ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تبلیغ کتاب‌های غیر استاندارد اثربخشی آموز ش و پرورش را کم می‌کند

فریبا کیا در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص نقاط قوت و ضعف طرح ساماندهی منابع آموزشی به پیشینه ساماندهی منابع آموزشی پرداخت و گفت: بعد از ابلاغ آیین نامه ساماندهی منابع آموزشی از سوی وزیر وقت آموزش و پرورش به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، شورای سیاستگذاری ساماندهی منابع آموزشی تشکیل شد که معاونت های حوزه ستادی، رئیس انجمن ناشران کتاب های آموزشی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد و مدیرکل تبلیغات و بازرگانی سازمان صدا و سیما در آن عضویت دارند.

وی ادامه داد: بند ۷ مصوبه ۸۲۸ شورای عالی آموزش و پرورش تصریح می کند که همه دستگاه های فرهنگی موظفند برای تحقق اهداف این مصوبه همکاری کنند. یعنی برای مثال، سازمان صدا و سیما باید تنها منابع کمک درسی دارنده تاییدیه آموزش و پرورش را معرفی و تبلیغ کند، که این متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی  افزود : با توجه به اینکه عمومِ مردم صدا و سیما را در حکم منبع و مرجع دیدگاه های دولت می شناسند، اگر آثار غیراستاندارد در آن تبلیغ شود این در واقع توان اثربخشی را از ما می‌گیرد و آنچه رشته کرده ایم را پنبه می‌کند.

وی با اشاره به برخی رویدادهای مثبت و اثربخش در حوزه ساماندهی اشاره کرد و گفت: اتفاقی که طی سال های اخیر افتاده این است که هماهنگی و همکاری دستگاه ها بیشتر شد؛ مثلا معاونت پرورشی آموزش و پرورش برای تجهیز کتابخانه های کلاسی اقدام به خرید کتاب کرده که در انتخاب کتاب از کتابنامه رشد به عنوان منبع استفاده کرده است.

وی افزود: این حرکت مثبت در سال ۹۴ و با مشارکت ۵۰ درصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد که طی آن بودجه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی صرف خرید از ۳۰۰ ناشر مورد تایید آموزش و پرورش شد. ما امیدواریم این اقدامات مثبت و سازنده تداوم داشته باشد.

کیا  ابراز امیدواری کرد زمینه گسترش چنین اقداماتی بیشتر شود و گفت: انتظار ما این است که سایر دستگاه ها نیز در رویدادهای مرتبط با حوزه کتاب خود که نمایشگاه "یاد یار مهربان" شهرداری یکی از آنهاست، کتاب‌های استاندارد یعنی دارنده تاییدیه آموزش و پرورش را خریداری کنند.

وی تصریح کرد: هرساله یک بودجه ۳ میلیارد تومانی از طرف شهرداری به خرید کتاب برای مدارس اختصاص داده می شود، و ما پیشنهاد می کنیم شهرداری از کتابنامه رشد به عنوان تنها مرجع برای انتخاب کتاب مناسب استفاده کنند و در این زمینه مشتاق همکاری هستیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X