ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همایش استانداران منطقه پنج کشور در مشهد برگزار شد

استاندار خراسان رضوی در این نشست گفت: برای توسعه فعالیتهای منطقه ای و فرامنطقه ای نیازمند همکاری فرااستانی هستیم.
علیرضا رشیدیان افزود: بدین منظور باید تعاملات را از سطح استانداریها به سطوح غیردولتی توسعه داد و از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش سهم تجارت بین المللی بهره گرفت.
وی ادامه داد: تاکنون طی نشستهایی که پیش از این بین استانداران منطقه پنج برگزار شد در حوزه مسائل مشترک همچون مناطق آزاد، بنادر، مناطق مرزی و تعاملات بین المللی، راه آهن، انتقال آب و انرژی بررسیهایی صورت گرفته است.
استاندار خراسان رضوی گفت: برای استفاده از ظرفیتهای موجود در هر منطقه و حضور و مشارکت جدی بخش خصوصی در توسعه منطقه نشستی مشترک بین اتاقهای بازرگانی منطقه پنج طی دو روز گذشته برگزار شد که باید در جهت حصول نتیجه مطلوب تداوم یافته و گسترده شود.
وی افزود: ظرفیتهای معدنی، ترانزیتی و استفاده از توان حوزه اجرایی استانهای شرق کشور در تعامل و ارتباط با بخش خصوصی در این منطقه می تواند امکان خوبی برای فعالیت و ارتقا بخش اقتصادی و تجاری فراهم کند.
رشیدیان همچنین اختلاف، ناهماهنگی و رقابت منفی بین استانها در حوزه فعالیت اقتصادی داخلی و نیز تجارت خارجی را به ضرر کشور و منطقه دانست.
وی ادامه داد: تعامل اتاقهای بازرگانی استانهای شرقی با نگاه فراگیر، جامع و کامل برای بازار منطقه ای و بهره گیری از این بازار و نیازهای آن برای توسعه همکاریها و مشارکت بیشتر منشا خیر و برکت برای مناطق شرقی می شود.
استاندار خراسان رضوی گفت: تشکیل دبیرخانه دایمی منطقه پنج، ایجاد هلدینگها و صندوق سرمایه گذاری مشترک در این منطقه می تواند به رونق اقتصادی شرق کشور کمک زیادی کند.
وی با اشاره به وجود حساسیتهای منفی بین تجار و بازرگانان استانهای مختلف و حتی میان دستگاههای مدیریتی، آن را عامل عدم رشد و موفقیت فعالیتها دانست.
رشیدیان افزود: در مقابل حضور تجار چینی و قبضه بازار از سوی آنها هیچ حساسیتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: بازار سوغات خراسان رضوی بازاری سه هزار میلیارد تومانی است، این بازار رها در اختیار اجناس بی کیفیت چینی قرار گرفته اما فضا را برای عرضه تولیدات استانهای خود را فراهم نمی کنیم.

* دسترسی به آبهای آزاد و ظرفیتهای بندری
استاندار سیستان و بلوچستان هم در این نشست گفت: این استان از نظر مجاورت با دریای عمان، ظرفیتهای بندری و منطقه آزاد فرصت بسیار خوبی برای تعاملات تجاری و خارجی بین المللی است.
علی اوسط هاشمی افزود: به همین منظور ظرفیت 2،5 میلیون تنی بندر شهید بهشتی چابهار تا بهمن ماه امسال به 8،5 میلیون تن می رسد.
وی ادامه داد: پیش از این نیز برای پهلوگیری کشتیها مجبور به سبک سازی بودیم اما در شرایط جدید قابلیت پهلوگیری کشتی 90 هزار تنی در بندر شهید بهشتی چابهار فراهم می شود.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در جوار این استان بازار دو میلیارد نفری هند، اندونزی و پاکستان قرار دارد اما در این زمینه نتوانسته ایم تمام ظرفیتها را مورد استفاده قرار دهیم.
وی افزود: اگر سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بنادر حاشیه دریای عمان سرمایه گذاری کنند فرصت خوبی برای همه کشورهای منطقه و توسعه مبادلات فراهم می شود.
اوسط هاشمی ادامه داد: رویکرد آن است که از چسبندگی صادرات و واردات کشور به امارات کم و از ظرفیت حاشیه اقیانوس هند در این ارتباط استفاده شود.
وی گفت: در گذشته نگاه به سیستان و بلوچستان ناامنی بود چنانکه در جدول گردشگری جزو استانهای پر خطر اعلام می شد اما پس از حصول برجام تاکنون حدود 60 هیات خارجی وارد منطقه شده که باید مورد توجه قرار گیرد.

* تعریف هندسی تجارت ملی و منطقه ای
استاندار یزد نیز در نشست استانداران منطقه پنج کشور گفت: نیازمند تعریف هندسی تجارت ملی و منطقه ای هستیم.
وی افزود: یکی از مشکلات عمده در توسعه تجارت و اقتصاد تاکنون تحریم بود که طی تلاشهای گسترده، دیوار تحریمها فرو ریخت.
سیدمحمد میرمحمدی ادامه داد: گام دوم تحقق اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیان است بدین مفهوم که مسائل خود را مبتنی بر علم دانش و آگاهی دنبال کنیم زیرا هر اقدام آگاهانه ای خطرپذیری کمتری دارد.
وی گفت: در شرایط پسابرجام گسترش مناسبات به ویژه تجاری و بازرگانی مهم است.
استاندار یزد افزود: در این تجارت باید بازارهای هدف خود را کاملا شناسایی کرده و بتوانیم برای گسترش آن با شناسایی ظرفیتهای خود و نیز نیازهای طرف مقابل برنامه ریزی کنیم.
وی انسجام تجار، تلاش و نقش محوری اتاقهای بازرگانی در حداقل رساندن تنشهای بازار، پرهیز از جزیره ای عمل کردن، ایجاد شبکه منسجم از تجار و پیوند سود و زیانها را از جمله ضرورتها عنوان کرد.

* حمایت و مشاوره اتاقهای بازرگانی
استاندار خراسان شمالی هم در این نشست گفت: اتاق بازرگانی به ویژه در استانهای همجوار باید به استانهای کوچکتر که سابقه کمتری در تعاملات تجاری با کشورهای خارجی دارند کمک کرده و مشاوره دهند.
سید علی اکبر پرویزی افزود: این امر به نحوه ارتباط و تعاملات بین المللی یاری می دهد تا حداکثر استفاده از فرصتها محقق شود.
وی هماهنگی بین تجار وبازرگانان را از دیگر ضرورتها ذکر و بیان کرد: در شرایطی که برخی کشورهای خارجی سعی می کنند با دور زدن تجار استانهای مختلف محصول مورد نظرشان را زیر قیمت واقعی بخرند باید هوشیارانه تر عمل کنیم.
استاندار خراسان شمالی ادامه داد: این وضعیت موجب شده محصولات تولیدی برخی استانها همچون خراسان شمالی در حوزه آلومینیوم و سیمان تا حد زیادی در انبارها دپو شود.
وی گفت: این در حالی است که کارخانه های داخلی نیازمندیهای خود به این کالاها را از خارج تامین می کنند و ما ناچار به دنبال بازار هستیم.

* قوا باید از مشاوره بخش خصوصی بهره گیرند
استاندار سمنان هم در این نشست گفت: باید قوای مجریه، مقننه و قضاییه در توسعه کشور از بخش خصوصی به عنوان مشاور استفاده کنند.
محمدرضا خباز افزود: در همین چارچوب فعالیت شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولتی ارزشمند است.
وی ادامه داد: اما هنوز برخی دستگاهها مقاومت می کنند در حالی که تاکید رهبر معظم انقلاب هم بر ورود بخش خصوصی به عرصه اقتصادی است و امروز در قالب اقتصاد مقاومتی نیز مردمی کردن آن دنبال می شود.
استاندار سمنان گفت: بخش خصوصی هم خود وارد عمل شده و مطالبه گری کند.
منطقه پنج وزارت کشور متشکل از استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان است.
1906/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده