ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح‌های توسعه: 10؛ اطلاع‌رسانی: صفر!

نهایی شدن برنامه ششم توسعه که احتمالا مراحل اصلی‌اش به مستقر شدن مجلس دهم منجر خواهد شد، می‌تواند افق پیش‌روی بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی کشور را مشخص کند. در این بین بنادر و دریاهای ایران یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توان روی آنها حساب ویژه‌ای باز کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، قرارگرفتن ایران در میان دو دریای مهم منطقه که یکی از آنها اصلی‌ترین مسیر اتصال به دریاهای آزاد برای بسیاری از کشورهای آسیای میانه به حساب می‌آید، باعث شده برنامه‌ریزی کشور در این حوزه نه به عنوان یک انتخاب که به عنوان یک اولویت غیرقابل چشم‌پوشی مطرح شود.

در این بین بحث‌هایی برای افزایش طرح‌های توسعه در بنادری مانند شهید رجایی، امام، چابهار، انزلی و امیرآباد مطرح شده که نهایی شدن هر یک از آنها می‌تواند به شکلی قابل توجه زیرساخت‌های دریایی کشور را توسعه دهد.

قرار گرفتن این برنامه‌ها در کنار دیگر اولویت‌هایی که صحبت از آنها در طرح‌های کلان کشور آمده بنادر ایران را به 10 طرح توسعه اصلی رسانده است. طرح‌هایی که هر چند برای آینده اقتصادی کشور اهمیت بسیاری دارد، اما عملا جزییات خاصی از آنها به بیرون درز پیدا نمی‌کند.

هرچند که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده در ماه‌های گذشته و در چارچوب مذاکراتی که با سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی صورت گرفته اوضاع دریایی کشور به شکل قابل توجهی بهبود یافته و افق‌های روشنی در مقابل آن ترسیم شده است، اما با وجود تمام این امیدواری‌ها آنچه از سازمان بنادر به رسانه‌ها ارائه می‌شود نزدیک به صفر است.

نبود هیچ برنامه خبری و هیچ توضیحی درباره‌ی طرح‌های مطرح شده در این حوزه باعث شده در چند ماه گذشته اخبار مربوط به بنادر کشور تنها جنبه‌ای کلی داشته باشد و رسانه‌های اصلی از ارائه اخبار مربوط به آن دور بمانند.

موضوعی که باید دید آیا در چارچوب گمانه‌زنی‌های موجود برای ایجاد تغییر در روند توسعه‌ای بنادر تغییری در آن اتفاق نیفتد یا همچنان دریاهای ایران در سکوت مطلق به سر خواهند برد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده