ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جشنواره فرامرزی مطبوعات و خانه ای در خورد پیل؟!

در این یادداشت آمده است: تاریخ مطبوعات ایلام را که ورق می زنی به نشریات و اصحاب مطبوعاتی می رسی که علیرغم پیشینه کوتاه آن، عملکردی بایسته و فرازهای جسورانه ای را پشت سر نهاده است.
استانی که دیرینه مطبوعاتش نه با استان هایی که عصر مشروطه را تجربه کرده قابل قیاس بوده و نه با استان هایی که تکثر مطبوعات و فعالان مطبوعاتی آن سرآمد و سردمدار جریان مطبوعه پژوهی و نقد مطبوعاتی معاصر را رقم زده باشد اما با این اوصاف این استان همواره از نویسندگان صاحب قلم و اندیشه های نو و متهوری بهره مهد بوده و در آفرینش برخی جریان های مطبوعات ایران نقش اثر گزاری ایفا کرده است.
خوب به یاد داریم که نخستین جشنواره مطبوعاتی غرب کشور در سال 1382 در ایلام برگزار شد در این جشنواره تعداد زیادی از اصحاب جراید و خبرنگاران مطبوعاتی استان های کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان و ایلام با آثار تولیدی خود در قالب های متنوع مطبوعاتی به رقابت پرداختند.
این اولین تجربه جشنواره ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز فعالان مطبوعاتی استان ایلام بود که به شایستگی برگزار شد.
بعدها اولین همایش خانه های مطبوعات کشور سال 88 به میزبانی این استان و در شهر ایلام برگزار گردید در این همایش ملی نگارنده به عنوان رئیس خانه مطبوعات ایلام با دعوت کتبی از روسای خانه های مطبوعات استان های کشور بر ضرورت هم اندیشی و تبادل تجربیات حرفه ای کارکردهای خانه های مطبوعات کشور تاکید و از آنان دعوت شد تا در این همایش حضور یابند. همایش با برنامه های جانبی و فرهنگی و با حضور اصحاب مطبوعات و مسئولان عالیرتبه استان و نیز پیام معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت آغاز بکار کرد.
سخنران ویژه این همایش مهندس غراوی استاندار وقت ایلام بود.
در این همایش پس از 2 روز فعالیت در بخش های تخصصی و برگزاری کارگاه هم اندیشی، نخستین هیات موسس خانه مطبوعات ایران نیز انتخاب شدند.
دست اندرکاران مطبوعات محلی کشور با هدف رفع مشکلات صنفی مطبوعات استانی، همچنین ساماندهی و توازن مشترکات و منافع صنفی خود پنجم خرداد 88 در ایلام گردهم آمدند و سنگ بنای یک تشکل مردم نهاد جدید را بنام خانه مطبوعات ایران پایه ریزی کردند.
این افراد امیدوار بودند که با همفکری و تبادل نظر به اعتلای مطبوعات و رسانه های محلی در استان های کشور کمک کنند تا با تبیین برنامه های مشترک و راهکارهای مناسب به دستاوردهای ارزشمندی در عرصه مطبوعات محلی دست یابند.
و اینک اواخر اردیبهشت ماه سال جاری این استان میزبان یک جشنواره مطبوعاتی فرا منطقه ای است جشنواره ای که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، استانداری ایلام و معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با اهالی رسانه استان های جدار مرزی غرب ایران شامل ایلام، کرمانشاه، کردستان، خوزستان و آذربایجان غربی و هفت استان کشور همسایه عراق (میسان، واسط، دیالی، بصره، حلبچه، سلیمانیه و اربیل) را مدتهاست سخت مشغول خود ساخته است. باید اذعان داشت روزی که محمدرضا مروارید استاندار ایلام که خود از مالکان نشریات محلی ایلام است و به عنوان صاحب امتیاز قدیمی ترین مطبوعه ایلام شناخته شده با روی کار آمدنش در مسئولیت استانداری از ارتقای همه جانبه مطبوعات سحن گفت کسی فکر نمی کرد که او با وجود مشغله های بیشمار کاری قصد دارد به یک فعالیت فرهنگی فرامرزی از جنس مطبوعات دست بزند.
استاندار ایلام به پیشنهاد خانه مطبوعات ایلام پاسخ موافق داد و پس از کش و قوس های فراوان رفته رفته اغلب دستگاه های اجرایی و معاونین خود را درگیر این اتفاق فرهنگی کرد و این بدان معنا بود که استاندار از برگزاری جشنواره تمام قد حمایت می کند و سنگ تمام می گذارد.
همین امر موجب شده توقعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مردم و اصحاب مطبوعات استان های مدعو روز بروز افزایش یابد و آنها انتظار دارند که جشنواره ای با رویکردهای نوین، اثرگذار و منحصر بفرد رقم بخورد.
در این راستا متولیان خانه مطبوعات و مسئولان اجرایی این جشنواره حدود یکسال و اندی وقت خود را صرف تلاش برای برگزاری ایده آل جشنواره صرف کردند.
اینک همه چشم به راهند که یکبار دیگر استان ایلام در جشنواره ای متفاوت و با سیاستگذاری بهینه، بتواند قابلیت های فرهنگی و مطبوعاتی خود را فراتر از یک جشنواره، فراتر از یک همایش منطقه ای و فراتر از انتظارهای بوجود آمده بروز دهد.
جان کلام اینکه انتظار می رورد در خاتمه جشنواره فرامرزی خبرگزاری ها و مطبوعات جدار مرزی ایران و عراق، ارتقای عیار مطبوعات ایلام، برجسته شدن نشریات دوزبانه، بهره مندی از امتیاز میزبانی در راستای ترمیم اقتصاد مطبوعات محلی و احراز رتبه های برتر رقابت های مطبوعاتی برای جامعه مطبوعات ایلام به عنوان دستاوردی قابل قبول رقم خورد چرا که به قول شاعر:
یا مکن با پیلبانان دوستی --------- یا بنا کن خانه ای در خورد پیل
خداداد ابراهیمی نویسنده و روزنامه نگار

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X