ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حزب الله سکوتش را شکست دولت لبنان، نخست وزیر را مامور پیگیری پرونده کرد

به گزارش ایرنا، فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان( وفاداری به مقاومت) در پایان جلسه دیروز خود با صدور بیانیه ای بخشنامه بانک مرکزی لبنان را تسلیم شدن بدون توجیه در مقابل قوانین پولی و مالی زورگویانه آمریکا خواند.
در این بیانیه آمده است: قانون آمریکائی که بتازگی صادر شده و بانک های لبنان را ملزم به اجرای احکام آن دانسته است، به طور کلی مردود است زیرا پایه گذار یک جنگ داخلی است که در راس آن بانک مرکزی و تعدادی از بانک های لبنانی قرار دارند و علاوه بر آن حاکمیت پولی لبنان را مصادره می کند.
فراکسیون حزب الله خاطرنشان کرده است: بخشنامه ای که رئیس بانک مرکزی لبنان براساس قانون اهانت آمیز آمریکا صادر کرده، تسلیم شدن بدون توجیه در مقابل زورگوئی های پولی و مالی آمریکا علیه لبنان است و تنها به افزایش بحران پولی و سوق دادن لبنان به سوی ورشکستگی در نتیجه قطع روابط گسترده بین لبنانی ها و بانک ها منجر می شود و سرانجام آن لبنان را با فروپاشی خطرناک پولی و هرج و مرج آشکار غیرقابل کنترل مواجه می کند.
در این بیانیه از « ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان خواسته شده تا در بخشنامه اخیر خود بر مبنای اصل حاکمیت ملی تجدید نظر و از دولت لبنان درخواست شده است تا اقدامات مناسبی را برای جبران پیامدهای خطرناک ناشی از این بخشنامه ها و اجرای قانون آمریکائی اتخاذ کند.

** تدابیر دولت لبنان
بعداز اعتراض شدید فراکسیون حزب الله در قبال بخشنامه بانک مرکزی لبنان برای اجرای قانون مجازات های آمریکا علیه حزب الله ، این موضوع در جلسه عادی دیروز دولت لبنان مطرح و وزیران بعداز طرح دیدگاه های خود تصمیم گرفتند تا « تمام سلام » نخست وزیر به همراه« علی حسن خلیل» وزیر دارائی پرونده را با رئیس بانک مرکزی پیگیری و جزئیات تماس ها ، تدابیر اتخاذ شده و نتایج پیگری ها را به هیات دولت اعلام کنند.
روزنامه لبنانی النهار در این باره نوشت: همان طور که انتظار می رفت ، ریاض سلامه بر اساس (به اصطلاح) قانون آمریکائی مبارزه با پولشوئی و تامین مالی تروریسم، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان با صدور بخشنامه ای دستور اجرای این قانون را در خصوص حزب الله لبنان صادر کرد.
النهار افزود: ریاض سلامه این بخشنامه را با تاکید بر التزام لبنان به قوانین بانکی آمریکا چند روز قبل از سفر « دانیل گلایزر» معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم به بیروت صادر کرد.
این روزنامه لبنانی با بیان اینکه« گلایزر حامل مصوبات کنگره آمریکا است که حزب الله را هدف گرفته است»، نوشت که این بخشنامه کم سابقه آمریکائی از بانک مرکزی لبنان و موسسات مالی خواستار اجرای قوانین بیگانه در لبنان شده است.
بخشنامه سه ماده ای رئیس بانک مرکزی لبنان که همسوی با اقدامات ضد مقاومت آمریکا خوانده شده ، چگونگی ممانعت از فعالیت های پولی و مالی و دادوستدهای بازرگانی حزب الله با سازمان ها و مراکز مالی و پولی و بانک های خارجی و داخلی لبنان را با تاکید بر خودداری از همکاری پولی و مالی با حزب الله را مشخص کرده است.
در این بخشنامه که مطابق با قانون آمریکائی مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم مصوب 24/11/2015 است، بر بستن حساب های اعضا و وابستگان به حزب الله و جلوگیری از گشایش حساب‌های جدید در بانک های لبنان تاکید دارد.
برخی رسانه های لنبانی از جمله شبکه «ال بی سی » اعلام کرده اند که مراحل اجرای این بخشنامه با بستن حساب دو نماینده حزب الله در پارلمان لبنان کلید خورده است.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده