ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صدور ۶ حکم محکومیت برای نقد کردن غیر قانونی بن های خرید کتاب

به گزارش خبرنگار مهر، همایون امیرزاده رئیس هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران و محمدرضا توکل صدیق مدیرکمیته ناشران داخلی نمایشگاه کتاب صبح امروز در نشستی خبری به موضوع نظارت در مسئله نقد کردن غیر قانونی بن های خرید کتاب نمایشگاه پرداختند.

امیرزاده در این نشست خبری در سخنانی عنوان کرد: در فضایی مانند نمایشگاه کتاب که نمایی  از کل نشر کشور است الزاماتی داریم تا بتوانیم فضا را به شکلی منطقی اداره کنیم و در این میان مسئله نظارت نیز به ما کمک می ند تا این فرایند را سالم زای کنمی.

وی با اشار به اینکه در این دوره از نمایشگاه ارتباط منطقی درستی میان تشکل های نشر و مجموعه های نظارتی شکل گرفته، گفت: تمامی آراء صادره نظارتی تا به امروز به صورت تعاملی بوده و فرایند تعریف شده ای بین مدیران کمیته ها و دبیران نظارت برای این منظور مطرح شده است.

بر این اساس قبل از طرح پرونده در هیئت تخلفات و انشاء رای، ابتدا دوستان به مختلف تذکر شفاهی می دهند و وی موظف است تا ۲ ساعت پس از آن تخلف مربوطه را رفع کند  در صورت عدم این اتفاق تذکر بعدی به صورت کتبی بوده و دو ساعت دیگر به ناشر فرصت داده می شود در غیر این صورت پرونده وارده چرخه رسیدگی شده و رای صادر می شود.

رئیس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه گفت: در مدت برگزاری نمایشگاه کتاب برخ سوداگران فرصت طلب تحریک می شوند تا با حضوری غیر رسمی در این رویداد منافع  خود را تامین کنند اما ما در بخش نظارت سعی داریم تا بین نشر حرفه ای و سوداگران خط تمایزی ایجاد کنیم. برآورد ما این است فرایند نظارت ما به جریان سالم نشر در سال آینده نیز کمک خواهد کرد.

امیرزاده در همین موضوع به پدیده غیر قانونی نقد کردن بن های کتاب اشاره کرد و گفت: این مسئله محوری ترین موضوع تخلفات ما در سال جاری است زمانی که ما اعتبارات نشر را از سمت تولید به سمت مصرف تغییر جهت دادیم گروههای مختلف مستحق دریافت یارانه شدند. مثلا ما با بضاعتمان از میان ۵ میلیون دانشجوی کشور امسال حداکثر توانستیم به ۳۰۰ هزار نفر یارانه حمایتی بدهیم. طبیعی است که در این وضعیت سعی کنیم این اعتبار حداقلی تنها صرف خرید کتاب شود و امروز خوشحالیم که با سیستم نظارتی مان متوجه شده ایم که این یارانه ها در کجا مسیر انحرافی طی کرده و به جای کتاب تبدیل به پول نقد شده است و به همه اطمینان خاطر می دهیم که اقدامات نظارتی ما برای جلوگیری از این  اتفاق تا ساعت ۹ شب روز پایانی نمایشگاه هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: برای این مسئله ما هم به صورت فیزیکی و هم به صورت نرم افزاری به موارد تخلف رسیدگی کرده ایم. به برخی فرصت داده ایم به برخی تذکر. مواردی را دیدیم که مسئله حدود ۵۰ بن کارت در فاصله زمانی ۲.۵ دقیقه همگی به صورت رند نقد شده بودند. اینها تخلف است و با آن برخورد شده است. دوستان ما در مسئله نظارت بر سامانه های فروش (POS) به صورت ساعتی مشغول مانیتور تراکنش ها هستند و به ما هشدارهای لازم را می دهند. در بخش های اختصاصی هم مانند بخش های دانشجویی و دانش آموزی دیدیم که برخی بن کارت ها صرف خرید کتابهای غیرمرتبط شده است. مثلا بن کارت دانش آموزی صرف خرید کتاب دانشگاهی شده است. اینها نشان از یک تخلف می دهد که با آنها برخورد شد.

امیرزاده از مجموع ۵۰۰ گزارش تخلف رسیده به هیئت بررسی تخلفات تاکنون ۸۵ رای صادر شده است مصادیق این تخلفات هم شامل فروش آثار سایرین، فروش کالاهای غیر از کتاب، واگذاری غیر قانونی غرفه ها، نقد شدن غیر قانونی بن ها، فروش نسخه های بدون مجوز و افست کتابها و رعایت نکردن شئونات اسلامی و عفاف و حجاب بوده است.

به گفته وی از ۸۵ رای صادره ۶۴ مورد منجر به محرومیت در نمایشگاه سال بعد و نمایشگاههای استانی امسال و نیز تعطیلی غرفه ها تا پایان نمایشگاه شده است.

رئیس هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران تصریح کرد: تاکنون ۶ محکومیت نیز در زمینه نقد کردن بن کارت ها داشته ایم و موارد دیگری هم از طریق مراجع حقوقی در دست بررسی است.

همچنین در این نشست همچنین محمدرضا توکل صدیق مدیر کمیته ناشران داخلی کتاب نیز در سخنانی عنوان کرد: هر رویدادی مانند نمایشگاه کتاب ضابطه هایی برای برگزاری دارد که نبود این ضوابط باعث فاصله گرفتن آن از مسیر نظم می شود البته نمایشگاه کتاب تهران کارکردهای خاص خود را دارد. به ویژه اینکه ناشران آثاری را ارائه و مردم هم با بضاعت فعالیت آنها آشنا شده و به حد وسع خود خریداری می کنند. اگر قرار باشد نمایشگاه به عرصه ای مبدل شود که در آن فعالیت این ناشران توسط افراد فرصت طلب تحت شعاع قرار بگیرد برگزاری نمایشگاه مورد نقض غرض است.

وی افزود: موَزعینی که  با کتاب سازی توانسته اند غرفه ای را در نمایشگاه بدست بیاورند و یا ناشرانی که توان حضور در نمایشگاه نداشته و با ارائه غیر مجاز آثار دیگران سعی دارند نمایشگاه را به یک مرکز پخش کتاب تبدیل کنند نباید در نمایشگاه فعالیت داشته باشند.

توکل صدیق تاکید کرد: سال گذشته با همکاری وزارت ارشاد و تشکل ها تجربه مناسبی بدست آمد که امسال به کمک آن تلاش کردیم با کشف این موارد تخلف اجازه ندهیم حق کسی ضایع شود و در عین حال ناشران به فعالیت خود بپردازند. بر این اساس ما بیش از ۵۰۰ گزارش به هیئت بررسی و تخلفات دادیم که در نهایت منجر به صدور ۱۸۰ اخطار کتبی و تعطیلی ۳۱ غرفه تاکنون شده است.

مدیر کمیته ناشران داخلی کتاب در پایان تصریح کرد: نمایشگاه بین المللی کتاب محمل و بستری است برای نمایش تمامی مشکلات نشر. اینکه ما صرفا بخواهیم برای جلوگیری از برخی مشکلات مجوزی را باطل کنیم یا به ناشری اجازه فعالیت ندهیم کار جلو نمی رود این مسلئه پدیده ای چند وجهی و پیچیده است  که باید همه ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده