنین با تاکید بر پایش تمامی واحدهای صنعتی اظهار داشت: استفاده از فناوری و تجهیزات نوین برای آزمایشگاه های محیط زیست یک ضرورت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص موضوع مدیریت پسماند نیز گفت: مدیریت پسماندهای ویژه و بیمارستانی در تمام کشور به ویژه استان های شمالی مورد توجه بوده و باید ساماندهی شده و در این راستا از ظرفیت شوراهای اسلامی و شهرداری ها استفاده کرد.

ابتکار بیان کرد: در موضوع هوا نیز اقدامات مطلوبی انجام و منجر به بهبود کیفیت هوا شده اما برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بازنگری و فراگیر شده و برنامه بهبود کیفیت هوا باید در سایر استان ها آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه برجام فرصتی را برای توسعه کشور فراهم می کند، گفت: در محیط زیست، این فرصت بر بسط و توسعه فناوری های سبز پایه گذاری شده تا بسیاری از طرح های بین المللی که سال ها به دلیل نبود اعتبار اجرا نشده، از سرگرفته شود.

ابتکار بیان داشت: از طرفی برجام، فضای سرمایه گذاری را در کشور ایجاد کرده که از دولت تقاضا داریم در صنعت، زیرساخت و تولید مسائل زیست محیطی در اولویت باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با توجه به باز شدن فضا برای صنعت، زیرساخت و تولید، فعالیت های توسعه ای بسیاری صورت می گیرد که در این راستا آمادگی محیط زیست برای مساله آمایش و تعیین ظرفیت زیست محیطی هر منطقه بسیار مهم است.

ابتکار با بیان اینکه، فناوری های سبز باعث توسعه می شوند، گفت: بهینه سازی، کاهش آلودگی، اصلاح صنایع، تصفیه پساب، پاکیزگی و آلودگی هوا، استفاده از انرژی نو و مدیریت پسماند، از مزیت های این فناوری سبز و بکار گیری فرصت های جدید سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: در این دوره،صندوق حمایت از محیط زیست فعال بوده و این فرصت خوبی است که این وضعیت را بهبود بخشیم.

تاکید بر یکپارچه سازی معاینه فنی در کشور

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه نشست مدیران استانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در جمع خبرنگاران نیزگفت: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم هشت محیط بان در حین انجام وظیفه مشکلات قضایی داشته اند که تاکنون اقدامات لازم برای رفع مشکل هفت نفر انجام شده است. در مراجع قضایی برای رفع محکومیت یک محیط بان دیگر نیز در حال پیگیری هستیم.

وی با اشاره به درگیری محیط بانان و متخلفان محیط زیست، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش خود را برای آموزش مردم در این راستا مضاعف کرده و در عین حال برای رفع خلا های قانونی در این زمنیه اقدام می کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد: تمامی قوانین بازنگری شده و در مدت یک و نیم سال گذشته، چهار لایحه حفاظت از تالاب ها، هوای پاک، حفاظت از خاک و ارزیابی ارائه شده است.

ابتکار افزود: لایحه مقابله با حیوان آزاری و حمایت از حیوانات در حال تدوین بوده و متاسفانه لایحه ارزیابی در کمال تاسف و تعجب در مجلس نهم رد شد.

ابتکار با بیان اینکه در سالجاری اعتبار مطلوبی برای ارتقا مدیریت حفاظتی و ایجاد زیرساخت های گردشگری در نظر گرفته شده، اظهار کرد: چهار میلیارد ریال برای این مهم اختصاص یافته است.

وی همچنین در خصوص آلوگی های نفتی در منطقه لرستان ادامه داد: برای این مهم بارها با وزرات نفت مکاتبه شده و در حال حاضر نیز این موضوع در کارگروه مشترکی با مسئولان این وزارتخانه در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: زمانبدی اجرای تعهدات وزارت نفت مبتنی بر تامین اعتبارات بوده و در این راستا به این وزارتخانه حداکثر یک سال فرصت داده شده به تعهدات خود عمل کند.

ابتکار با تاکید بر یکپارچه سازی طرح معاینه فنی در کشور افزود: ماه گذشته نیز مصوبه حدود مجاز خروجی صنایع کشور تصویب شد که بر اساس آن آلودگی هوای صنایع کشور به حداقل می رسد.

راه‌اندازی یگان اسب‌سواری محیط زیست در 4 استان

همچنین نخستین یگان آموزش اسب سواری محیط زیست کشور عصر پنجشنبه با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خرم آباد راه اندازی شد.

ابتکار در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: این یگان برای فعالیت در مناطق سخت گذر و ارتفاعات و به منظور پایش مستمر مناطق تحت حفاظت راه اندازی شده است.

معاون رییس جمهور اظهار داشت: همچنین در برخی مواقع آتش سوزی که اعزام نیرو با خودرو موجب تخریب محیط زیست شده و یا دسترسی سریع به منطقه امکانپذیر نیست، از این یگان استفاده خواهد شد.

براساس گزارش پام، ابتکار با اشاره به تجربه موفق سال های قبل ایران و سایر کشورها در این راستا گفت: با همکاری ارتش جمهوری اسلامی و آموزش این نیروها، راه اندازی یگان های سوارکاری در دستور کار قرار دارد.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در فاز اول چهار استان لرستان، فارس، گیلان و تهران به این یگان مجهز می شوند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X