ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امکان وقوع آتش سوزی در آبیدر سنندج از ۱۵ خرداد به بعد وجود دارد

به گزارش خبرنگار مهر، طیب محمودی شامگاه پنج شنبه در جلسه پیشگیری و مقابله با آتش سوزی آبیدرکه در سالن جلسات شورای اسلامی شهر سنندج تشکیل شد، گفت: آتش سوزی زمانی ایجاد می شود که مثلث اتش(سوخت، اکسیژن و حرارت) در محیط وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: براساس بررسی های انجام شده و نتایج داده ها، از ۱۵ خردادماه به بعد شرایط آتش سوزی در پارک جنگلی آبیدر فراهم می شود البته این امر تنها مختص آبیدر نیست و برای مراتع و جنگل های واقع در دیگر شهرهای استان هم صدق می کند.

وی اظهارداشت: ۶۱ درصد آتش سوزی های مراتع و جنگل های استان در ساعت ۱۲ ظهر تا ۶ بعدازظهر و ۴۶ درصد آتش سوزی ها هم در روزهای تعطیل روی داده است.

معاون فنی اداره کل محیط زیست کردستان ادامه داد: بهترین راه حل برای پیشگیری و یا اقدام سریع برای اطفای حریق در آبیدر این است که ادارات وارگان های ذیربط و درگیر با این مسئله تیم کشیک و همچنین تیم واکنش سریع اطفای حریق تشکیل دهند.

محمودی یکی دیگر از اقدامات برای پیشگیری از آتش سوزی در آّبیدر را چیدن علوفه در این منطقه خواند و اظهارداشت: از نظر علمی بهترین حالت این است که با توجه به شیب منطقه به فاصله ای مشخص علوفه ها درو شود که با این اقدام در صورت آتش سوزی سطح آن گسترده نخواهد بود.

جاده سازی در آبیدر به دلیل بافت آواری و لغزشی این منطقه امکان پذیر نیست

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه  عرصه  پارک جنگلی آبیدر ۱۵۵۰ هکتار است، گفت: پیش بینی شده در ۸۴۰ هکتار آن جنگل‌کاری شود که تاکنون در بیش از ۴۰۰ هکتار آن انجام شده است.

محمد ناصر محمدی بیان کرد: از زمانی که پارک جنگلی آبیدربه شهرداری سپرده شده است نتوانسته به صورت شایسته از آن حفاظت و نگهداری کند.

وی عنوان کرد: در دوره ای که منابع طبیعی متولی نگهداری و حفاظت آّبیدربود، ۳۰ نفر کارگر مشغول حراست از این منطقه بودند.

وی  با بیان اینکه ۸۰ درصد عرصه های استان مستعد آتش سوزی هستند، بیان کرد: برای پیشگیری از آتش سوزی آبیدر نیاز است بار دیگر آتش برها را در این منطقه احیا کنیم.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری کردستان ادامه داد: نباید به فکر جاده سازی در آبیدر بود چراکه بافت خاک این منطقه آواری و لغزشی است و عملا چنین کاری امکان پذیر نیست.

محمدی افزود: متاسفانه گاها سخنانی از سوی عده ای برای ممانعت از آتش سوزی آبیدر هم چون کشت گونه های مقاوم به آتش مطرح می شود که پایه و اساس علمی ندارد.

تعیین مدیریت واحد برای آبیدر امری ضروری است

مدیرعامل کانون کوهنوردان استان کردستان هم در این جلسه گفت: نبود ثبات مدیریتی در مجموعه مدیریت بحران به ویژه برای آبیدر باعث تشدید آتش سوزی وخسارات ناشی از آن در چند سال اخیر شده است.

صلاح حقیقیان بیان کرد: در زمان وقوع آتش سوزی در آبیدر هم مسئولان دستگاه های مرتبط زمانی که در محل حادثه حضور پیدا می کنند به جای اینکه به فکر کنترل آتش باشند مشغول بازخواست همدیگر می شوند.

وی تعیین مدیریت واحد برای آبیدر را امری ضروری خواند وافزود: سال گذشته بعد از وقوع آتش سوزی آبیدر، طرح زون بندی آبیدر مطرح و تصویب شد ولی این مبحث تاکنون رهاشده و عملی نشده است.

وی ادامه داد: قرار بود آتش نشانی هم تانکر حاوی آب را در مناطق مستعد آتش سوزی در آبیدر مستقر کند تا در صورت وقوع آتش سوزی به سرعت وارد عمل شوندف که چنین اقدامی هم صورت نگرفته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده