ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جزئیات راه‌اندازی قطار‌های حومه‌‌ تهران

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن با تأکید بر اینکه چهارخطه‌سازی راه‌آهن تهران-گرمسار تا پایان دولت اجرا می‌شود، گفت: دو خط از این مسیر به قطار‌‌های حومه‌ای اختصاص می‌یابد.

خبرگزاری فارس: وحید علی‌قارداشی با تأکید بر اینکه دولت‌ برنامه‌های مشخصی برای توسعه قطارهای مسافربری حومه‌ای دارد، بیان کرد‌: البته تعدادی قطار‌ حومه‌ای، هم‌اکنون در ناوگان ریلی بین شهری کشور فعال است، اما سیاست توسعه‌ بیشتر این قطارها در دستور کار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

برنامه‌ریزی برای احداث 3000 کیلومتر مسیر ریلی دوخطه

وی اظهار داشت: هدف‌گذاری کرده‌ایم در کنار 11 هزار کیلومتر خط‌آهن موجود، 3 هزار کیلومتر مسیر ریلی دو خطه داشته باشیم و این امر موجب افزایش 2 برابری ظرفیت خطوط ریلی می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن ادامه داد: تهران، کرج و هشتگرد از طریق قطارهای حومه‌ای با راه‌‌آهن به یکدیگر متصل شده‌اند ضمن آنکه‌ ‌ورامین، پیشوا و گرمسار‌ هم از طریق قطار حومه‌ای به تهران متصل می‌شود و در حال حاضر عملیات اجرایی این پروژه‌‌ آغاز شده است.

علی‌قارداشی با بیان اینکه پروژه‌‌های دو‌خطه‌سازی راه‌آهن توسط شرکت راه‌‌آهن اجرا می‌شود، افزود:‌ با دو خطه کردن مسیرهای ریلی و تراک‌بندی آنها، در هر 7 تا 8 دقیقه یک قطار در مسیرهای مذکور اعزام می‌شود و این مورد، ظرفیت بسیار قابل توجهی از سهم جاده را کاهش می‌دهد.

* کاهش تردد خودرو در آزادراه تهران-قزوین با وجود قطار حومه‌ای مسیر

وی ‌‌اظهار داشت: چهارخطه کردن مسیر ریلی از ایستگاه راه‌آهن تهران تا ایستگاه نیک‌پسندی و سه خطه کردن ادامه مسیر از ایستگاه نیک‌پسندی تا شهر کرج، هشتگرد و قزوین ‌موجب کاهش تردد خودرو در مسیر پرتردد تهران-کرج و به دنبال آن کاهش بسزای مصرف سوخت و تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن توضیح داد: روزانه تعداد 117 هزار خودرو از سمت کرج تا تهران ‌تردد می‌کنند که اگر سرنشینان این‌ خودرو‌ها از ‌قطار استفاده کنند به صرفه جویی سوخت، کاهش ترافیک و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌انجامد.

علی‌قارداشی اظهار داشت: با راه‌اندازی‌ قطار حومه‌ای قزوین-تهران-قزوین ‌مردم قزوین‌ به راحتی در ساعت اداری به تهران وارد می‌شوند‌ و سپس بعداز ظهر به قزوین برمی‌گردند‌؛ ظرفیت هر رام این قطار حومه‌ای ‌336 نفر‌ ‌است.

* تکمیل قطار‌‌ حومه‌ای تهران-گرمسار تا پایان عمر دولت

وی بیان کرد: همچنین در سمت گرمسار،‌ مسیر ریلی تهران - ری - ورامین - پیشوا - گرمسار پروژه چهار‌خطه کردن مسیر توسط پیمانکار در حال انجام است که پیشرفت مناسبی دارد بدین ترتیب شهرهای قرچک، ورامین، پیشوا و گرمسار به قطار حومه‌ای‌ متصل می‌شوند.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن با اشاره به اینکه در مسیر ورامین و پیشوا فعلاً از ظرفیت دو خطه موجود برای قطارهای حومه‌ای استفاده می‌شود‌، گفت: با اضافه شدن خطوط ریلی 3 و 4 تا گرمسار، این دو خط به صورت کامل در اختیار قطارهای حومه‌ای قرار می‌گیرد و این امکان فراهم می‌شود هر 15 دقیقه یکبار قطار اعزام شود؛ در دنیا نیز فاصله بین حرکت قطارهای حومه‌ای ‌حدود 15 دقیقه است.

علی‌قارداشی افزود: در مدیریت قطارهای حومه‌ای باید فاصله بین اعزام قطارها کوتاه و اطمینان حرکتی بالا وجود داشته باشد تا این برای مسافر جذاب باشد یعنی سرعت و ایمنی در کنار هم وجود داشته باشد‌‌

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن اظهار داشت: تلاش می‌کنیم ‌پروژه مذکور تا پایان عمر دولت یازدهم تکمیل شده و به بهره‌برداری برسد.

* اتصال پرند و اسلام‌شهر به تهران با قطار حومه‌ای

وی اظهار داشت‌: مسیر دیگر قطار حومه‌ای از تهران تا پرند است که با احداث قطار حومه‌ای این مسیر، پرند، اسلام‌شهر و رباط‌کریم، نسیم‌شهر و شهرستان بهارستان از مزایای ‌قطار حومه‌ای منتفع‌ می‌شوند‌.

* تأمین اعتبار قطارهای حومه‌ای از محل بودجه راه‌‌آهن

علی‌قارداشی با بیان اینکه تزریق اعتبار تکمیل‌ قطارهای حومه‌ای از محل بودجه راه‌آهن انجام شود، بیان کرد: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی که وزیر راه و شهرسازی آن را به صورت جدی دنبال می‌کند توسعه قطارهای حومه‌ای است و در این باره از محل بودجه جاری و عمرانی راه‌آهن اعتباری به قطارهای حومه‌ای اختصاص می‌یابد.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن اضافه کرد:‌‌ به هر حال در قالب توسعه خطوط راه‌آهن، از اعتبارات کلان توسعه خطوط ریلی با هدفگذاری قطارهای حومه‌ای، تأمین مالی این پروژه بزرگ ملی انجام می‌شود.

وی یادآور شد: البته قبلاً هم عنوان شده است که بخشی از اعتبارات توسعه قطارهای حومه‌ای (با پیشنهاد مدیرعامل راه‌آهن) از محل صرفه‌جویی مصرف سوخت تأمین ‌شود، تلاش کرد‌ه‌ایم از ظرفیت‌های قانونی برای تأمین مالی این پروژه استفاده جدی کنیم که در این راستا بند «ق» تبصره بودجه‌ هم برای توسعه قطارهای حومه‌ای در دستور کار قرار گرفته است که البته تحقق درآمد از محل این بند هنوز به نتیجه نرسیده است.

* اختصاص یارانه به توسعه قطارهای حومه‌‌ای

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن با تأکید براینکه دولت بابت توسعه قطارهای حومه‌ای یارانه اختصاص می‌دهد، افزود: در قیمت‌‌گذاری بلیت‌های حومه‌ای یارانه اختصاص می‌یابد و اگر بخواهیم این سیستم رشد کند در گام اول حمایت‌‌های دولت را لازم دارد.

علی‌قارداشی با بیان اینکه قطارهای حومه‌ای به دلیل دارا بودن نرخ پایین بلیت، سود آنچنانی ندارد، گفت: با این وجود در راستای آسایش مردم و تأثیر بسزایی قطارهای حومه‌ای در کاهش ترافیک، کاهش آلودگی زیست محیطی، کاهش تصادفات رانندگی و افزایش ایمنی سیر، سرعت جابه‌جایی و حمل و نقل ارزان،‌ این موضوع به طور جدی از سوی دولت دنبال می‌‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن تأکید کرد: ‌توسعه قطار‌های حومه‌ای هیچ محدودیتی ندارد،‌ به میزانی که تعداد مسافر بیشتری جذب قطارهای حومه‌ای شود و تقاضا افزایش یابد، می‌توان به همین میزان تعداد قطارها را افزایش داد‌.

* ارائه تسهیلات به بخش خصوصی از سوی راه‌‌آهن برای تأمین ‌ناوگان قطار حومه‌‌ای

علی‌قارداشی با بیان ‌‌تأمین ناوگان قطارهای حومه‌ای از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود، افزود: را‌ه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند همکاری مناسبی برای ارائه تسهیلات و تهیه ناوگان قطار حومه‌ای داشته باشد.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن یادآور شد: در بحث ایجاد شرکت قطارهای حومه‌ای این هدف دنبال می‌شود که مدیریت قطارهای حومه‌ای به دقت انجام شود.

* اتصال قطارهای ‌حومه‌ای به مترو الزامی است

وی با تأکید بر اینکه توسعه قطار‌های حومه‌ای ‌نیازمند ارتباط همه ارگان‌های متولی است‌، ادامه داد: به هر حال در این حوزه فقط موضوع حمل و نقل مطرح نیست‌، آلودگی ابرشهری مثل تهران به دیگر کلانشهرهای کشور و حتی شهرهای کوچک‌تر هم کشیده شده است و اگر بخواهیم واقعاً در شهرهای بزرگ زندگی کنیم، ناگزیر از رشد سیستم ریلی کشور هستیم.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن گفت: نمی‌توان مردم را در درواز‌ه‌های ورودی شهر رها کرد و برای ادامه سفر تا مرکز شهر سیستمی نداشت؛ باید از طریق قطار حومه مردم تا مرکز شهر جابه‌جا شوند و آنجا از طریق سیستم‌های حمل‌ و نقل عمومی نظیر مترو که به سیستم قطارهای حومه‌ای متصل است، مسافران در نقاط مختلف شهر توزیع شوند این در حالی است که اگر مسافران قطار در دروازه‌ شهرها پیاده شوند حق انتخاب از آنها گرفته می‌شود.

علی‌قارداشی اظهار داشت: وقتی در مرکز شهر هم سیستم‌های متفاوت مدل‌های حمل‌ و نقلی موجود باشد، مسافر این قدرت انتخاب را دارد که از چه مدل حمل و نقل برای رسیدن به مقصد استفاده کند و در این عرصه استفاده از حمل و نقل شخصی کمرنگ‌ و توزیع مناسب سفر انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر مهندسی و نظارت بر تأسیسات زیربنایی راه‌آهن با تأکید براینکه حمل و نقل حومه‌ای با حمل و نقل درون‌شهری و مترو باید یکپارچه شود، اظهار داشت: حتی می‌توان قطارهای حومه را با سیستم‌های اتوبوس‌های تندرو ترکیب کرد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده